Pred same zimske blagdane 2021. svjetska književna, kulturna i društvena scena ostala je bez jedne od najvećih književnica i intelektualki  – Joan Didion. Bila jer velikanka književnosti i novinarstva, bila je jedna od vodećih profesionalaca “novog novinarstva”, žena koja se proslavila zapisima o kalifornijskoj kulturi 60-ih, te istaknula kao spisateljica. Umrla je u 87. godini u svojem domu na Manhattanu, od komplikacija koje su nastale kao posljedica Parkinsonove bolesti.

Joan Didion – velikanka književnosti i novinarstva

Američka književnica Joan Didion rođena je 5. prosinca 1934. godine u Sacramentu u Kaliforniji. Visoku je naobrazbu stekla na kalifornijskom Sveučilištu Berkley, potom odlazi u New York i zapošljava se kao copywriter za magazin Vogue te istodobno za isti, ali i za druge časopise poput EsquireaSaturday Evening PostaNational ReviewaThe New York Times Magazinea i The New York Times Book Reviewa, piše eseje i osvrte o američkoj politici, medijima, popularnoj kulturi, feminizmu, kao i kolumne o privatnom životu.

1963. godine izdaje svoj prvi roman Run River (Rijeka bijega) u kojem kroz naizgled zamornu priču o prevari i propalom braku te ironično pripovijeda o povijesti Kalifornije. Premda se roman slabo prodavao, nekoliko dobrih kritika donijelo joj je novi ugovor s izdavačkom kućom. Zajedno sa suprugom Johnom Dunneom, književnikom i novinarom magazina Time, piše osobnije članke i priključuje se generaciji koja stvara takozvano Novo novinarstvo, a koja se povezivala s književnicima Normanom Mailerom, Tomom Wolfeom, Hunterom Thompsonom i Gayem Taleseom. Didion i Dunne pišu scenaristički prvijenac za film iz 1971. – Panic in Needle Park – u kojem je jednu od svojih prvih uloga odigrao Al Pacino. Krajem 2003. godine, nakon povratka iz posjete bolesnoj kćerki, John Dunne umire od srčanog udara. Joan Didion njegova smrt teško pada te piše The Year of Magical Thinking zbirku duboko osobnih eseja u kojima korak po korak prolazi bolno razdoblje nakon smrti muža. The Year of Magical Thinking nije samo priča o ponovnom početku i osovljavanju na noge, nego i hommage izvanrednom braku. Međutim, neposredno prije nego što se knjiga pojavila na policama, umire joj kćerka. Didion je za The Year of Magical Thinking 2005. godine nagrađena američkom Nacionalnom književnom nagradom u kategoriji nefikcionalne proze. Dvije je godine kasnije od Nacionalne zaklade za knjigu primila medalju za izniman doprinos američkoj književnosti.

Bez obzira jeste li se susreli s njezinim djelom prije ili ne, ove tri knjige su obavezna literatura svima onima koji razmišljaju, promišljaju, propitkuju i ne mire se sa stvarima, pojavama i situacijama u svijetu. Za sve one kojima je stalo.

Godina magičnog razmišljanja | The Year of Magical Thinking

Godina magičnog razmišljanja intimna je ispovijest slavne američke književnice Joan Didion o boli što je proživljava nakon iznenadne suprugove smrti. Suočena s gubitkom i dubokom tugom, počinje pisati dnevnik, pomno bilježeći sve uspone i padove svog pokušaja da nastavi normalno živjeti. Kako se nositi s neminovnim krajem? Gdje pronaći poticaj za nastavak života? Je li bol manja ako je ne iskazujemo pred drugima? Bez uljepšavanja, bez odmaka i potpuno otvoreno autorica se bavi tim teškim pitanjima, a odgovori na njih znače ujedno i nalaženje novog života. No Godina magičnog razmišljanja nije samo dirljiva i zapanjujuće iskrena pripovijest o sretnom braku s također iznimno cijenjenim književnikom Johnom Gregoryjem Dunnom, nego istodobno i priručnik o tome kako se suočiti s najvećim životnim iskušenjima.

Let Me Tell You What I Mean

Zbirka od šest eseja, uglavnom ranih djela koja otkrivaju što će tek postati predmeti zanimanja Joan Didion; uključujući tisak, politiku, kalifornijske pljačkaše, žene i njezinu vlastitu sumnju u sebe…

Blue Nights

Ovo je djelo zapanjujuće iskrenosti o gubitku kćeri. Bogato prošarana djelićima vlastitog djetinjstva i bračnog života sa suprugom Johnom Gregoryjem Dunneom i kćeri Quintanom Roo, ova knjiga Joan Didion ispituje njezine misli, strahove i sumnje u vezi s rađanjem djece, bolešću i starenjem.

Fotografije: Getty Images