Svakoga tjedna donosimo pregled vijesti iz područja politike i društva, a ovaj put stižu novosti iz SAD-a, Srbije i Europe

Starlink sustav Elona Muska hakiran uređajem od stotinjak kuna

Istraživač kibernetičke sigurnosti hakirao je satelitski internetski internetski sustav Starlink koji vodi Elon Musk pomoću uređaja domaće izrade od 25 dolara. Belgijski istraživač Lennert Wouters otkrio je da je uspio preuzeti kontrolu nad Starlinkovim korisničkim terminalima i satelitskim antenama smještenih u domovima i zgradama. I to je još napravio na konferenciji s ciljem da pokaže ranjivost ovakvog sustava vrijednim milijarde dolara.

Od 2018. Muskov Starlink lansirao je više od 3000 malih satelita u orbitu kako bi omogućio internet na udaljenim lokacijama. Starlink je SpaceX-ova konstelacija satelita u niskoj Zemljinoj orbiti, a kritike da narušava istraživanje astronautima, kontrolu leta i privatnost ispunjavale su medijski prostor posljednjih godina.

Ovo nije prvi put da su se “hakiranje” i “Starlink” našli u istoj rečenici. Musk je u svibnju rekao da Rusija pojačava svoje napore i ometa internetsku uslugu Starlink u Ukrajini, no da su ih uspješno spriječili.

Europske rijeke presušuju, a znanstvenici upozoravaju da bi suša mogla biti najgora u posljednjih 500 godina

Ovih dana domaća se javnost šokirala prizorima s Bundeka, koji je skoro potpuno presušio. No ova stvarnost nije rezervirana samo za Zagreb, već se može vidjeti u cijeloj Europi. Usjevi, elektrane, promet teglenicama, industrija i riblje populacije opustošeni su presušenim vodenim putovima.

Rajna, Loire, rijeka Po, Dunav.. nekoć moćne rijeke danas izgledaju gotovo kao potoci. Riječ je o potencijalno iznimno dramatičnim posljedicama za industriju, teret, energiju i proizvodnju hrane – baš kao što su nestašice u opskrbi i porast cijena uslijed ruske invazije na Ukrajinu.

Potaknuti klimatskom krizom, neuobičajeno suha zima i proljeće praćeni rekordnim ljetnim temperaturama i opetovanim toplinskim valovima doveli su do toga da su ključni europski vodeni putovi nedovoljno opskrbljeni i, sve više, pregrijani. S obzirom na to da gotovo dva mjeseca u zapadnoj, središnjoj i južnoj Europi nije zabilježena značajna količina oborina i nema nikakvih prognoza u bliskoj budućnosti, meteorolozi kažu da bi suša mogla postati najgora na kontinentu u više od 500 godina.

“Nismo u potpunosti analizirali ovogodišnji događaj jer je još uvijek u tijeku”, rekao je Andrea Toreti iz Zajedničkog istraživačkog centra Europske komisije. “U proteklih 500 godina nije bilo drugih događaja sličnih suši 2018. Ali bojimo se da je ova godina gora.”

Rekao je da postoji “vrlo visok rizik od sušnih uvjeta” koji će se nastaviti tijekom sljedeća tri mjeseca, dodajući da će se bez učinkovitog ublažavanja intenzitet i učestalost suše “dramatično povećati u Europi, i na sjeveru i na jugu”.

Osim što su suša i toplina pogubne za životinjske vrste, problem je i u energiji. Čak je i Norveška, koja se oslanja na hidroenergiju za oko 90 % svoje proizvodnje električne energije, izjavila da bi je neobično niske razine njezinih rezervoara mogle na kraju prisiliti da ograniči izvoz električne energije. Jesmo li već dosegli točku s koje nema povratka?

Korisnica Wolta prijavila dostavljača zbog slanja neželjenih poruka i izazvala velike reakcije regije

Tko god ovo čita, sigurno vam se barem jednom u životu dogodilo da vam netko pošalje poruku jer ste mu se svidjeli. Iako to nekad može djelovati simpatično, češće se događa da se osobe koje je netko kontaktirao tako što ju je pronašao na društvenim mrežama ili dobio broj od nekog zajedničkog poznanika, osjećaju neugodno. No situacija je još gora kada svoje osobne podatke dajete nekome tko ih onda iskoristi.

Na društvenim mrežama u Srbiji nedavno se proširila priča jedne korisnice platforme Wolt, koja je prijavila dostavljača Woltu koji joj je poslao poruku nakon što je dostava već bila obavljena, piše portal Oblakoder. Wolt je reagirao promptno i raskinuo ugovor s dostavljačem jer je prekršio uvjete, što je dostavljač zatim odlučio javiti korisnici kako bi joj se “zahvalio” na otkazu. Iako je on taj koji je potpisao kako neće koristiti privatne podatke osobe i koristiti ih u bilo koje svrhe.

Na društvenim mrežama brzo se pokrenula ogromna rasprava koja je pokazala svu nesreću patrijarhata – ženu koja je prijavila dostavljača nazivali su pogrdnim imenima, a neki su prizivali da se objave njezini podaci kako bi je nastavili maltretirati. S druge strane brojne žene podijelile su slična iskustva o zlouporabi položaja i nedozvoljenog korištenja podataka, kako od dostavljača, tako i od taksista, poštara, policije, bankara… Brojne su priznale da ne stavljaju svoju adresu kada traže taksi kako bi se osigurale da vozač ne zna gdje točno žive.

Cijela situacija pokrenula je svijest o ogromnom problemu sigurnosti žena, i koliko je normalizirano uznemiravanje, čak i u slučaju kršenja ugovora o radu.