Svaki tjedan donosimo vam pregled najvažnijih vijesti iz područja društva i politike. Vijesti koje su vam možda prošle ispod radara a veliki su pomak ili znak nekih većih pomaka pripadajuće industrije. U pozitivnom, ali i u negativnom smjeru

Najmanje 74 mrtvih u požaru u Južnoj Africi

Noćni požar zahvatio je oronulu stambenu zgradu u kojoj uglavnom žive beskućnici u Johannesburgu,  ostavljajući najmanje 74 mrtvih, rekli su dužnosnici. Najmanje dvanaestero poginulih su djeca.

Ozlijeđeno je više od 50 osoba, od kojih je šest u teškom stanju u bolnici. Dužnosnici hitnih službi ranije su upozorili da bi broj žrtava mogao porasti jer su nastavili pretraživati mjesto događaja više od 12 sati nakon što je požar izbio oko 1 sat ujutro.

“U više od 20 godina u službi, nikada nisam naišao na ovako nešto”, rekao je glasnogovornik Uprave hitne službe Johannesburga Robert Mulaudzi.

Vlasti nisu utvrdile uzrok požara, ali Mgcini Tshwaku, dužnosnik lokalne vlade, rekao je da prvi dokazi upućuju na to da je požar započeo svijećom. Stanovnici su koristili svijeće i vatru za osvjetljenje i grijanje u zimskoj hladnoći, rekao je.

Vatrogasci su se još uvijek probijali kroz ostatke koliba i drugih neformalnih građevina koje su bile pune unutrašnjosti napuštene peterokatnice u srcu središnje poslovne četvrti Johannesburga nekoliko sati nakon što je požar ugašen. Dim je izlazio iz zacrnjele zgrade iako je vatra bila ugašena, dok su uvrnute deke i plahte visjele poput užadi s razbijenih prozora da pokažu kako su ih ljudi koristili da pobjegnu od plamena.

Prvi Uganđanin optužen za “tešku homoseksualnost” 

Dvadesetogodišnjak je postao prvi Uganđanin koji je optužen za “tešku homoseksualnost”, djelo koje je kažnjivo smrću prema nedavno usvojenom zakonu protiv homoseksualaca, rekli su tužitelji i njegov odvjetnik.

Prkoseći pritiscima zapadnih vlada i organizacija za ljudska prava, Uganda je u svibnju donijela jedan od najstrožih zakona na svijetu usmjeren na LGBT zajednicu.

Za istospolne odnose propisuje doživotni zatvor. Smrtna kazna može se primijeniti u slučajevima koji se smatraju “otežanim”, što uključuje ponovljene prijestupe, homoseksualni seks koji prenosi terminalnu bolest ili istospolni odnos s maloljetnom osobom, starijom osobom ili osobom s invaliditetom.

Prema optužnici u koju je Reuters imao uvid, optuženik je 18. kolovoza optužen za tešku homoseksualnost nakon što je “obavljao nezakonit spolni odnos” s 41-godišnjim muškarcem. Nije precizirano zašto se djelo smatra teškim.

 

Francuska će zabraniti djevojčicama da nose abaje u državnim školama

Francuska će zabraniti djevojčicama u državnim školama da nose islamske odore, abaje, što je izazvalo novu svađu oko sekularizma i ženske odjeće.

Ministar obrazovanja, Gabriel Attal, rekao je da stil dugih, lepršavih haljina koje nose neke muslimanke više neće biti dopušten kada novi mandat započne sljedeći tjedan jer krše francusko načelo sekularizma ili laïcité.

“Odlučio sam da se abaja više ne može nositi u školama”, rekao je Attal za francusku televiziju. “Kada uđete u učionicu, ne biste trebali moći prepoznati religiju učenika samo gledajući ih.”

Rekao je: “Sekularizam znači slobodu emancipiranja kroz školu”, opisujući abaju kao “religioznu gestu, usmjerenu na testiranje otpora republike prema svjetovnom svetištu kakvo škola mora biti”.

Attal je na tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak rekao: “Naše su škole neprestano podvrgnute testiranju, a tijekom proteklih mjeseci znatno su se povećala kršenja laïcité-a, posebice s učenicima koji nose vjersku odjeću kao što su abaya i kameez (duge košulje).”

