Ovih je dana na društvenim mrežama lavina svjedočanstava žena koje su doživjele nasilje pod hashtagom #NisamPrijavila – kako bi konačno stale na kraj umanjivanjem njihovog iskustva
Srpska političarka Nina Stojaković prije nekoliko dana je na društvenim mrežama optužila srpskog repera Uroša Radivojevića, javnosti poznatog kao Numero, da je zlostavljao njezinu mlađu sestru. Uz to, osudila je i postupke policije nakon što je njezina sestra prijavila svoga bivšega partnera.
Dečko koji je nije samo tukao, već gušio do onesvešćivanja, psihički zlostavljao i manipulisao njenom bolešću zove se Uroš Radivojević, mlađima poznat kao NUMERO, reper. Ako policija ne može da uradi ništa, ja mogu da stanem uz svoju sestru i kažem javno ime i prezime nasilnika.
— Nina Stojaković (@niinochka) December 24, 2021
Cijeli slučaj postao je viralan, krenule su ogromne reakcije, među kojima se pojavilo i par klasika – od toga da joj ne vjeruju, da govore da je vjerojatno “izazivala”, do kritika zašto se “sada sjetila”. Inače, sličnu obranu nedavno je koristio i Chris Noth, poznat kao Mr. Big, nakon što je optužen za nasilje od strane triju žena.
“Sto nije prijavila ranije?” Pa jednostavno, jer je bila prestravljena do kostiju. “Kako niste primetili?” Nismo Nazalost jer je modrice i ožiljke sakrivala a njeno loše psihičko stanje smo pripisivali depresiji koja joj je dijagnostikovana.
— Nina Stojaković (@niinochka) December 24, 2021
Ovakvi komentari društva potaknuli su borkinju za ljudska prava i studenticu Dejanu Dexi Stošić na to da na svome Twitteru podijeli vlastito svjedočanstvo zašto nije prijavila svoj slučaj, pod uskoro viralnim hashtagom #NisamPrijavila.
#Nisamprijavila jer ne bi lupio mene nego zid pored moje glave, pa se ne računa. Jer sam razumjela njegovu frustraciju, on dođe s posla umoran, a ja stavim previše gljiva na pizzu i sve upropastim. Ili stalno plačem jer mi je mama umrla. Ili ne posložim suđe u mašinu kako treba.
— Em. 🪆 (@matr0shka_) December 26, 2021
U nešto manje od 48 sati otkad je objavila tweet, isti hashtag ima preko 18 i pol tisuća objava.
#NisamPrijavila kada me je čovjek kog prvi put u životu vidim udario pesnicom u bradu i pustio krv, jer mu drugarica i ja nismo dale broj telefona. Imala sam 19 godina i mislila sam da sam kriva, jer sam ga isprovocirala time što sam rekla da sam nezainteresovana.
— Zombijana Bones (@Zli_Vrac) December 26, 2021
“#NisamPrijavila niti rekla bilo kome jer me je bilo sramota i jer mu je majka advokat”, napisala je Stošić u svojoj objavi zbog koje nije niti slutila da će potaknuti tisuće žena i manji broj muškaraca iz cijele regije da se ujedine u ovu inicijativu koji uspoređuju s #MeToo kampanjom, kao i onom regionalnom #NisamTražila od ranije ove godine.
#NisamPrijavila jer sam bila dete od nepunih 18 godina. Nisam prijavila jer sam mislila da sam ja kriva za sve. Nisam prijavila jer sam se plašila šta bi mu moj brat i otac uradili da su saznali za sve što mi je uradio. Nisam prijavila jer me je ubedio da nisam za bolje.
— Nevena (@Sunflower_n95) December 26, 2021
Tako se od svjedočanstava mogu pročitati traumatična iskustva, a među njima su i ona koje brojne žene skrivaju još iz djetinjstva, kao i reakcije bliskih osoba nakon što su im povjerile što se dogodilo.
#NisamPrijavila jer pobogu “nemoj, otac ti je”. Nisam prijavila jer mama nikad nije. Jer je uvek ćutala zbog nas, trpela udarce i psihičko maltretiranje jer je on muško. Jer smo ugledna porodica, pa bi se svi šokirali a i verovali da on nije takav. Je🌸em ti patrijarhat u 21.veku
— лана банана (@plazmakockica) December 26, 2021
Riječ je o zaista duboko bolnim događajima i sjećanjima koja obuhvaćaju razne oblike nasilja. No ono što svako svjedočanstvo dijeli je nepovjerenje u institucije, ali i nedostatak podrške društva koje ih okružuje. Nažalost, to ukjučuje i one najbliže, poput obitelji ili partnera.
#nisamprijavila bivšeg decka koji me je drogirao sedativima, silovao i na kraju ucenjivao eksplicitnim snimcima, ni ujaka koji mi je kupovao igracke i slatkise i trazio da idemo sami da se igramo, ni komšiju koji je pokusao da me siluje. Nakon sto sam izbacila sve traume iz sebe
— glavobolja (@glavobolja31) December 26, 2021
Iako se pitanje “Zašto se tek sada javlja?” ne bi smjelo uopće niti postaviti jer ne možemo žrtvi dati rok kad će odlučiti progovoriti, čini se da društvo nikako da nauči unatoč sve više inicijativa koje su pravi primjer zašto su ovakva nasilja i dalje dio nevidljive statistike.
#nisamprijavila jer mi je rod, jer se tehnicki nista nije desilo i nisam fizicki povredjena, ali sam i sa 6 godina znala da to ne smem nikome da kazem jer je tajna i samo moj teret
i danas sam u kontaktu sa tom osobom jer moram, ali je odnos distanciran i hladan
— mmm (@maasaaa93) December 26, 2021
Žrtve nasilja, čak i kada prijave slučaj, rijetko kada izbore pravnu satisfakciju, a tijekom vrlo mučnog procesa budu izložene linču i diskreditaciji od strane optužene osobe. Ovo je još jedna nužna inicijativa koja dokazuje da #MeToo, ali i #NisamTražila pokreti nisu nikako izolirani, ali niti dovoljni, da iskorijene ovaj dugotrajni i sistemski problem rodnoga nasilja.
#metoo revolution is happening in my home country with the hashtag #NisamPrijavila please support us and let us know we are safe in disclosing pic.twitter.com/qilxWMyZh2
— Danijela Stajnfeld (@HoldMeRightFilm) December 27, 2021
Stoga, ako se u vašoj glavi pronađe i jedan”ali”, svakako se zaputite na viralni hashtag #NisamPrijavila za jedno vrlo potresno otvaranje očiju.
I za kraj dana: budite srecni sto zene traze pravdu, a ne osvetu
— neurostimulacija (@neurostimulaci1) December 26, 2021
Foto: Stephanie Kieth/Getty Images News via Getty Images