Apeliranje na očuvanje ženskog zdravlja je izuzetno važno, a u svakodnevnu rutinu mogu se uvrstiti razni rituali i prakse koje doprinose općem dobrostanju žena. Donosimo nekoliko važnih aspekata ženskog zdravlja i rituala koje biste mogli (usudili bismo se kazati i trebali!) uključiti u svoje rasporede i rutine.

Žensko zdravlje

Pravilne zdravstvene provjere, redovite zdravstvene kontrole, uključujući mamografiju, PAPA testove i ultrazvučne preglede pomažu u otkrivanju i prevenciji raka dojke i vrata maternice. Redovito, jednom godišnje, posjećujete svog ginekologa ili općeg liječnika kako biste se brinuli o svom reproduktivnom zdravlju. Ako osjetite da nešto ne valja, makar se radilo o najmanjoj promjeni, naručite se za pregled i razgovor kod liječnika. Ovdje svakako vrijedi ona bolje pregledati i spriječiti, nego liječiti. Iako pregled pokaže da je s vama sve u redu.

Redoviti samopregled dojki može pomoći u ranom otkrivanju promjena ili čvorova u dojkama. To možete raditi kod kuće svaki mjesec, a neki liječnici predlažu redovite tjedne preglede tijekom tuširanja; brzo je i efikasno. Uostalom upoznat ćete svoje dojke detaljno i tijekom ciklusa i primijetit ćete kako se one ponašaju tijekom.

Zdrava prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i proteinima važna je za opće zdravlje i dobrobit. Nutritivna ravnoteža može pomoći u prevenciji bolesti i očuvanju zdravlja. Ako primjećujete neke probleme s probavom, također je pregled kod liječnika ključan jer imajte na umu da je dosta probavnih problema uzrokovano i hormonalnim promjenama. Napravite totalni “check up” hormona i krvnu sliku kako biste upoznali svoj organizam na staničnoj razini te krenite konzumirati suplemente za žene ukoliko je potrebno. Možda napokon riješite svoj stalni umor ili poteškoće sa spavanjem.

Fizička aktivnost može pomoći u očuvanju zdravlja srca, jačanju mišića, poboljšanju metabolizma i smanjenju stresa. Pokušajte uključiti najmanje 150 minuta umjerene tjelesne aktivnosti tjedno, idealno tri puta tjedno. Upišite se u gym ili se pretplatite na neku od aplikacija. Čak i dulje šetnje (sa psom, na primjer) ili redovito žustrije kretanje može učiniti čuda za vaše zdravlje. I nikako nemojte zaboraviti na kegelove vježbe (a koje možete činiti bilo kad, bilo gdje, evo; dok čitate ovaj članak!).

Briga o mentalnom i emocionalnom zdravlju jednako je važna kao i briga o fizičkom zdravlju. Meditacija, joga, terapija i podrška prijatelja i obitelji mogu pomoći u očuvanju emocionalnog blagostanja i svakako pridonosi uspostavljanju psihičke i fizičke ravnoteže, posebno ako patite od hormonalne neravnoteže, a tu možemo ubrojiti bolesti i promjene poput policističnih jajnika, endometrioze, perimenopauze i sl.

Redovito pijte dovoljno vode kako biste održavali hidrataciju, koja je važna za opće zdravlje tijela i kože. Uz vodu, čajevi igraju veliku ulogu u ženskom zdravlju. Tzv. ženska biljka, vrkuta, mnogim ženama pomaže prilikom hormonalnih neravnoteža. Ovu biljku krase razna imena – virak, gospin plašt, zečja šapa, lavlja noga i rosnica, ali najpoznatija je po imenu vrkuta, lat. Alchemilla vulgaris. Ime Alchemilla dolazi od arapske riječi “alkemelych” (hrv. alkemičar), a dobila ga je od starih pisaca zbog svojih velikih iscjeljujućih moći. Davni narodi vjerovali su da je ova biljka najljekovitija ako se ubere noću kad je Mjesec u posljednjoj četvrti. Vrkuta sadrži flavonoide, organske kiseline, tanine, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i istinsko obilje vitamina C. Zahvaljujući mnoštvu tanina ima gorak okus, ali i moćno antiupalno i antibakterijsko djelovanje. Najveću slavu vrkuta je stekla kao sredstvo protiv ženskih bolesti, jer ona je jedna od najučinkovitijih biljaka za ovu vrstu tegoba. Uz vrkutu, noćurak je biljka koja blagotvorno djeluje na žensko zdravlje. Ulje noćurka npr., dobro djeluje na ženski organizam, prvenstveno kod neugodnih simptoma koji se javljaju prije menstruacije, pomaže ženama u menopauzi kada se koristi kao prirodna terapija.

U očuvanju zdravlja dobri saveznici su neke uobičajene stvari, a koje redovito zapostavljamo, kao što je dobar i kvalitetan san. Dobar san ključan je za oporavak i obnovu tijela. Pokušajte održavati redoviti raspored spavanja i izbjegavajte stres prije spavanja.

Maksimalno se informirajte se o svim aspektima reproduktivnog zdravlja, uključujući kontracepciju, menstrualni ciklus i menopauzu kako biste bolje razumjeli svoje tijelo i svoje potrebe. Pitajte svoje liječnike, ginekologe i ginekologinje sve što vas zanima, nemojte se ustručavati, a neke aplikacije za praćenje menstrualnog ciklusa poput Flo u sebi imaju integrirane informacije o promjenama tijekom ciklusa te vam mogu pomoći bolje upoznati svoje tijelo i svoj reproduktivni sustav.

Povežite se s prijateljima, obitelji ili grupama za podršku kako biste izgradili emocionalnu podršku i smanjili stres. Mnogo grupa na društvenim mrežama čine upravo to; emocionalna su i praktična podrška u bolesti i promjenama i dijeleći svoje iskustvo te slušajući tuđa možete mnogo naučiti o svome tijelu i ženskom zdravlju te shvatiti da je zapravo većina neugodnosti uobičajena i iz prve ruke možete saznati kako se nositi s njima. Uz podršku je uvijek sve mnogo, mnogo lakše. Iako i onu virtualnu.

Imajte na umu da je svaka žena jedinstvena, pa se rituali i prakse mogu i često moraju prilagoditi individualnim potrebama i uvjetima. Redovna briga o svom tijelu i mentalnom zdravlju ključna je za dugoročno dobrobit i smanjenje rizika od bolesti. Ili uspješniu borbu s tegobama, stanjima i bolestima.

Fotografije: Unsplash