Talijanska prijestolnica mode i kulture, Milano, suočava se s kontroverznim prijedlogom zakona koji bi mogao ozbiljno utjecati na jednu od najomiljenijih aktivnosti u Italiji – konzumaciju sladoleda i pizze.

Ova predložena zabrana, koja bi ograničila gastronomske užitke u kasnovečernjim satima, izazvala je raznolike reakcije među lokalnim stanovništvom.

Prema riječima Marca Granellija, zamjenika gradonačelnika Milana, ovaj prijedlog ima za cilj pronaći ravnotežu između poticanja druženja i zabave, ali osiguravanja mira i tišine za stanovnike. Naime, Milano je samo još jedan u nizu talijanskih gradova koji muku muče s prekomjernim turizmom, koji predstavlja sve veći izazov očuvanju ravnoteže između potreba noćnih zabavljača i zahtjeva za mirom i tišinom lokalnog stanovništva.

Tako ovaj prijedlog dolazi kao odgovor na problem bučnih skupina turista koje preplavljuju ulice grada tijekom sitnih noćnih sati, što je postao sve izraženiji trend u Milanu, kao i u drugim europskim gradovima.

Predložena zabrana, koja bi ograničila konzumaciju sladoleda i pizze nakon 00:30 radnim danima i 01:30 sati nakon ponoći vikendom, obuhvatila bi nekoliko ključnih područja u gradu, uključujući Nolo, Lazzaretto, Melzo, Isola, Sarpi, Via Cesariano, Arco della Pace, Como-GaeAulenti, Porta Garibaldi, Brera, Ticinese i Darsena-Navigli.

Međutim, dok gradske vlasti ističu potrebu za ovom mjerom kako bi se osiguralo bolje životno okruženje za stanovnike, dio lokalnog stanovništva i poslodavaca ipak izražava zabrinutost zbog mogućih posljedica po poslovanje. Neki tvrde da bi zabrana mogla dovesti do smanjenja prihoda za vlasnike trgovina i ugostiteljskih objekata.

Ovo nije prvi put da se Milano suočava s prijedlogom ovakve vrste. Slična ideja iz 2013. godine naišla je na snažan otpor stanovnika, posebno od strane prodavača sladoleda, koji su se borili za svoje interese. Tadašnji gradonačelnik Giuliano Pisapia povukao je prijedlog nakon što je naišao na velik pritisak i prosvjede, naglašavajući da nije bila namjera zabraniti noćnu prodaju hrane ili pića.

S rokom za prigovore i prijedloge koji istječe do početka svibnja, stanovnici Milana imaju priliku iznijeti svoje mišljenje o predloženoj zabrani, nakon čega će biti donesena konačna odluka.

Ova inicijativa dolazi u svjetlu rastućih problema masovnog turizma diljem Italije. Gradovi poput Firence i Venecije već su poduzeli korake kako bi zaštitili svoje povijesne centre i očuvali kvalitetu života svojih stanovnika. Primjerice, Firenca je zabranila nove kratkoročne najmove putem platformi poput Airbnba, dok je Venecija uvela naknadu u iznosu od pet eura za jednodnevne posjetitelje kako bi smanjila pritisak prekomjernog broja turista.

 

Foto: Pexels, Unsplash