Ako želite imati zdravu kožu i savršen make-up, morate paziti na svaki korak. Što ne raditi prije šminkanja?

Nakon čitavog sata provedenog pred ogledalom kako bi šminka bila savršena, jako je frustrirajuće ne postići željeni rezultat. To možete pripisati lošoj kvaliteti kozmetičkih proizvoda, lošem izboru tekstura i tonova. Iako se zapravo razlog može sastojati od mnogo manje očitih stvari – na primjer, što ste učinili ili, obrnuto, niste učinili sa svojim licem prije nanošenja šminke. Uostalom, često uobičajeni rituali ljepote prije šminke određuju ne samo njezinu kvalitetu, već i opće stanje kože. Stoga obratite pozornost na sljedeći popis stvari koje ne smijete raditi prije nanošenja šminke.

Što ne treba raditi prije šminkanja ako želite da šminka odlično izgleda

1. Ne zanemarujte duboku hidrataciju

Kako će šminka izgledati ovisi o tome koliko dobro pripremite kožu prije nanošenja šminke. Ako zanemarite njegu i ne hidratizirate kožu, ni šminka vam neće izgledati dobro. I to je veliki problem. “Šminka NEĆE prekriti sve”. Ako ne brinete o svojoj koži, to će se vidjeti ispod šminke. Stoga birajte kreme sa sastojcima i teksturama koje odgovaraju vašem tipu kože. U njihovom sastavu uvijek treba tražiti hidratantne komponente koje zadržavaju vodu. Kao što je hijaluronska kiselina, okluzivne (komponente za zaključavanje kao što je shea maslac), kao i nutritivne komponente koje djeluju kao analog lipidnog sloja (ceramidi, fosfolipidi). Posljednje dvije vrste komponenti mogu biti pravi spasitelj za kožu u stanju dehidracije i povećane osjetljivosti, što nas često proganja zimi.

Nanesite laganu esenciju ili serum na kožu, a zatim odvojite vrijeme i “zapečatite” sloj kremom koja odgovara vašem tipu kože i svakako joj dajte vremena da se upije. Ako SPF koristite odvojeno, nakon nanošenja bolje je pričekati 10 minuta i tek onda prijeći na temelj. To će omogućiti ravnomjernu i učinkovitu raspodjelu tekstura po cijeloj površini kože. I imate sve što vam je potrebno za najbolju šminku.

2. Ne uzimate u obzir kompatibilnost tekstura u dekorativnim proizvodima

Većina kozmetičkih proizvoda su emulzije vode, ulja i emulgatora. Emulzije se dijele na izravne i reverzne. Izravne emulzije izvrsni su ovlaživači, ali se lako tope u vodi, što utječe na njihovu postojanost i mogućnost stapanja i nanošenja drugih tekstura na njih. Obrnuta se kombiniraju međusobno i s proizvodima koji su vrlo postojani i ne sadrže vodu (baze za šminku, neki puderi). Stupanj “prianjanja” na površinu kože bolji je kod proizvoda koji sadrže inverzne emulzije. Možda ste i sami primijetili ovaj učinak međusobnih “neprijateljskih” tekstura: podloga se otkotrlja nakon intenzivno hidratantne baze ili značajnog smanjenja trajnosti podloge. Očito, 24-satna postojanost šminke nije uvijek potrebna, ali razumijevanje razlika u teksturama pomoći će vam da shvatite zašto vaša omiljena podloga nije tako pouzdana kao što je proizvođač reklamira.

3. Pregrub piling

Grubi piling za savršeno ujednačen ton glavna je greška koja će pokvariti sve napore da postignete savršen makeup, bez obzira na to koliko kvalitetnih proizvoda koristite. Činjenica je da piling prije nanošenja šminke može dovesti do ozbiljnog poremećaja hidrolipidnog filma, povećane osjetljivosti kože i crvenila. Zbog toga će koža biti prisiljena braniti se pojačanom aktivnošću, što znači da će žlijezde lojnice raditi aktivnije i rezultirati neugodnim sjajem u T-zoni i šire. Što učiniti u takvoj situaciji? Najbolje je koristiti meki piling – valjak ili maske za sužavanje pora, koje će nježno djelovati na kožu bez opasnosti od ljuštenja i crvenila.

Foto: Pexels