Na službenim stranicama Hrvatske komore arhitekata objavljeni su rezultati javnog natječaja  za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja dječjeg vrtića Heinzelova-Vukovarska u Zagrebu. Nagrađeni radovi su odlični projekti, a prvu nagradu u neto iznosu od 9769eur odnio je rad grupe autora iz arhitektonskog studije Nekoliko; radi se o radu koji je nakon mnogo vremena izazvao mnogo pozitivnih rekacija građana na društvenim mrežama. S pravom.

Vrtić Heinzelova-Vukovarska u Zagrebu

Naručitelj je Grad Zagreb, natječaj je organizirao i proveo domaći Studio A te je odabrano pet najboljih radova od pristiglih dvadeset i sedam radova. Odabrano rješenje poslužit će kao podloga za izradu projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju zgrade dječjeg vrtića. Ocjenjivački sud je bio u sastavu od pet članova: Nataša Aralica, Marko Dabrović, Dominka Mladineo, Marin Mikelić i Vedran Pedišić. Oni su se pri ocjenjivanju radova vodili kriterijima prostornog koncepta u skladu s zatečenim kontekstom; prostorno-funkcionalne kvalitete rješenja; funkcionalno-estetske kvalitete arhitektonskog rješenja; ocjene posebnosti natječajnog rada; funkcionalnosti, ekonomičnosti i fleksibilnost rješenja u izvedbi i uporabi; održivosti i ekonomičnosti arhitektonskog rješenja te provedivosti sukladno Natječajnom zadatku.

Prvu nagradu odnio je studio tj. tvrtka NEKOLIKO d.o.o. koju čine Hrvoje Arbanas, Mario Kralj, Dora Lončarić, Martin Mertz, Mario Peko i Luka Šen. Njihov koncept vrtića je temeljen na traženom načelu pragmatičnosti, jednostavnosti, ekonomičnosti gradnje te održavanja. Nenametljivo se uklapa u urbanističku cjelinu naselja. Arhitektura ovog vrtića slavi svakodnevno i pronalazi ljepotu običnog; arhitektura je pozadina života, nije njegov fokus.

U urbanističkom smislu vrtić se nadovezuje na postojeći raster okolnih zgrada i prometnica te uspostavlja skladni odnos s ostalim planiranim urbano-arhitektonskim sadržajima cjeline planiranog naselja pravokutnih tlocrta i ravnih krovova. Zgrada je postavljena uz sjeverozapanu granicu parcele, otvarajući južni i jugoistočni dio parcele za vrtićke jedinice i igrališta.

Vrtićke jedinice, administracija i terase, zgrada u ovom slučaju, predstavljaju holistički, cjeloviti proces osmišljavanja gradnje, održavanja i korištenja temeljen na principu održivosti i predstavlja svojevrstan “nadstandard” u odnosi na zadane okvire. Vrtić je u potpunosti uklopljen u zelenilo, sam je pun zelenila i ono što je najvažnije, korisnici, djeca koja će boraviti u njemu će imati nešto drugačiji, bolji, dojam vrtića.

Fotografije/vizuali: rad pod šifrom 023, Nekoliko d.o.o., vizuali s prijavnog plakata