Industrija ljepote se pobrinula da 2023. obilježi novim „must have“ proizvodima. Zaluđenost vitaminom C malo smo zanemarili zbog proizvoda bogatim hijaluronskom kiselinom, a evo već se na početku nove godine okrećemo čudotvornosti retinola, niacinamida, ceramida, peptida

Sudeći po tome, očekujemo veliki pomak u načinu na koji vidimo njegu kože dajući prednost proizvodima i tretmanima koji čine više i traju dulje. Ovo su sastojci za kojima ćemo se voditi u godini pred nama.

Niacinamid

je aktivni sastojak o kojem trenutno bruje sve društvene mreže i kozmetički časopisi, a riječ je o obliku vitamina B3. Višestruke su prednosti ovog vitamina: pomaže neutralizirati štetne slobodne radikale pa štiteći tako od oksidativnog stresa, čuva i kolagen u koži. Dobar je za kontrolu proizvodnje sebuma, djeluje protuupalno i smanjuje crvenilo, pomaže u liječenju hiperpigmentacija i akni, ali i za kod smanjenja finih linija i bora. Stručnjaci često ističu da je upravo taj sastojak zaslužan za dojam porculanskog tena, odnosno glatke, ujednačene, besprijekorne kože. Uza sve ovo, niacinamid djeluje i na ostale sastojke u proizvodu pojačavajući njihovu učinkovitost. Možete ga pronaći u serumima, kremama, uljima, tonicima, esencijama, sredstvima za čišćenje, kremama za sunčanje, čak i u puderima. Moja su preporuka serumi jer su u njima visoko koncentrirani specifični aktivni sastojci čije će djelovanje niacinamid dodatno potaknuti, a kako je topiv u vodi, lakše će se apsorbirati u kožu putem seruma na bazi vode. 

Ceramidi

su lipidi koji se prirodno nalaze u koži, gdje djeluju poput ljepila koje drži stanice zajedno kako bi barijera bila zdrava i uravnotežena. Nedostatak ceramida povezujemo s upalnim stanjima kože poput akni, ekcema, psorijaze i rozaceje. Loša je vijest da njihova razina počinje opadati već nakon dvadesete godine i ne samo zbog prirodnog procesa starenja, nego i zbog čimbenika iz okoline kao što su suh i hladan zrak, UV-zračenje i nepravilna njega s agresivnim sredstvima koji mijenjaju pH vrijednost kože ili uzrokuju oštećenja na površini. U obnovi ceramida možemo si pomoći kremama koje ih sadrže i dodacima prehrani. Djelovanje ceramida dodatno će se pojačati ako se kombiniraju s retinolima, vitaminom C i pilinzima poput glikolne ili salicilne kiseline. Koža ostaje vidno čvršća i ljepša.  

Peptidi

su moćni, ali nježni sastojci za obnovu i jačanje kožne barijere. Potiču njen oporavak pa stoga pomažu u rješavanju probleme suhoće, iritacije i preranog starenja. Stotine različitih peptide imamo u svom tijelu, a njih sačinjavaju različite kombinacije aminokiselina. Za njihovo održavanje i održavanje vitalnosti, birajte kreme i serume čiji su glavni sastojak. Ukoliko odaberete za sebe serum s niacinamidom, tada za daljnju njegu birajte kremu s peptidima. Najučinkovitiji peptidi koje nalazimo u proizvodima za njegu kože su peptidi iz graška i tripeptidi. Birajući proizvode, čitajte sastojke kako bi ste kvaluiteno pomogli koži da bude jača i izgleda svježije. 

Kiseline

Puno toga već znamo o AHA (alfa-hidroksi kiselina), BHA (beta-hidroksi kiselina) i PHA (polihidroksi kiselina), odnosno glikolnoj, mliječnoj i salicilnoj kiselini, no želim vas uputiti u korisnost kojične, poliglutamimske i linone kiseline. Iza ovih stručnih naziva kriju se kiseline koje dobivamo prirodnim putem, primjerice iz gljiva, fermentacijom soje, iz japanskog rižinog vina sakea ili iz biljnih ulja sjemenki krastavca ili koštica marelice. Zadatak ovih sastojaka jest da posvijetle i ujednače ten, posebno djelujući na mrljice i ožiljke, a nerijetko možemo čuti i o njihovom doprinosu rješavanju problema akni s obzirom n velika antibakterijska svojstva.

Kojična kiselina u kombinaciji s C vitaminom, hidrokinom i AHA kiselinama ispunjava zadatak izbjeljivanja hiperpigmentacija. Poliglutaminska hidratizira kožu i smanjuje znakove starenja, dok linolna kiselina bogata Omega 6, poznata i kao vitamin F, pomaže koži zadržavati vlagu čime ju održava vlažnom, mekom te obnavlja. Možda je najbolja stvar za napomenuti o sva tri sastojka da su nježni i dobro djeluju na sve tipove kože. 

Možemo zaključiti da kozmetička industrija ove godine ima za cilj postizanje zdravog sjaja koji počiva na zdravlju kože. Možda konačno završava era jake šminke, kontura i svih pretjerivanja, i s ovom 2023. započinje nova era zdravlja i minimalizma. Smanjiti šminkanje što je više moguće, izbjegavanje nepotrebnih proizvoda umjesto kojih treba birati one višenamjenske. Što manje proizvoda za najveći učinak, kvaliteta ispred kvantitete, a prirodno i zdravo ispred svega.