S godinama se smanjuje prirodna rezerva kolagena, smanjuje se tonus kože lica i stvaraju se bore. Otkrivamo vam vrlo učinkovite metode koje će vam pomoći povećati razinu kolagena.

Tijelo prirodno proizvodi kolagen, protein koji je vrlo važan za tonus kože, pokretljivost zglobova te zdravlje i ljepotu kose i noktiju. No, problem se počinje javljati već oko tridesete godine jer tijelo proizvodi manje doze kolagena. Uzrok? Nekoliko je čimbenika koji utječu na smanjenje razine kolagena u tijelu. To su prije svega nezdrava prehrana i određene životne navike, prekomjerna konzumacija duhana i alkohola ili sunčanje bez korištenja zaštitnih krema. Kako biste nadoknadili gubitak ovog proteina i potaknuli organizam na njegovu veću proizvodnju, postoji nekoliko učinkovitih rješenja.

Možete povećati razinu kolagena  dijetetskim suplementima

Kolagen se nalazi u dubokim slojevima kože, a ne na njezinoj površini. To znači da kolagen, koji je dio mnogih proizvoda za njegu lica, neće donijeti željeni rezultat.

Suplementi

Upravo na temelju tog iskustva sve više brendova koji se bave proizvodnjom dodataka prehrani lansiralo je na tržište suplemente s kolagenom. Ovi dodaci prehrani se mogu konzumirati u kapsulama, prahu, sirupu ili nekom drugom obliku. “Većina suplemenata kolagena zapravo je hidrolizirani kolagen ili želatina. Peptidi kolagena su ti koji se bolje upijaju u kožu”, rekla je savjetnica za funkcionalnu medicinu i klinička nutricionistica Laura DeCesaris za Byrdie. Ipak, imajte na umu da ni oni nisu svemogući. Naime, uzimanje suplemenata koji bi trebali potaknuti proizvodnju kolagena ne smije biti alternativa neuravnoteženoj prehrani i nezdravim navikama. Ne pretjerujte ni s dodacima prehrani.

Budite oprezni jer pretjerana konzumacija dodataka kolagena može dovesti do štetnih učinaka. Prije nego što odlučite početi uzimati suplemente kolagena, bilo bi dobro posavjetovati se s liječnikom.

Kako povećati nivo kolagena masažom

Samomasaža je još jedan potpuno prirodan, učinkovit i svakako jeftin način poticanja lučenja kolagena. Intenzivna masaža kože od nekoliko minuta dnevno potiče prokrvljenost tkiva i time potiče proizvodnju kolagena. Metoda je jednostavna. Nanesite ulje na lice, umasirajte gua sha kamenom ili prstima od brade prema ušima, kao da mazite lice.

Neka ovo postane redovita jutarnja i večernja rutina koju možete vježbati 3 do 10 minuta. Masaža u kombinaciji s dodacima koji sadrže kolagen može značajno povećati proizvodnju kolagena.

Estetska medicina

Ako ste primijetili da je koža znatno izgubila na elastičnosti i gipkosti, možete pokušati s nekim radikalnijim metodama. Već od 30. godine treba početi s metodama koje sprječavaju smanjenje kolagena. Ne morate čekati trenutak kada bore postanu vidljive, izražajne i koža se opusti, pa tek onda krenuti s tretmanima kolagenom, savjetuje dr. Sara Fadli. Na primjer, možete se odlučiti za kolagen booster tretman ili čak ultrazvuk. Riječ je o dvije neinvazivne metode koje ne zahtijevaju odlazak na bolovanje.

Collagen booster je tretman u kojem radiofrekvencija potiče sintezu kolagena“, objašnjava dr. Fadli. „Iako su rezultati vidljivi već nakon prvog tretmana, najbolji učinci postižu se tretmanom od šest tjedana. Zatim slijedi pauza od nekoliko mjeseci”, ističe doktorica. Što se tiče ultrazvuka, on će također potaknuti proizvodnju kolagena i zategnuti kožu zagrijavanjem kolagenih vlakana. Međutim, postoji nekoliko kontraindikacija za obje ove metode: Collagen booster se ne preporučuje osobama s ugrađenim pacemakerom, kožnim bolestima (rosacea, dermatoza, nadražena koža ili teški oblici akni), kao ni u slučaju keloidnih ožiljaka. Što se tiče ultrazvučne terapije, ne preporučuje se trudnicama, te osobama koje boluju od kožnih, upalnih i autoimunih bolesti.

Foto: Pexels