Švedska je donijela revolucionarni novi zakon koji omogućuje bakama i djedovima da preuzmu skrb o svojim unucima i pritom ostvaruju plaćeni roditeljski dopust, označivši ovaj korak kao prekretnicu u njihovom već inovativnom sustavu socijalne skrbi.
Do ove promjene dolazi nakon što je švedski parlament, Riksdag, u prosincu prošle godine odobrio prijedlog vlade o prijenosu prava na roditeljski dopust. Zanimljivo, ovaj je zakon donesen točno 50 godina nakon što je Švedska postala prva zemlja na svijetu koja je uvela plaćeni roditeljski dopust za očeve, a ne samo za majke. Iako je početak bio skroman te je samo 0,5 % očeva koristilo ovaj dopust, danas je ta brojka značajno porasla, na oko 30 %, prema Agenciji za socijalno osiguranje.
Sada, novim zakonom, roditelji sada mogu prenijeti dio svog roditeljskog dopusta na bake i djedove. Ovisno o bračnom statusu roditelja, maksimalno 45 (bračni par) ili 90 dana (samohrani roditelj) dopusta može se prenijeti, što pruža obiteljima dodatnu fleksibilnost i podršku.
Ipak, postoje određeni uvjeti za korištenje ovog dopusta, uključujući ograničenja za umirovljenike i obavezno prekidanje drugih aktivnosti dok traje dopust. No, čak i unatoč tim ograničenjima, ova inicijativa dodatno potvrđuje Švedsku kao lidera u socijalnim politikama.
Podsjetimo, Švedska, zemlja s deset milijuna stanovnika poznata po svom sustavu socijalne skrbi financiranom od poreza, izgradila je društvo u kojem se država o građanima brine doslovno – od kolijevke pa do groba.
U Švedskoj imate pravo na potpuni prekid rada kad vam se dijete rodi, a roditeljski dopust isplaćuje se za 480 dana, odnosno oko 16 mjeseci po djetetu. Od tih dana, naknada za 390 dana izračunava se na temelju pune plaće osobe, dok se za preostalih 90 dana isplaćuje fiksni iznos od 180 kruna (oko 15,57 eura) po danu.
Osim toga, roditelji u Švedskoj imaju i druge pogodnosti – mogu raditi skraćeno radno vrijeme dok dijete ne napuni osam godina, dok državni službenici mogu raditi skraćeno do djetetove 12. godine.
Foto: Pexels, Unsplash