S dolaskom hladnijih dana mijenjaju se stanje i potrebe naše kože, laganiju skincare rutinu zamjenjujemo s nešto hranjivijom

Koža tijekom ljeta ima veću koncentraciju vlage koja joj pomaže u održavanju zdrave zaštitne barijere. Promjenom godišnjeg doba, izloženost hladnijem zraku, vjetru, suhom zraku grijanih prostorija, te naglim promjenama temperature naša koža se uništava. Osim što dolazi do gubitka vlage dolazi i do usporavanja metaboličkih procesa: sporija je izmjena tvari i sposobnost samoobnove, brže gubi tvari i kvalitete koje su joj potrebne za zdravlje i mladolik izgled.  Narušena zaštitna barijera kože može dovesti do pojačane osjetljivosti, suhoće i iritacija. Kako bi se održalo zdravlje i ljepota kože ključno je da joj pružimo njegu koja će ju ojačati, zaštititi i hidratizirati. Nakupljeni toksini u koži smanjuju njezinu sposobnost samorevitalizacije i obnove, što rezultira umornom, beživotnom i prijevremeno ostarjelom kožom. Stoga, ako ne želite postati “godinu stariji” donosimo vam savjete kako njegovati kožu lica i tijela u hladnim danima.

Njega lica

Dvostruko čišćenje

Temelj svake dobre skincare rutine je pravilno odstranjivanje make-upa, SPF-a, polutanata, viška sebuma i svega onoga što nam se nakupilo tijekom radnog dana.  Dvostruka metoda čišćenja podrazumijeva uvođenje uljnog i gel čistača u skincare rutinu. Iako će mnogi pomisliti da ulje začepljuje pore i stvara izbijanja na koži, na tržištu postoje ulja koja su topiva u vodi pa samim time ne stvaraju “nered” na licu.

Slobodno možete upotrijebiti uljne čistače na bazi masline, badema, koštiće marelice, avokada, a za kožu sklonu aknama izvrsno je ulje na bazi jojobe, koje je svojim sastavom slično sebumu, izvrstan je ovlaživač i ima regenerirajuća svojstva. 

Gel čistač neka bude nešto laganiji, na bazi sastojaka koji umiruju i zacjeljuju kožu, poput lavande, ehinaceje i aloe vere. 

Piling na bazi AHA i BHA kiselina

U post-ljetnoj sezoni od iznimne važnosti je upotreba pilinga koji pomaže u odstranjivanju mrtvih stanica kože čineći ju svjetlijom, mekšom i glađom. Bez straha možete koristiti pilinge koji su na bazi AHA i BHA kiselina: mliječna i glikolna kiselina površinski rade nježnu eksfolijaciju i pogodne su čak i za najosjetljivije kože, dok salicilna kiselina smanjuje upale i pojavu prištića. 

Preporuča se jednom do dva puta tjedno napraviti piling, ne više od toga kako ne bi doveli do preosjetljivosti i crvenila kože.  

Nakon pilinga možete kožu nahraniti maskama za lice, izbor je zaista veliki od sheet jednokratnih maski do klasičnih maski u tubicama. 

Hidratantni serumi/ kreme – hijaluronska kiselina, ceramidi, probiotici, vitamin C, suha ulja

Kreme i serumi na bazi hijaluronske kiseline imaju moć da hidratiziraju kožu i daju joj puniji izgled. Ovaj moćni anti-age sastojak ima sposobnost vezivanja 1000 puta više vlage od vlastite mase i stoga je izvrstan ovlaživač kože. Sjajan sastojak koji čuva zaštitnu barijeru kože i pomaže joj da održi vlagu su ceramidi. Kao specifična skupina lipida zadužena su za prijenos hranljivih tvari u dublje slojeve kože, idealan su izbor za suhu i dehidriranu kožu.

U zadnjih nekoliko godina hit sastojak u njezi kože su probiotici. Osim što održavaju ravnotežu dobrih i loših bakterija i boostaju imunitet, pomažu u liječenju upalnih procesa kao što su ekcemi, rozaceja i slična stanja kože. 

Iako je tijekom jeseni i zime UV index dosta niži nego ljeti, najbolji anti-aging savjet kojeg možete primijeniti je nošenje SPF-a tijekom cijele godine. Ako se nekontrolirano izlažemo UV zračenju, koža može izgledati i do 10 godina starija nego što je naša stvarna dob! Ne možemo ne spomenuti sastojak koji je zaslužan za glowy i zdrav izgled kože, a to je Vitamin C.  Kao jedan od najjačih antioksidansa koji neutralizira slobodne radikale,  odgovoran je za proizvodnju kolagena i odgađanju vidljivih znakova starenja.

Njega tijela

Iako smo više fokusirani na njegu lica, zaboravljamo da jednaku važnost moramo pružiti i koži tijela, kojoj je također potrebno pružiti hidrataciju i zaštitu. Tuširajte se gelovima koji u sebi imaju kombinaciju hranjivih sastojaka (ulja poput bademovog, maslinovog, jojobe) i umirujućih (poput lavande, eukaliptusa). Hrapava i suha koža tijela, urasle dlačice i diskoloraciju jednostavno možemo zagladiti pilingom na bazi koštica masline ili marelice. Ovi pilinzi imaju grublju granulaciju od onih koje koristimo za lice pa ih možemo mixati s uljem ili s vodom, ovisno o preferencijama.

Kao završni korak u njezi tijela je hidratantno mlijeko koje pomaže zadržati meku i glatku kožu. Sastojci poput karite maslaca, vitamina E i F, aloe vere pomoći će da koža tijekom cijelog dana ostane hidratizirana. Ukoliko imate jako suhu kožu koja je sklona pucanju, crvenilu i perutanju, birajte proizvode koji sadrže ureu koja brzo uklanja osjećaj zatezanja i peckanja.

Dobar izbor za sve tipove kože su suha ulja. Suha ulja sastavom su puno lakša od klasičnih ulja, ne začepljuju pore, bogata su antioksidansima i jako su djelotvorna u obnavljanju hidrolipidne barijere. Koža dobija gladak i svilenkast izgled. Glavna odlika suhih ulja je multifunkcionalnost: možemo ih koristiti za njegu lica, tijela i noktiju. 

Fotografija: Chermiti Mohamed