Prošlog je tjedna, 22. prosinca, u Providurovoj palači koja s Kneževom palačom čini kompleks II Palače u Zadru, otvorena izložba ‘Jedan svijet’. U novom broju časopisa Grazia možete pročitati intervju s nagrađenim arhitektima Letilović-Pedišić za jedan od najljepših arhitektonskih projekata novije hrvatske povijesti, a zatim i svakako pogledati aktualnu izložbu.

Radi se o izložbi umjetnina iz postava zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti za koju kustosku koncepciju potpisuje Branko Franceschi, a predstavlja cjelokupni vremenski i disciplinski raspon zbirke sa 199 ikoničkih umjetnina postavljenih po tematskim cjelinama. Izložba ispunjava kompletan prostor Providurove palače, od samog ulaza s Trga Petra Zoranića, preko monumentalnog Velikog atrija, prvog i drugog kata Palače te donosi impozantan niz djela s područja slikarstva, skulpture kao i fotografije i novih medija s potpisima hrvatskih velikana kao što su Vlaho Bukovac, Jagoda Buić, Boris Demur, Edo Murtić, Đuro Seder, Ivan Kožarić, Dušan Džamonja, Ivan Meštrović, Frano Kršinić, Dalibor Martinis, Sanja Iveković i brojni drugi.

Inspiraciju za postav izložbe Franceschi objašnjava ovako: „Unus mundus, latinski Jedan svijet, smatra se temeljnim konceptom zapadne filozofije, teologije i alkemije, označiteljem ideje primordijalne ujedinjene stvarnosti iz koje sve proizlazi. Ovaj princip sveobuhvatnog jedinstva nastojali smo provesti kako kroz cjelokupan postav izložbe, tako i kroz njegove dijelove, kako je uvjetovala složena prostorna konfiguracija Providurove palače i nagrađivani projekt kojim je prenamijenjena u izložbeni prostor. Stoga smo se opredijelili na to da težište koncepcije postava s formalnih aspekata evolucije stilova i estetike u referentnom razdoblju, u skladu sa suvremenim muzeološkim i kulturološkim interesima, pomaknemo prema sadržajnom aspektu vizualnog stvaralaštva. Odnosno, da stvaralaštvo predstavimo po temama koje izražavaju odnos umjetnika prema svijetu i stvarnosti u kojoj žive, a da svakom temom u njezinom prostornom odjeljku obuhvatimo što veću mnogolikost interpretacija koje su im umjetnici pridavali prema svom subjektivnom osjećaju i duhu vremena u kojem su stvarali.

Ovim projektom Nacionalni muzej moderne umjetnosti zajedno s Ministarstvom kulture i medija te Gradom Zadrom u suradnji s partnerskom ustanovom, Narodnim muzejom Zadar s kojim će realizirati dvogodišnju međumuzejsku suradnju, ispisuje jednu od najznačajnijih suradnji na području vizualnih umjetnosti na nacionalnoj razini – premijernu realizaciju dvogodišnjeg izmještanja zbirke od nacionalnoga značaja iz Zagreba u Zadar. Realizacijom ovog projekta kao i otvaranjem ove izložbe te popratnim programima u naredne dvije godine Zadar tako postaje centrom hrvatske moderne umjetnosti.

Foto: Bosnić+Dorotić