Dok traje ova ludost u kinima, zvana Barbimanija ili Barbenheimer, odlučili smo se prisjetiti drugih, odličnih filmova s Ryanom Goslingom. Popisu smo mogli još njih nekoliko dodati, no odlučili smo se za ove, jer su po Ryanovoj glumačkoj izvedbi, bez obzira na popularnost filma i njegov odjek u javnosti i na blagajnama, na istoj ili približnoj razini – onoj najvišoj. 

Ryan Gosling – najbolji filmovi

Podsjetit ćemo vas i na dva stara filma, a koja ako ste propustili, svakako trebate pogledati, a ako niste… pa dobre stvari valja ponoviti. Ovo su filmovi koje preporučujemo za nedjeljno (maratonsko) gledanje.

Crazy, Stupid, Love

Steve Carell (“The Office”), Ryan Gosling (“Half Nelson”) i Emma Stone (“Zombieland”) pojavljuju se u glavnim ulogama u ovoj hit romantičnoj komediji redateljskog dvojca Glenn Ficarra i Johna Requa.

Cal Weaver ima četrdeset i koju i živi svoj san – ima dobar posao, lijepu kuću, odličnu djecu i brak sa svojom srednjoškolskom ljubavi. Kad sazna da ga supruga vara i želi razvod, njegov “savršen” život brzo se raspada. Što je još gore, u današnjem svijetu samaca, Cal koji na spojeve nije izlazio zadnjih nekoliko desetljeća, ispada potpuno neprilagođen. Nesretnog Cala za svog štićenika uzima Jakov Palmer, frajer koji poznaje igru. Upoznaje ga s brojnim mogućnostima koje se nude: žene željne flerta, muška opijanja i osjećaj za stil kojeg nude mladenački dućani. Unatoč potpunoj promjeni životnog stila i novim osvajanjima, jednu stvar Cal ne može promijeniti – svoje srce, koje ga vodi natrag do mjesta gdje je njega sve počelo.

Blade Runner 2049

Trideset godina nakon događaja iz prvog filma, novi istrebljivač, losanđeleški policajac K pronalazi dugo skrivenu tajnu koja ima potencijala ono malo ljudskog društva što je preostalo baciti u potpuni kaos. Njegovo otkriće odvest će ga u potragu za Rickom Deckardom, bivšim istrebljivačem koji je nestao prije tri desetljeća…

Remember the Titans

Jedno od komercijalno najvećih iznenađenja američke jesenske sezone 2000. postala je sportska drama “Sjećanje na Titane” u režiji B. Yakina (“Djevojke iz visokog društva”). Yakin se tako nakon hvaljenog i nagrađivanog prvijenca “Fresh” iz 1994., koji su mnogi ocijenili jednim od najzrelijih američkih nezavisnih filmova 90-ih, vinuo u prvu ligu holivudskih redatelja. Uspjeh ne čudi, jer je film “Pobjednik” punokrvna americana uravnoteženog spoja sportskih uzbuđenja, političke korektnosti i obiteljskih vrijednosti…

Alexandria, Virginia, 1971. Kako bi napokon i u praksi provele međurasnu jednakost, vlasti odluče reorganizirati mjesno školstvo i ujediniti dotad strogo odvojene, isključivo bjelačke ili crnačke srednje škole. Trener američkog nogometnog tima Titans u srednjoj školi T. C. Williams postane Afroamerikanac iz Sjeverne Caroline Herman Boone (D. Washington), dok je dotadašnji trener Bill Yoast (W. Patton) imenovan njegovim zamjenikom. Iako Yoast žali za izgubljenim mjestom, svjestan je da se mora žrtvovati u korist općeg dobra. No, njegovi su sugrađani protiv toga, osobito daroviti nogometaš Gerry (R. Hurst) i Yoastova kći Sheryl (H. Panettiere), svatko iz svog razloga. Boreći se protiv rasnih predrasuda, Boone i Yoast počnu slagati zajedničku momčad, dok Gerryju pravu konkurenciju počnu stvarati “došljaci” Petey (D. Faison) i Julius (W. Harris)…

Film su zajednički producirali tvrtka Walt Disney Pictures i agilni Jerry Bruckheimer, dok je glavnu ulogu u ovoj priči snimljenoj prema istinitim događajima dobio dvostruki oskarovac D. Washington (Rat za slavu, Dan obuke). Washington tumači trenera srednjoškolskog tima američkog nogometa, koji dobiva težak zadatak da stvori pobjedničku momčad od rasno mješovite ekipe čiji igrači i dalje imaju rasne predrasude. Iako se od politički zasićene teme očekivao film u kojem će sve frcati od politike i pitanja prava čovjeka, Yakin je uz pomoć scenarista G. A. Howarda napravio nešto sasvim drugo. Snimio je izvrstan generacijski film u kojem je pitanje rasne jednakosti tek povod da se progovori o mladosti, sportu i zajedništvu.

Pritom itekako pomažu duhoviti i životni dijalozi, sjajna glazbena kulisa iz 70-ih, te vrsno režirani prizori na igralištu. Sve je to dovelo film do vrhova američke kinoljestvice, pa je s uloženih 30 milijuna dolara zaradio čak 137 milijuna. Uz pouzdanog D. Washingtona, koji je ponovno dao glumački maksimum, te W. Pattona (Bez izlaza, Armageddon) u ulozi njegovog pomoćnika Yoasta, film je prava galerija glumačkih nada. Od W. Harrisa (MVP) i R. Hursta (Bili smo vojnici) do D. Faisona (serija Stažist) i briljantne H. Panettiere (serija Ally McBeal) u ulozi Yoastove kćeri Sheryl za koju je dobila Young Artist Awards. Yakinov film osvojio je još nekoliko nagrada među kojima i Image Award za glumački nastup Denzela Washingtona, te za najbolji igrani film.

