Iako zvuči zahtjevno te kao da oduzima puno vremena i novca, vjerujte, brzo se i vidljivo vraća sve što uložimo u njegu lica. Postoji više tipova kože i svaki traži prikladnu njegu, no neki univerzalni standardi primjereni su svima. Isto vrijedi i za probleme. Dehidriranost podjednak problem stvara masnoj, suhoj, normalnoj i mješovitoj koži
Koža nas štiti od brojnih vanjskih utjecaja. Da bi mogla dobro funkcionirati, potrebna joj je optimalna količina vode. Prirodno se u koži nalazi 20 % tjelesnog sadržaja vode. Njezin središnji sloj, dermis, sadrži 60 do 70 % vode, koja tamo stiže putem krvnih žila. Voda iz dermisa difuzijom prelazi u gornji sloj kože, epidermis, natapajući prilikom prolaska njegove različite slojeve. Na tom se stalnom protoku vode, koji se naziva i transepidermalni, zasniva hidratacija.
Količina vode u koži nije stabilna. Ona varira pod utjecajem okoliša i životnog stila, hrane, kozmetike, količine vlage u zraku. Upravo zbog toga, podatnost kože i hidratacija nisu jednake kad smo ljeti na ulici, zimi u pregrijanom uredu ili sjedimo u zrakoplovu na visini od nekoliko tisuća metara. I naleti vjetra, onečišćeni zrak i UV zrake koje odašilje sunce stalni su izvori agresije za kožu. Jednom kad je hidrolipidni film na površini kože dovoljno nestabilan, propušta više vode nego što bi trebao, što osjećamo kao nelagodu i zatezanja kože. Ipak, najčešći razlog dehidracije kože je neprikladna njega, što donosi i dobru vijest: uz malo vremena i dobre volje, možemo na to utjecati. Upravo zato pravilna hidratacija kože lica univerzalan je savjet za ljepotu!
Kako prepoznati i pomoći dehidriranoj koži?
Dehidrirana koža pokazuje pojačanu osjetljivost, čini se grubljom, blijeda je, površinski se peruta. To dovodi do zatezanja, tena bez sjaja, a na mjestima gdje je koža tanja nastaju tanke, vidljive bore.
Neka vam čaša ili bočica vode uvijek budu pri ruci
Povećan unos tekućine u organizam nije rezerviran samo za ljetne mjesece, i zimi treba piti šest do osam čaša vode dnevno. To je najdjelotvorniji način kako organizmu pružiti prijeko potrebnu hidrataciju. Koža je “štit“ našeg organizma, u njoj je velik broj stanica kojima je voda neophodna za obavljanje svih funkcija. Nedostaje li joj vlažnosti, koža gubi napetost i elastičnost, puca, bora se, gubi sjaj i njezine su funkcije oslabljene. Dobro hidratizirana koža djeluje čvrsto i svježe, a i brže zacjeljuje.
Raznolika i uravnotežena prehrana
Neizostavan dio jelovnika neka vam bude masna riba – losos, skuša i tuna. Bogate omega-3 masnim kiselinama, održavaju integritet kože, a njihov nedostatak manifestira se kao suha koža. Avokado i maslinovo ulje blagotvorni su zbog jednostruko nezasićenih masnih kiselina, osobito oleinske kiseline. Grickajte orašaste plodove koje možete zaliti zelenim čajem ili čašom crnog vina. Naime, zeleni čaj dokazano može povećati vlažnost i elastičnost kože, dok resveratrol u crnom vinu pomaže u usporavanju starenja i snažan je antioksidans.
Koliko možete, izbjegavajte vanjske uzročnike suhe kože
Umjesto dugih i vrućih kupki, odlučite se za kratko tuširanje toplom vodom. Lice umivajte hladnom ili mlakom vodom. Pokušajte, koliko je to moguće, skratiti boravak na jako hladnom i vjetrovitom vremenu. S druge strane, boravak u zatvorenim prostorima u sezoni grijanja koži može biti ugodniji ako je zrak dovoljno vlažan. Jednostavan način da postignete prikladno vlažan zrak može biti sušenje rublja u zatvorenom prostoru, kuhanje ili isparavanje vode u posudi koju ste stavili na radijator ili na prozor. Ukapate li u vodu i nekoliko kapi eteričnog ulja, prostor će lijepo mirisati, a ne treba zaboraviti ni antivirusna svojstva eteričnih ulja koja će pogodno djelovati na dišne putove.
Pomno birajte preparate
Izbjegavajte preparate koji u sebi sadrže alkohol, čest sastojak preparata za čišćenje lica. Alkohol veže vodu iz kože te uzrokuje suhoću kože u područjima na koje se primjenjuje. Umjesto toga, birajte blage proizvode za uklanjanje šminke i čišćenje lica bez uzrokovanja oštećenja.
Kvalitetna hidratantna krema treba sadržavati i masne sastojke, osobito ako je riječ o zreloj koži. Njihova je funkcija obnavljanje hidrolipidnog filma, zaštitnog sloja odgovornog za očuvanje cjelovitosti kože i osiguranje dobre hidratacije kože.
Hidratantni serum imat će još i brže rezultate budući da sadrži posebne aktivne tvari koje prodiru dublje u gornje slojeve kože. Njegova izrazito fluidna tekstura brzo se upija i savršeno odgovara svim tipovima kože. Stoga brže i snažnije obnavlja cjelovitost hidrolipidne barijere te puni rezerve vode u koži. Može se koristiti tijekom cijele godine i odličan je tretman za revitalizaciju kože u skladu s njezinim potrebama. Umjesto dugih i vrućih kupki, odlučite se za kratko tuširanje toplom vodom. Umivajte se isključivo hladnom ili mlakom vodom.
Suha i dehidrirana koža obožava kisik
Uvijek je dobro potražiti profesionalnu pomoć koja će dati brze i snažne rezultate. Nježan a vrlo učinkovit je tretman kisikom za dubinsku hidrataciju. Čisti kisik stimulirat će mikrocirkulaciju, sintezu kolagena i elastina, lipolizu masnoća te ubrzati metabolizam kože. Uz dodatak posebno odabranih preparata na bazi hijaluronske kiseline koji čine čuda za vlagu kože (hijaluronska kiselina privlači i zadržava vlagu u koži, čime joj pomaže da ponovno bude mekana i gipka), rezultati koje postižemo bit će odmah vidljivi i dugotrajni u borbi protiv dehidriranosti. Kisik godi svim tipovima kože te učinkovito doprinosi revitalizaciji – poput fine gumice nježno briše sitne bore uzrokovane dehidracijom, ostavljajući kožu prirodno svježom i sjajnom.
Fotografija: Thiago