Otapanje hijaluronskih filera sve je traženiji tretman. Od Charlotte Crosby do Molly Mae, Black Chyne i Faye Winter, sve više je slavnih osoba koje su se odlučili ukloniti svoje lip filere. U našoj Q&A rubrici gdje razgovaramo sa stručnjacima o popularnim zahvatima, sad donosimo mali vodič o ovom postupku kroz razgovor sa specijalisticom Matejom Tošić Jukić iz poliklinike Sinteza

Do prije nekoliko mjeseci lip fileri bili su tretman za kojim je vapila svaka druga djevojka. Sada je pak, sve više onih koje žele povratiti svoj prirodni oblik usana ili smanjiti veličinu istih, pa se odlučuju na tretman otapanja filera. Čak se i za mnoge poznate dame, poput Kylie Jenner nagađa da je smanjila svoje prepoznatljive usne, no ona to nikada nije potvrdila.

S druge strane, dio poznatih dama odlučno je priznao da se podvrgnuo ovom zahtjevu. Jedna od njih je i britanska influencerica Molly Mae koja je čak snimila YouTube video u kojem je objasnila da ovim postupkom želi popraviti ‘greške koje je učinila kao tinejdžerica’ kada se pod utjecajem društvenih mreža podvrgnula estetskim korekcijama. Otapanje filera, kao što je rekla, bio je način da povrati prirodni izgled svojih usnica.

 

S obzirom da se očito radi o sve popularnijem tretmanu, nas je zanimalo kako sami proces izgleda, koliko je bolan i koliko košta, stoga smo kontaktirali specijalisticu dermatologije i venerologije Mateju Tošić Jukić iz poliklinike Sinteza koja nam je objasnila cijeli beauty postupak.

 

Možete li mi objasniti postupak otapanja hijaluronskih filera iz usana?

Hijaluronidaza je enzim prisutan u našem organizmu čija je glavna zadaća razbijanje hijaluronske kiseline. U medicini se koristi puno duže nego što su prisutni hijaluronski fileri, ali kako je rasla popularnost filera tako se i hijaluronidaza počela sve više koristiti kod težih komplikacija koje mogu nastati prilikom aplikacije samih hijaluronskih filera. Neke od njih su vaskularne okluzije, granuloma stranog tkiva, no u slučaju asimetrije uslijed aplikacije te nezadovoljstva klijenta koji su aplicirali filer u neku regiju, tu se daleko najčešće radi o usnicama. Hijaluronidaza nosi relativno visok rizik alergijskih reakcija, pa osim kod sumnje na vaskularnu okluziju, prije same aplikacije provodimo patch, a tek onda pristupamo otapanju filera. Vjerojatnost alergijskih reakcija raste ovisno o primijenjenoj dozi, a doza koju ćemo upotrijebiti ovisi o vrsti hijaluronske kiseline te njenoj umreženosti, ukupno apliciranoj količini, kao i samom mjestu apliciranja. Uvijek je najbolje da postupak izvodi liječnik koji je vršio aplikaciju filera.

Koliko traje sami tretman?

Sami tretman traje relativno kratko, uglavnom se nakon aplikacije lokalnog anestetika hijaluronidaza injektira u ciljanu regiju, što traje svega nekoliko minuta.

Koliko tretmana je potrebno da se fileri u potpunosti otope?

Odgovor ovisi o puno faktora. Na primjer, iz kojeg se razloga pristupilo otapanju? Koji nam je željeni rezultat? Shodno tome nekad je dovoljan samo jedan, a nekad je potrebno i više tretmana.

Što možemo očekivati od osjećaja i količine boli za vrijeme tretmana?

Postupak nije ugodan i vrlo je sličan samoj aplikaciji filera, osjeti se lagani ubod i nakon toga peckanje kada se injektira sama hijaluronidaza. Može se osjećati lagana bolnosti tretirane regije, koja najčešće prolazi unutar jednog do dva dana.

Postoje li nuspojave koje može izazvati tretman?

Većina ‘nuspojava’ povezana je s ubodima i uključuje prolaznu bolnost, nastanak hematoma, oticanje te relativno rijetko i pojavu alergijskih reakcija, koje uključuju crvenilo, svrbež, pojavu urtika ili angioedema. Kako hijaluronidaza rastapa hijaluronsku kiselinu, osim samog filera može rastopiti i dio naše hijaluronske kiseline, pa je za povratak na stanje prije ubrizgavanja punjača na bazi hijaluronske kiseline potrebno pričekati određeno vrijeme.

Koliko traje oporavak?

Oporavak traje od nekoliko dana do nekoliko tjedana, što primarno ovisi o razlogu zašto se pristupilo razgradnji samog filera, broju jedinica hijaluronidaza koji je apliciran, regenerativnim sposobnostima organizma, kao i eventualnim neželjenim reakcijama.

Kako se brinuti za usne nakon tretmana?

Nakon 24 sata od tretmana poželjno je izbjeći nanošenje šminke, kao i sve aktivnosti koje uzrokuju stvaranje topline, poput intenzivnih treninga, sauna, toplih kupki ili solarija. Mogu se koristiti epitelizirajuće kreme za njegu kože, kako bi se ubrzao oporavak nakon samih uboda.

Mogu li se nakon otapanja ponovno stavljati hijaluronski fileri? Ako da, koliko treba pričekati prije ponovne aplikacije?

Odgovor je da, ali vrijeme prije ponovne aplikacije je jako individualno i ovisi o svim onim ranije navedenim faktorima poput razloga rastapanja filera i eventualnim neželjenim reakcijama koje možda nastanu nakon aplikacije. Prema studijama, već nakon 6 sati hijaluronidaza više nije aktivna i nema stvarnih zapreka za ponovnu aplikaciju filera, ali u praksi najčešće ponovnoj aplikaciji filera pristupamo nakon 7 do 14 dana.

Koji je razuman prosjek cijene za ovaj postupak?

Cijene se najčešće kreću oko stotinjak eura.