Ako ste zainteresirani za lasersko uklanjanje dlačica, prije odlaska na tretman dobro se raspitajte što smijete, a što ne možete učiniti kako biste izbjegli neugodnosti.

Naziv ovog zahvata zvuči kao da je bolan, ali nije. Specijalist za lasersku epilaciju pomoću nastavka za poseban uređaj laserskim zrakama djeluje na pigment dlake. Svjetlo usmjereno na problematična područja pretvara se u toplinu, koja zauzvrat oštećuje folikul i korijen dlake. Epilacija najviše boli tamo gdje je koža tanka i nježna: na primjer, na gornjoj usnici ili bikini zoni. Srećom, većina modernih lasera ima ugrađen mehanizam za hlađenje koji trenutno smanjuje temperaturu u području epilacije (i stvarno pomaže). Još jedna dobra vijest: sa svakom novom seansom bol postaje sve manja jer se smanjuje broj i “snaga” dlačica.

Strpljenje se isplati

Prve pozitivne promjene mogu se primijetiti 2-3 tjedna nakon prvog zahvata. Sam broj seansi kreće se od 8 do 12. A razlog nije u tome da vam netko želi “ukrasti novac”, već se radi o boji kože te boji i debljini dlake. Neke sretnice već nakon šestog tretmana laserske epilacije zaborave na dlake i stalno brijanje. Ali samo ako su išle redovito! Budući da su folikuli dlake u različitim fazama rasta, morate pogoditi svaku od njih.

Ne žurite s bacanjem britvice

Dok se podvrgavate laserskom uklanjanju dlačica, morat ćete koristiti britvicu prije sesija. Duljina dlačica na dan laserske epilacije trebala bi biti oko 2 mm, tada će postupak biti najučinkovitiji. Ali ono što nikako ne trebate činiti jest čupati ih između sesija. Rad lasera izravno je povezan s pigmentom dlake ispod kože, a ako ga nema, tada zraka jednostavno neće imati na što utjecati. Ako želite biti “savršeno glatki” tijekom cijelog procesa, bolje je držati se britvice.

A što poslije procedure

Nakon laserske operacije postoje određena ograničenja. Budući da “toplina” lasera ostaje u vašoj koži sljedeća 24 sata, u to vrijeme morate strogo izbjegavati teretanu, saunu i hidromasažnu kadu. Ako zanemarite ovaj savjet, riskirate stvaranje lijepog toplog okruženja za razmnožavanje bakterija i pojavu mrlja na koži. Ali što je najvažnije, nakon laserskog uklanjanja dlačica morat ćete ozbiljno razmisliti o suncu. Dermatolozi savjetuju izbjegavanje sunčanja i izlaganja suncu što je više moguće prije i nakon tretmana. Ako do trenutka kada se odlučite zauvijek riješiti neželjenih dlačica već imate preplanulu put, onda je bolje pričekati da malo izblijedi i tek onda krenuti s epilacijom. Nakon tretmana potrebno je koristiti kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom. Nakon zahvata koža postaje osjetljivija na ultraljubičaste zrake pa je potrebno spriječiti pojavu hiperpigmentacija. Osim toga, morat ćete malo promijeniti svoju beauty rutinu. Dva dana prije i dva dana nakon laserskog uklanjanja dlačica izbjegavajte kozmetičke proizvode koji sadrže glikolnu kiselinu i retinol. Također se preporučuje ne raditi kemijski piling dva tjedna prije i dva tjedna nakon lasera.

Foto: Pexels