The Big Short

Temeljen na istoimenoj knjizi, bestselleru Michaela Lewisa, film Oklada stoljeća govori o financijskoj krizi koja je pogodila gotovo cijeli svijet i ostavila zastrašuju­će posljedice koje se osjete i danas.

Oklada stoljeća, istinita je priča o nekoliko izuzetno vještih investitora koji su u razdoblju od 2007. do 2010. iskoristili situaciju stalnoga rasta cijena ne­kretnina i stvaranja velikoga broja hipoteka te su bogatstvo stekli nepopularnim, proračunatim klađenjem na financijski raspad.

The Notebook

Dopadljiv i romantičan film glumca i redatelja Nicka Cassavetesa (John Q, Alpha Dog), sina slavnoga Johna Cassavetesa. Radi se o adaptaciji bestsellera popularnoga američkoga pisaca Nicolasa Sparksa, čije su najčešće teme ljubav, kršćanstvo i općenito čovjekova sudbina. Vrlo suptilan i dobrih dijaloga, “The Notebook” je uspjelo djelo koje se može svidjeti raznim naraštajima i ljudima različitih dobnih skupina.

Ostarjeli Noah (R. Gosling) redovito posjećuje Allie (R. McAdams), staru, polusenilnu ženu koja boravi u domu za starije i nemoćne. Ne želeći joj dosađivati naklapanjima o svojoj monotonoj svakodnevici, on joj odluči čitati priču zapisanu u staroj bilježnici. U njoj je, naime, detaljno opisano svjedočanstvo mladoga para iz četrdesetih godina čija je strastvena veza bila prekinuta nakon što su se razdvojili tijekom Drugog svjetskog rata. Osim tadašnjih prilika u zemlji, glavni razlog za razdvajanje ljubavnika bili su prigovori Allieinih roditelja, pripadnika visoke građanske klase, koji su smatrali da Noah nije prava prilika za nju. Sedam godina kasnije par se ponovno pronašao i, iako shvaćajući da su im se životni putevi potpuno razišli, oni ne mogu odoljeti a da si ne pruže drugu priliku… Glavne uloge izvrsno su odigrali slavni hollywoodski glumci Gena Rowlands i James Garner.

Gangster Squad

Izvrsna glumačka ekipa vodi nas u Los Angeles 40-ih i 50-ih godina gdje se vodi brutalna borba između gangstera i policije…

Sean Penn utjelovio je jednog od najozloglašenijih kriminalaca svih vremena. A policajci nikada nisu bili markantniji i opasniji! Ryan Gosling, Giovanni Ribisi, Josh Brolin, Michael Pena, Robert Patrick utjelovljuju čuvare zakona koji riskiraju svoje živote u okrutnoj borbi do posljednjeg daha.

Fracture

Oskarovac Anthony Hopkins i Ryan Gosling, glume u ovome napetom sudskom trileru koji je režirao Gregory Hoblit, a scenarij napisao Daniel Pyne. Uz izvrsne glumce u sporednim ulogama, poput Davida Strathairna, nominirana za Oscara i Rosamund Pike, ovaj triler otkriva da razlika između krivnje i nedužnosti može biti otkrivena uz pomoć najmanje pojedinosti.

Kada Ted Crawford (Anthony Hopkins) otkrije da ga njegova mlada žena Jennifer (Embeth Davidtz) vara, on isplanira njezino ubojstvo Savršeno ubojstvo. Među policajcima koji su stigli na mjesto zločina je i pregovarač detektiv Rob Nunally (Billy Burke), jedini policajac kojemu je dopušteno ući u kuću. Crawford, začuđujuće, priznaje da je ubio svoju ženu, ali Nunally je previše zaprepašten da bi pazio kada prepozna svoju ljubavnicu, čiji pravi identitet nikada nije znao, kako leži na podu u lokvi krvi. Iako je Jennifer upucana iz neposredne blizine, Nunally primjećuje da nije mrtva. Crawford je odmah uhićen i optužen nakon priznanja. Taj je slučaj djelovao jednostavno mladom pomoćniku okružnog tužioca Willyju Beachumu (Ryan Gosling) koji je na odlasku iz ureda okružnog tužioca (David Strathairn) i na putu prema unosnom poslu u visokorizičnom trgovačkom pravu.

Drive

Film je prikazan u službenoj konkurenciji Canneskog Filmskog Festivala, a mladi redatelj Nicolas Winding Refn dobio je Zlatnu palmu za najbolju režiju. Screen Daily okarakterizirao je film kao „super stilizirani i super nasilni veličanstveni homage američkim kriminalističkim filmovima sedamdesetih i osamdestih koji neodoljivo podsjeća na filmove Charlesa Bronsona“.

Ovo je priča o vrhunskom vozaču, hollywoodskom kaskaderu (Ryan Gosling, Blue Valentine), usamljeniku po prirodi koji dodatno zarađuje kao vozač za bijeg, odrađujući prljave poslove za kriminalno podzemlje. Nakon što pristaje pomoći bivšem zatvoreniku i dečku svoje prelijepe susjede (Carey Mulligan, An Education) u poslu koji pođe opasno naopako i sam se nađe na meti nekih od najopasnijih ljudi Los Angelesa. Jedini način na koji može preživjeti je raditi ono što najbolje zna: voziti.

Britanski list The Guardian opisao je film kao „jedan od stilski najrafiniranijih američkih filmova godine“, a Peter Travers, ugledni filmski kritičar časopisa Rolling Stone, napisao je da Gosling „rastura u ulozi kao tihi, stoički lik koji zrači tajanstvenošću“, te opisao redatelja Nicolasa Windinga Refna kao „virtuoza“.

Fotografije: stillovi iz filma