Svijetla koža nježnog porculanskog tena dugo je predstavljala sveti gral ljepote.  Aristokracija ga je svoju bijelu put pomno čuvala, braneći se od sunčevih zraka odjećom, šeširima, suncobranima smatrajući da preplanulost pripada radnicima, slugama. Danas je situacija drugačija. S jedne strane postoje brojne tamnopute žene koje svoju kožu posvijetljuju često upitnim metodama i proizvodima, dok s druge strane žene svijetle puti žude za brončanim, osunčanim tenom kojeg vide kao simbol ljepote i zdravlja. 

Naše psihofizičko zdravlje ovisi o suncu jer bez njega ne bismo sintetizirali D vitamin, češće bi obolijevali od depresije i nesanice, a imunološki sustav bi nam općenito bio oslabljen. Ipak, ne trebamo zanemarivati ni štetu koju nam sunce nanosi. Oštećenja i prijevremeno starenje kože, alergije te povećanje rizika od razvoja raka kože najčešći su problemi koje može uzrokovati stoga ga je najbolje izbjegavati u periodu kada je najjače, od 11.00 do 17.00 sati. Za snažan ljetni utjecaj sunca kožu treba dobro pripremiti, iznutra i izvana, a jedan od načina kojem pribjegavamo jest i odlazak u solarij. No je li to dobro? 

Često možemo čuti tvrdnje da je solarij manje štetan od sunca pa i da pomaže u tretiranju nekih zdravstvenih tegoba, primjerice, manjka vitamina D i psorijaze. No, prirodno je sunčanje uvijek bolje nego „umjetno“, iako solarij ne mora nužno biti označen kao „glavni negativac“ ukoliko ga se koristi rijetko, kratkotrajno i veoma oprezno. Posljedice neumjerenog korištenja solarija iste su kao i kod pretjeranog izlaganja suncu. Ali, pomisliti ćete, ne želimo se svakodnevno pržiti u solariju, samo bismo kožu malo pripremili na dugotrajniji boravak na suncu, a i da lagano potamnimo prije samog odlaska na more.

Morate znati da se sunčevo svjetlo sastoji od spektra UV zraka različitih valnih duljina, dok se u solariju izlažemo UVA zrakama ne štiteći kožu od kancerogenih UVB zraka.

Pri tom, samo jedno kratko izlaganje umjetnim UVA zrakama je oko 15 puta jače od najjačeg podnevnog sunca, a pretpostavlja se da čak 90 % melanoma uzrokuju upravo UV zrake.

Preplanulost kože nije nagrada, ona dolazi kao rezultat obrane kože na djelovanje UV zračenja, ostavljajući za sobom štetu u obliku dehidracije i starenja, odnosno bora, finih linija, hiperpigmentacija, staračkih pjega, a svakako imajte na umu i to da „priprema“ kože u solariju ne znači zaštitu od opeklina sunca te da tako nećete posebno doprinijeti sintezi vitamina D koji će se dovoljno sintetizirati već prilikom  uobičajenog, svakodnevnog izlaganja suncu. Ako vi nećete, vaša će koža sve ovo zapamtiti.  

Osobe svijetle puti, potom one s puno madeža, skloni hiperpigmentacijama, preboljeli od karcinoma kože ili oni s pozitivnom obiteljskom anamnezom za karcinom kože ne bi smjeli nikako koristiti solarije. U tu skupinu za izbjegavanje solarija spadaju trudnice, dojilje, osobe koje su bile podvrgnute nekom estetsko medicinskom zahvatu (laser, mezoterapija, dermapen, botox, fileri…) te oni koji uzimaju lijekove fotosenzitivnog obilježja koji onda pojačavaju djelovanje UV zraka (neki antibiotici, retinoidi, kontracepcijske tablete, diuretici, antimikotici….). Ne pripadate li niti jednoj navedenoj skupini, možete si dozvoliti rijetke, kontrolirane, kratkotrajne trenutke izlaganja umjetnim UV zrakama prilikom kojih vjerojatno neće doći do štetnih posljedica njihovog direktnog i kumulativnog učinka na kožu. No čak ni tada nemojte koristiti sredstva za ubrzavanje tamnjenja, tzv. akceleratore, iako će vam ih često nuditi u studijima za sunčanje. Ti su se proizvodi pokazali neučinkovitima, čak i štetnima. Pazite da dobro zaštitite oči onim malim specijalnim naočalama koje se moraju nalaziti u kabini te pripazite da na sebi ne nosite fotosenzitivne preparate ili parfem koji u sebi ima alkohola. Prvih par sunčanja neka traje veoma kratko, svega četiri, pet minuta, a nikada ne ostajte duže od 10 minuta.

Dodatna opasnost korištenja solarija jest i to što stvara ovisnost i to o preplanulom tenu kao i o samom izlaganju UV zrakama. Riječ je o tanoreksiji (engleska složenica riječi tan – ten i anorexia – anoreksija). Tenoreksičari su opsjednuti neprestanim održavanjem kože tamnom, a navuku se i na osjećaj podizanja raspoloženja koji nastaje zbog stvaranja endrofina, hormona sreće. Odlasci u solarij pomalo postaju sve učestaliji pa od jednom tjedno ubrzo postane tri, četiri puta, odnosno svaki dan. Ovoj su ovisnosti dokazano više podložne mlade žene koje si ovu ovisnost tumače kao uzimanje malo vremena za sebe, trenutak opuštanja, dobrog osjećaja, više samopouzdanja, zdravlja, lakše prikrivanje nedostataka poput podočnjaka ili celulita… A kako i ne bi sve bilo ljepše kada utjecaj UV zraka podigne enfdrofin? Ubrzo dolazi i do stvaranja „krize“, odnosno preskoče li nekoliko dana odlazak na sunčanje, izgledaju si bljedunjave, „bijele“ što poistovjećuju s ružnim. 

Koristite li solarij ili tek o tome razmišljate, razmislite i o slavnoj izreci Coco Chanel: „Priroda ti daje lice koje imaš s dvadeset godina; na vama je da zaslužite lice koje imate u pedesetoj.