Ako ste do sada bili uspavani, nema više izgovora! Proljeće je već ovdje, dani su odavno postali duži i sve oko nas poziva na akciju

Znamo, bit će sve teže odoljeti kavama i druženjima na otvorenom, ali ne zaboravite da vaš biznis, karijera, napredak ili bilo kakvo drugo usavršavanje isto zaslužuju pažnju i održivi plan.

Inače, odgađanje je tema s kojom se psiholozi i life coachevi sve više bave. Jednostavno živimo u takvoj kulturi koja od nas stalno očekuje nešto, izbora je na pretek kao i obveza i što se onda događa? Često otkazujemo ili odgađamo – sve. To pak većinu stavlja u začaran krug iz kojeg je teško izaći van, želje i snovi stoje na mjestu, a vrijeme prolazi.

Naime, ako slušate ili pratite Mel Robbins, jednu od najpoznatijih svjetskih motivacijskih govornica i New York Times bestsellericu, odgađanje je uistinu veliki problem koji mnoge drži ukopanima u zemlju, a iza njega se krije nešto sasvim drugo, što možda ni sami ne biste očekivali.

Ako se osjećate svaki dan kao da nešto ne završavate, ljuti ste i frustrirani sami na sebe, razočarani i nezadovoljni – što vas dovodi do stanja anksioznosti, pa možda čak i blage depresije, nekoliko sljedećih činjenica koje ćemo vam otkriti mogle bi vam uvelike pomoći.

Odgađanje je ustvari ‘freeze mode’. Što znači da kada odgađate to je samo znak da ste pod stresom, da ste umorni te kako bi zaobišli daljni stres krenete odgađati jer se želite osjećati dobro, tu i sada i to je posve ljudski. Ta potreba da zaobiđete stres stavlja vaš mozak u “freeze mode” zbog kojeg kreće navala pitanja i negativnih misli koje paraliziraju. Na to još vjerojatno nastupaju misli poput “opet nisam ništa napravio, što ne valja sa mnom, potpuno podbacujem, stalno sam umoran i ne mogu više ništa” koje samo, pogađate, hrane vaše bespomoćno stanje.

Kako i za svaku našu emociju i tu su odgovorne naše misli, tako da ako želite promijeniti kako se osjećate, morate promijeniti misli. Najbolje da se poslužite olovkom i papirom, zapisivanje je jedno od najjednostavnijih i najboljih alata koje uvijek imate pri ruci.

Mel Robbins kaže kako je prvo i najvažnije osvijestiti taj dio, da se odgađanje događa jer ste pod prevelikim stresom. Zato stanite udahnite i – oprostite si. Ako danas ponovno niste stigli nešto što ste htjeli, prvo je važno da imate razumijevanja prema samima sebi, da si oprostite i tek onda možete ići dalje. Čim krenete tako pristupati odgađanju, mentalno će vam se otvoriti sasvim novi prostor i način gledanja na vašu trenutnu situaciju.

Nakon što prihvatite i oprostite samima sebi, odgovorite si na pitanja što vam to točno proizvodi stres i kako si možete pomoći u tome (ustati se ranije, zamoliti nekoga za pomoć, potražiti financijsku potporu ili pomoć kod kuće). Time otvarate još jedan dodatni prostor za promjene.

Tek tada, kada objektivno sagledate svoju situaciju i prihvatite ju, možete djelovati dalje i naći izlaz iz začaranog kruga odgađanja u kojem, vjerujte nam, niste sami. Uostalom, poslušajte podcast.