Do sada su se široke haljine, abaje ili duge suknje smatrale sivom zonom koju je teško regulirati. Muslimanske skupine rekle su da abaje nisu obvezna vjerska odjeća, a neki s ljevice upozorili su da bi djevojke u običnim dugim suknjama ili haljinama mogle biti nepravedno izdvojene.

Indija lansira svoju prvu misiju na Sunce

Indija je pokrenula svoju prvu promatračku misiju na Sunce, samo nekoliko dana nakon što je ta zemlja ušla u povijest postavši prva koja je sletjela blizu južnog Mjesečevog pola.

Aditya-L1 poletio je s lansirne rampe u Sriharikoti u subotu u 11:50 po indijskom vremenu (06:20 GMT). Putovat će 1,5 milijuna km od Zemlje – 1 posto udaljenosti Zemlja-Sunce.

Indijska svemirska agencija kaže da će mu trebati četiri mjeseca da prijeđe toliki put.

Prva indijska svemirska misija za proučavanje najvećeg objekta Sunčevog sustava nazvana je po Suryi – hinduističkom bogu Sunca koji je također poznat kao Aditya. A L1 označava Lagrangeovu točku 1 – točno mjesto između Sunca i Zemlje kamo ide indijska svemirska letjelica.

Prema Europskoj svemirskoj agenciji, Lagrangeova točka je mjesto gdje se gravitacijske sile dva velika objekta – poput Sunca i Zemlje – međusobno poništavaju, dopuštajući svemirskoj letjelici da “lebdi”.

Kad Aditya-L1 stigne do ovog “parkirnog mjesta”, moći će kružiti oko Sunca istom brzinom kao i Zemlja. To također znači da će satelitu trebati vrlo malo goriva za rad.

Novi AI alat omogućuje personalizirana iskustva po mjeri

Novi AI alat nazvan Mobile Tailor 2.0, razvijen od strane  sada omogućuje tvrtkama stvaranje personaliziranih iskustava za svoje kupce. Ovaj alat koristi umjetnu inteligenciju za digitalno mjerenje tijela kupaca kako bi prilagodio proizvode ili usluge prema njihovim individualnim potrebama.

Što ga čini posebnim je to da ga tvrtke mogu jednostavno koristiti bez složenih tehničkih integracija ili potrebe za preuzimanjem aplikacija. Umjesto toga, mogu ga brzo implementirati putem prilagođene administrativne ploče, integrirati ga na svoje web stranice kao male prozore ili ga dijeliti s korisnicima putem posebnih poveznica. Nakon što korisnici snime svoje prednje i bočne fotografije, alat odmah generira točne mjere njihovog tijela i 3D modele.

Mobile Tailor 2.0 ima za cilj smanjiti troškove proizvodnje po mjeri, što može rezultirati većom lojalnošću kupaca (čak do 67 posto) i smanjenjem potrebe za ručnim mjerenjem. Također može smanjiti povrate proizvoda za 6 posto u tradicionalnim online trgovinama odjećom.

Osim toga, ova platforma poboljšava angažman korisnika aplikacija tako da omogućuje tvrtkama da prate podatke o tijelima svojih kupaca u stvarnom vremenu i integriraju ih u profile kupaca.

Ovaj softver temelji se na vlastitim modelima tijela i snažnim računalnim alatima za prepoznavanje slika, a unaprijeđen je 2022. godine daljnjim razvojem algoritma za mjerenje.

Sjeverna Koreja uvodi kontroverzan zakon

Sjeverna Koreja je nedavno uvela zakon koji zabranjuje nošenje kratkih hlača, ali ova zabrana se primjenjuje isključivo na žene. 

Kim Jong-Un, vođa zemlje, proglasio je nošenje kratkih hlača od strane žena “kapitalističkom modom”.

Radio Free Asia, medijska organizacija koja istražuje propagandu u totalitarnim državama, razgovarala je s anonimnim stanovnikom Sjeverne Koreje koji je otkrio da je desetak žena uhićeno zbog nošenja kratkih hlača iznad koljena. Te žene su morale napisati samokritičnu izjavu i potpisati dokument u kojem se obvezuju da će se suočiti s pravnim posljedicama ako budu uhvaćene ponovno u kratkim hlačama. Mnoge žene se žale jer smatraju da ih vlast diskriminira, dok muškarci i dalje smiju nositi kratke hlače.

Ova zabrana kratkih hlača dio je zakona donesenog 2020. godine koji ima za cilj suzbijanje “antisocijalnog ponašanja”.