Ponekad učinimo nešto korisno, ali to učinimo na pogrešan način pa nema učinka. Ako se (bezuspješno) borite s celulitom, zapitajte se radite li sve kako treba. 

Što radimo pogrešno?

Pokušavate se riješiti celulita uz savjete prijateljice

Da, vaša je prijateljica vjerojatno otišla liječniku i dobila upute korak po korak. Ali metoda koja je uspješna za nju ne znači da je dobra za vas. Postoje tri vrste celulita i svaka zahtijeva drugačiji pristup. Postoji:

  • Masni tip
    Ovaj tip se uglavnom nalazi kod pretilih ljudi. Masne stanice mogu se povećati za čak 50 puta ako imaju dovoljno materijala za to. Stoga je za ovaj tip celulita najbolja dijeta. Osim njega, koriste se kozmetika na bazi kofeina ili karnitina.
  • Edematozni celulit
    Povezan je sa zadržavanjem tekućine u tijelu. U ovom slučaju dijete ne mogu učiniti ništa. Kod edematoznog celulita potreban je tretman limfne drenaže, a može pomoći i obično hodanje bosih nogu po pijesku ili kamenju. Anticelulitna kozmetika za ovu vrstu celulita treba sadržavati bršljan, crveno grožđe ili čempres.
  • Vlaknasti celulit
    Fibrozni celulit je tvrd, pa čak i bolan na dodir, a to je zato što su stanice čvrsto pritisnute zgusnutim tkivom. Ova vrsta celulita zahtijeva ozbiljnije pristupe, no uglavnom se koristi kozmetika u kombinaciji s masažama.

Očekujete trenutne rezultate od kozmetike

Dobar proizvod će imati vidljive rezultate tek nakon 7-10 dana. A osjetno poboljšanje vidjet će se tek nakon mjesec do tri. Međutim, morate zapamtiti da sama krema nije dovoljna. Da bi borba protiv celulita bila uspješna, potreban je integrirani pristup: pravilna prehrana, fitness, bazen, masaže i slično. Osim toga, poremećena je cirkulacija u tkivu koje je kvrgavo ispod kože, pa krema u njega teško prodire i nepravilno se raspoređuje. Da bi se ovaj proces olakšao, tkiva treba zagrijati pod tušem, u kadi ili masažom. Masažu je najbolje raditi anticelulitnim rukavicama, četkom ili masažerom s elastičnim šiljcima. Dovoljno je napraviti 10 vodoravnih, okomitih ili kružnih pokreta da se kozmetika upije.

Nakon prejake masaže na tijelu mogu ostati modrice i bolne otekline koje mogu trajati i dva dana. Osim toga, tjelesna temperatura može porasti na 38°C. Razlog tome je razgradnja masnoće ispod kože, što uzrokuje samotrovanje. Tijelo obično nije pripremljeno za tu borbu i jednostavno ih nema vremena obraditi. Stoga, nemojte pretjerivati, ako osjećate bol i nelagodu, pijte zeleni čaj i mineralnu vodu kako biste očistili tijelo od toksina. Nemojte ponavljati masažu dok sve ne prođe.

Nosite usku odjeću

Ako vjerujete u zabludu da će uske traperice spriječiti nakupljanje sala na problematičnim područjima, prestanite. Zapravo, situacija je sasvim suprotna. Stalni pritisak pojačava stvaranje celulita, a loša cirkulacija postaje još gora. Ista je situacija i sa stegnutim pojasom.

Pogrešan položaj spavanja

Spavanje na trbuhu se ne preporučuje ni iz kojeg razloga. Ovim položajem dobivate bore na licu i ubrzavate stvaranje bora. Osim toga, uzrokujete stvaranje masnih naslaga i celulita u donjem dijelu struka. Dakle, promijenite poziciju.

Ne obraćate pažnju na mineralnu ravnotežu

Nedostatak magnezija u tijelu uzrokuje grčenje mišića i povećanu razdražljivost. Osim toga, utječe na zadržavanje vode u tijelu, što onda stvara edeme, metaboličke poremećaje, hipertrofiju masnih stanica i celulit. Kako biste to izbjegli, u prehranu uvrstite sirove sjemenke bundeve, lješnjake i kvinoju. Kalij je učinkovit i u prevenciji intersticijalnog edema pa su marelice bez koštica ili suhe marelice pravi izbor. Također, nemojte vjerovati da morate piti manje tekućine da biste se riješili celulita. Naime, dovoljan unos tekućine pridonosi poboljšanju cirkulacije i uklanjanju toksina iz potkožnog tkiva, pa će vam i to pomoći u borbi protiv celulita.