Mješovita koža zahtijeva posebnu njegu jer skriva karakteristike oba tipa: i problematične i suhe kože. Naučite kako je prepoznati i kako njegovati mješovitu kožu.

Kakva je mješovita koža?

Ako se pitate imate li mješovitu kožu, obratite pozornost na sljedeće znakove:

  • Vaša T-zona (čelo, niz nos do brade) je masna, a obrazi suhi.
  • Koža vam je ljeti masnija, a zimi suha. U proljeće i jesen vaša T-zona je masna, a obrazi suhi.
  • Kada dobijete mjesečnicu, pojave vam se prištići ili akne za koje ste do sada možda mislili da su masne ili problematične. Ali kad vam završi mjesečnica, lice vam se očisti.

Što uzrokuje mješovitu kožu?

Mnogi čimbenici utječu na vaš tip kože. Genetika je jedan od glavnih faktora jer regulira metabolizam stanica, a time i produkciju sebuma. Pretjerano aktivne žlijezde lojnice dovode do masne kože.

Hormoni su još jedan čimbenik koji treba uzeti u obzir i mogu uzrokovati prekomjerno lučenje masnoće na nekim područjima dok se na drugim suše. Masna koža na T-zoni izravno je povezana s testosteronom. Dobre vijesti: Kako se približavate menopauzi, vaša će koža postajati suša.

Još jedna velika stvar su okolišni čimbenici kao što su toplina i vlaga, jer vaša koža postaje masnija u takvim okolnostima, po vrućem i vlažnom vremenu. To je i razlog zašto je vaša koža drukčija ljeti negoli zimi.

Kako njegovati mješovitu kožu?

Tajna mješovite kože jest pronaći ravnotežu između tretiranja masnih i suhih područja. Jedan od najvećih problema je taj što ljudi s mješovitom kožom često izbjegavaju hidratantne kreme i kreme za sunčanje jer ih općenito povezuju s stvaranjem viška masnoće. To zapravo nije točno, a odabir pravih proizvoda i njihova pravilna uporaba zapravo mogu pomoći u kontroli proizvodnje sebuma.

To je razlog zašto pridržavanje odgovarajućeg režima njege kože može biti vrlo važno ako imate mješovitu kožu. Često je najbolje pribjeći minimalističkoj rutini i uvijek imati na umu osjetljivost svoje kože kad kreirate svoj režim. Koristite proizvode koji su što nježniji.

Korak 1: Počnite s preparatom za čišćenje i hidratantnom kremom

Vrlo je važno ukloniti višak masnoće dobrim preparatom za čišćenje lica. Potražite onaj koji sadrži salicilnu kiselinu koja smanjuje nakupljanje ulja i začepljenje pora. I dalje ćete morati koristiti hidratantnu kremu bez obzira na tip vaše kože. Također pronađite dobru nekomedogenu hidratantnu kremu na bazi vode bez ulja koja je najbolja opcija za vašu kožu.

Korak 2: Nježni piling

Dok neki proizvodi mogu pomoći u hidraciji, drugi mogu isušiti vašu kožu. Stoga budite oprezni kad isprobavate nešto novo. Preporučuje se nježan piling kako bi se smanjila masnoća ili ljuštenje kože, ali ovisi i o proizvodu koji koristite, godišnjem dobu i osobnim potrebama.

Pokušajte koristiti blazinice ili maske s alfa i beta hidroksi kiselinama da biste se riješili viška nečistoća i nakupljenog ulja. Nemojte koristiti ovaj preparat više od dva puta tjedno. Ako imate prištiće ili akne, onda je vaš izbor nježni tonik s AHA i BHA. Odaberite opciju bez alkohola.

Korak 3: Tretirajte svoju kožu retinolima

Retinoli su također izvrsni za smanjenje proizvodnje masnoće, liječenje akni i drugih kožnih problema poput tamnih mrlja i bora.

Maske za mješovitu kožu

Ovisno o tome koliko je vaša koža osjetljiva, možda ćete htjeti koristiti različite maske na različitim dijelovima lica. Koristite glinenu masku, koja bi trebala pomoći u sprječavanju mitesera na T-zoni s vremena na vrijeme ili se odlučite za nježniju masku od kaolin gline koja obećava da će spriječiti isušivanje i riješiti višak masnoće u T-zoni.

Najbolja šminka za mješovitu kožu

Najbolje je držati se laganih proizvoda kako biste spriječili začepljenje pora. Uvijek pripremite kožu hidratantnom kremom prije nanošenja pudera bez ulja, tonirane hidratantne kreme ili pudera na bazi minerala. Proizvodi na bazi minerala mogu pomoći u sprječavanju iritacija, a također imaju učinak matiranja. Zgodan proizvod za žene s mješovitom kožom jest matirajući primer.

Foto: Pexels