Što god do sada mislili, znajte: masnoće su vam potrebne u prehrani! Bez njih organizam ne može funkcionirati.

Desetljećima su masnoće u prehrani bile u središtu brojnih rasprava među nutricionistima. Od dijete s niskim udjelom masnoće do demonizacije određenih vrsta lipida, bili smo na toboganu informacija o ovoj bitnoj hranjivoj tvari. Međutim, u stvarnosti su masti ključne za naše zdravlje i dobrobit te je vrijeme da proslavimo njihovu ključnu ulogu u svakodnevnoj prehrani.

8 razloga zašto su masti neophodne u prehrani

Masti osiguravaju energiju

Masti su gorivo za tijelo (sadrže 9 kalorija po gramu, u usporedbi s 4 kalorije za ugljikohidrate i proteine). Neophodan je umjeren unos masti jer zasićuju, sprječavaju depresiju i obnavljaju tkiva.

Masti štite organe

Takozvana visceralna mast okružuje i štiti vitalne organe poput srca, jetre, crijeva i bubrega od oštećenja.

Masti u prehrani pomažu hormonalni balans

Nužni su za proizvodnju steroidnih tvari, a njihov nedostatak dovodi do neplodnosti ili nedostatka seksualne želje. U tom smislu vrlo su važne esencijalne masne kiseline Omega 6 (linolna) i Omega 3 (alfa-linolenska). To su masti koje moraju biti u prehrani, jer ih naš organizam nije sposoban sintetizirati. Trebate unijeti između 12 i 22 g dnevno. Kako to postići? Sa šakom oraha, 100 g sardina ili 1 žlicom ulja.

Masti su nužne za zdravlje mozga

60% mozga je mast. Za pravilno funkcioniranje uzimajte linolnu kiselinu (pomaže moždanim stanicama u rastu i povezivanju) i izbjegavajte trans masti (one modificirane od strane industrije) koje mogu spriječiti pravilnu formaciju neuralnih membrana. Prvo ćete ga pronaći u biljnim uljima, prirodnim orašastim plodovima, avokadu, sjemenkama i suncokretovim sjemenkama.

Masti u prehrani osiguravaju apsorpciju vitamina

Oni transportiraju, skladište i povećavaju dostupnost vitamina topivih u mastima. Točnije, vitamin A koji štiti vid i D koji se brine za imunološki sustav. Njihov glavni izvor u prehrani? Ulje jetre bakalara. Masti također pogoduju asimilaciji vitamina E, prisutnog u maslinovom ulju, žitaricama, orašastim plodovima i povrću, te K, koji jača kosti i osigurava odgovarajuću koagulaciju.

One poboljšavaju krvni tlak

Konzumacija Omega 3 masnih kiselina, koje se među ostalim namirnicama nalaze u masnoj ribi, školjkama i algama, kao dio uravnotežene prehrane, pomaže u kontroli razine krvnog tlaka.

Termoregulacija

Ispod kože nalazi se potkožna mast. Time se sprječava gubitak topline tijela i čini ga otpornim na nagle promjene temperature.

Masti pomažu zarastanje

Lipidi su dio staničnih membrana i doprinose stvaranju novog tkiva. Osim toga, vitamin A u mastima pomaže u obnavljanju sluznice i kože te potiče otpornost na infekcije.

Foto: Pexels