Sunce napokon sija, zrak je topao i mirisan, priroda buja, a druženja pod vedrim nebom se redaju, no jedino za što vi imate energije jest srušiti se u krevet i provesti poslijepodne uz Netflix? Zima možda dolazi ruku pod ruku sa “zimskom depresijom”, no proljeće je ono koje u slučaju mnogih od nas stiže u paru s umorom.

Letargija, manjak koncentracije, konstantna iscrpljenost i povećana želja za snom glavni su simptomi proljetnog umora koji se javlja na samom početku novoga godišnjeg doba. Razloge možemo tražiti posvuda – od hormonske promjene koja prati promjenu sezona, preko nedostatka određenih vitamina, pa sve do problema sa štitnjačom. Ali jedno je jasno, treba nam neki prirodni lijek za nesanicu i smirenje. 

Kako bismo si pomogli, prvo što trebamo jest utvrditi uzroke proljetnog umora. Ako se umor nastavi duboko u proljeće, tada moramo uzeti u obzir odlazak liječniku jer uzroci mogu biti spomenuti problemi sa štitnjačom, niska razina željeza odnosno anemija, koja je česta kod žena, depresija, pa čak i skrivena infekcija pa nam tako prirodni lijek za nesanicu ili umor neće pomoći. U suprotnome, proljetni umor bi trebao iščeznuti kada se razina serotonina u tijelu stabilizira. Ono što sami možemo napraviti kako bismo si pomogli donosimo u nastavku. Ovo su najbolji prirodni lijekovi za nesanicu i umor. 

Pravilna prehrana

Kad se osjećamo iscrpljeno, prvo za čime ćemo posegnuti jest visokoprerađena hrana koja će nam nakratko povećati razinu energije, no istovremeno će nam štetiti. Birajte stoga svježe voće i povrće, odnosno hranu bogatu biljnim vlaknima. Odličan izbor će biti leća, smeđa riža i slanutak, dok će vam avokado, lanene ili sezamove sjemenke osigurati unos esencijalnih masnoća. Vrijedne proteine unosite u tijelo tako što ćete konzumirati kvinoju, a među saveznike protiv proljetnog umora uvrstite svakako i salatu, brokulu, šparoge i kupus. Kao i obično, preporučuje se jesti nekoliko manjih obroka dnevno.

Krećite se
Kako biste probudili tijelo, bitno je kretati se, osobito ako ste zimu proveli pod dekicom i na toplom. Pokrenite se, ali se nemojte zamarati složenim treninzima. Dovoljno će biti svaki dan prošetati ili ubaciti u raspored kratki aerobni trening, poput trčanja, preskakivanja užeta, planinarenja, biciklizma ili bilo kojeg drugog treninga koji će vam ubrzati rad srca. Ne trebamo ni spominjati kako će svaki oblik kretanja poboljšati raspoloženje, odnosno razinu serotonina, poboljšati cirkulaciju, san, kao i samopouzdanje. A što je najbolji prirodni lijek za nesanicu od dobro se izmoriti. 

Važnost sna
Slušati vlastiti organizam savjet jest koji će vam dati baš svaki nutricionist ili liječnik. Baš kao što je bitno osluškivati svoje tijelo kad je riječ o hrani koja mu odgovara, bitno je i obratiti pažnju na cirkadijalni ritam tijela. Neki stručnjaci tako tvrde da je naš organizam oko 14 sati tromiji nego primjerice ujutro jer se naša tjelesna temperatura spušta. Ono što možete napraviti u ovim slučajevima jest prošetati, protegnuti se, izaći na zrak ili popiti čašu vode. Ništa manje nije bitan ni pravovremeni odlazak na spavanje navečer. Pokušajte svaki dan odlaziti na počinak u isto vrijeme, te se buditi također u isto vrijeme. Neki stručnjaci vjeruju da je odlazak na spavanje najkasnije u 22 sata i buđenje u 6 sati ujutro idealno za ravnotežu hormona u našem tijelu.

No ako se svejedno ujutro budite umorni i potpuno slomljeni, donosi vam popis prirodnih lijekova koji će poboljšati vaš san.

Suplementi melatonina

Melatonin, koji još nazivaju čuvarem sna, hormon je spavanja i luči se u mozgu putem hipofize. On se, dakle, u našem tijelu luči prirodno te nam signalizira da je vrijeme za spavanje. Melatonin možete kupiti i u obliku suplementa, a niska doza, kažu neke studije, bit će vam dovoljna za lakši i ljepši san. Melatonina prirodno ima i u namirnicama, a neke od njih su zob, ananas, kukuruz šećerac, rižu, đumbir, rajčice, banane, mango i ječam.

Korijen valerijane

Korijen valerijane dugi se niz godina koristi kao prirodni lijek za depresiju, anksioznost i menopauzu. Iako je znanost u dvojbi kada je u pitanju dugoročni utjecaj valerijane na tijelo, mnogi se ljudi okreću upravo ovom korijenu u potrazi za mirom i lakšim snom.

Magnezij

Magnezij je mineral koji je zadužen za mnoge procese u ljudskom tijelu te je vrlo bitan za normalan rad mozga i srca. Istraživanja su pokazala da ima umirujući efekt na ljudsko tijelo i mozak zbog toga što djelomično regulira proizvodnju melatonina. Jedno je istraživanje dokazalo da mješavina vitamina B, melatonina i magnezija povoljno utječe na nesanicu i na povećanje broja prospavanih sati.

Lavanda

Lavanda je biljka koja je od davnina poznata po svom umirujućem djelovanju, a postoje i znanstveni dokazi za to. Više je studija pokazalo da samo mirisanje lavande prije spavanja može biti dovoljno za bolji i ljepši san.

L-teanin

Konzumiranje 400 mg ove aminokiseline prije spavanja opustit će vas i poboljšat će vaš san. Isto tako, L-teanin prirodna je potpora mentalnom zdravlju te pomaže pri podizanju raspoloženja.