Brzo tamnjenje nije samo nemoguće za mnoge od nas, već je i opasno za zdravlje. Evo što  treba činiti kako biste dobili nježan preplanuli ten… ali na siguran način.

Da imate izbor između brzog ili sporog tamnjenja, što biste odabrali? Sigurno je to prva opcija – brzo tamnjenje. Nažalost, postoji još jedno područje u kojem nismo svi na istoj strani: ako neki dobiju prekrasnu boju od prvog izlaganja suncu, drugima je dobivanje preplanulog tena složenije i zahtijeva vrijeme. Dobra vijest: nježno tamnjenje ne samo da je često jamstvo trajnije preplanulosti, već prije svega jamstvo očuvanja vašeg zdravlja. Elodie Wallin, direktorica znanstvene promocije Instituta Esthederm, govori nam o pravom načinu sunčanja.

Kako postepeno tamniti na suncu?

Kada razmišljamo o sunčanju, prvenstveno mislimo na preplanulost koju ono daje našoj koži. No, podsjećamo, tamnjenje je obrambena reakcija kože od UV zraka, što može imati dramatične zdravstvene posljedice ako predugo ili bez zaštite ostanete na suncu u nadi da ćete brzo pocrnjeti. “Produženo i/ili izlaganje visokim dozama sunčeve svjetlosti ima štetne učinke”, potvrđuje Elodie. “U vrlo kratkom roku, to dovodi do opeklina od sunca, povezanih s oštećenjem kože ili čak uzrokuje oksidativni stres. Dugoročno gledano, to može uzrokovati fotostarenje, čiji su glavni vidljivi znakovi bore, opuštena koža ili čak pojava pigmentnih mrlja. Konačno, nakupljanje oksidativnog stresa i foto-imunosupresija mogu potencijalno dovesti do razvoja raka kože.” Očuvanje vašeg sunčevog kapitala i, jednostavno, zdravlja je razlog zašto dermatolozi preporučuju nisku izloženost i visoku zaštitu… čak i ako to znači manje brzo tamnjenje.

Kako postepeno tamniti na suncu

“Nježno tamnjenje uključuje ograničavanje trajanja izlaganja suncu, kao i njegovog intenziteta preferirajućim izlaganjem ujutro i kasno poslijepodne”, predlaže Elodie. Naravno, ovisno o vremenu i intenzitetu sunca, SPF zaštita mora biti sustavna: njezinu razinu prilagođavamo tonu kože i stupnju preplanulosti (budući da preplanula koža prirodno malo bolje podnosi UV zrake). Vrlo svijetla koža trebala bi početi sa SPF50+, a zatim postupno prijeći na SPF50 ili čak SPF30 u kasno ljeto, dok tamna koža može početi sa SPF50 i prilično brzo prijeći na SPF30. I podsjećamo: ne postoji total screen, a čak i sa SPF50+, dio UV zraka prolazi i stimulira melanin kože, što dovodi do tamnjenja.

Ako vam se čini da je proces prespor, nemojte preskočiti zaštitu od sunca (ne, opekline se nikada nisu pretvorile u preplanuli ten) već se kladite na formule za samotamnjenje koje će vam pružiti lijepu preplanulost dok vaša koža poprima boju. Također ne zaboravite dobro navlažiti epidermu. Hidratacija mora biti svakodnevna, kako na licu tako i na tijelu: što je koža više dehidrirana, to postaje poroznija i veća je vjerojatnost da će patiti od sunca, kaže naša stručnjakinja. Konačno, “redoviti piling uklanja mrtve stanice i pruža ujednačeniji i blistaviji ten”.

Kako postepeno tamniti na suncu- prehrana i preparati

Na sreću nestrpljivih, postoje kapsule za zaštitu od sunca koje potiču proizvodnju melanina u koži, čime povećavaju njezinu zaštitu i potiču tamnjenje. Dobra je ideja i usvojiti prehranu koja će dati prednost šarenom voću i povrću: ono je bogato beta-karotenom (pigmentom koji potiče sintezu melanina), ali i antioksidansima koji pomažu koži u obrani od UV zraka , da bolje pocrni. Ali najbolji proizvod za ubrzavanje procesa tamnjenja bez ikakvog rizika je njega za tamnjenje s pojačivačem preplanulosti. Ovo je formula koja kombinira filtre visoke ili čak vrlo visoke zaštite od sunca i aktivne sastojke za koje je poznato da pomažu u podizanju melanina u epidermisu.
Dobro je zapamtiti: priprema kože i jačanje njezine prirodne obrane od sunca ni na koji način ne oslobađa vas od zaštite prilikom izlaganja. “Ovi savjeti podupiru obrambene mehanizme kože, ali su preopterećeni kada se suncu izlažete bez zaštite ili predugo”, podsjeća Elodie.

Foto: Unsplash