
Razdoblje 2010-ih podrazumijeva desetljeće koje je, barem kad je make-up u pitanju, bilo poprilično – intenzivno. Ako ste tada bili aktivni na društvenim mrežama, pratili beauty blogere ili jednostavno gledali glazbene spotove, teško da ste mogli promašiti dominantne trendove koji su vladali scenom. Bio je to period hrabrih izjava, naglašenih crta lica i, ruku na srce, ponekad upitnog balansa
Jedan od najprepoznatljivijih trendova definitivno je bio smokey eye. Ali ne onaj suptilan, blended look koji se ponekad viđa danas. Ne, 2010-e su slavile težak, ugljen crni smokey eye koji se protezao gotovo do obrva. Šljokice su bile dobrodošle, a dramatičnost je bila nit vodilja gotovo svakog looka. Cilj je bio stvoriti intenzivan, zavodljiv pogled, često u kombinaciji s crnim eyelinerom nanesenim i na gornji i na donji kapak, nerijetko i u waterlineu za dodatnu dozu drame.
Godina 2010. i make-up trendovi
Obrve su bile još jedno područje gdje se nije štedjelo. Iako su se trendovi mijenjali unutar desetljeća, rane 2010-e često su preferirale tanke, precizno počupane obrve s naglašenim lukom. Kasnije je popularnost počela rasti gušćim, definiranijim obrvama, ali i dalje s jasnom strukturom i često popunjenima tamnijom nijansom. No jedan od upečatljivijih, iako možda ne toliko široko prihvaćenih trendova, bile su i posvijetljene obrve, koje su imale za cilj fokus prebaciti na oči, stvarajući pomalo nadrealan, “high fashion look”.
Usne su bile svojevrsna protuteža dramatičnim očima. Dominirale su nude nijanse, često s visokim sjajem. Ružičaste, baby pink i nude boje bile su go-to opcije za mnoge. Konturiranje usana tamnijom olovkom i popunjavanje svjetlijom nijansom unutar linija također je bio popularan trik za stvaranje iluzije punijih usana. Mat ruževi su polako počeli stjecati popularnost pred kraj prvog desetljeća, najavljujući neke od trendova koji će dominirati 2010-ima.
Hrabrost, konturiranje i highlighting
Lice je u 2010-ima često bilo definirano naglašenim konturiranjem i highlightom. Cilj je bio isklesati jagodične kosti, suziti nos i posvijetliti središnje dijelove lica kako bi se kreiralo trodimenzionalan efekt. Bronzer se koristio obilato za dodavanje topline i definicije. Rumenilo je često bilo u ružičastim ili breskvastim nijansama, naneseno na same jagodice za mladenački izgled.
Sve u svemu, make-up 2010-ih bio je hrabar, statement orijentiran i često fokusiran na naglašavanje određenih crta lica do maksimuma. Bio je to period eksperimentiranja i pronalaženja vlastitog stila unutar tih dominantnih okvira. Danas, s odmakom vremena, te trendove gledamo s dozom nostalgije, ali i svjesnošću koliko se naša percepcija ljepote i make-upa promijenila. No, kao i sve u modi, moguće je da ćemo uskoro svjedočiti reinterpretaciji nekih od tih ikoničnih lookova iz desetljeća koje je, barem u svijetu ljepote, bilo sve samo ne dosadno.

Posvijetljene obrve koje su gotovo nestajale s lica, težak ugljen crni smokey eyes koji je gotovo pa vrištao i usne obojene u one nevine, pastelno ružičaste nijanse. Ako ste tada bili dio modne scene, ili barem pratili ikone poput Donatelle Versace u tom periodu, znate o čemu govorim. Bio je to look koji je balansirao na tankoj liniji između glamura i, pa, recimo “over-the-top” izričaja.
$lutty girl glam
I onda je, prije nekoliko tjedana, na Instagramu “iskočila” Julia Fox s postom. Ta internetska muza koja godinama redefinira pravila igre ljepote ponovno je uzburkala duhove. Njezina Instagram objava – fotografija s make-up trendom ravno iz 2010-ih, popraćena provokativnim captionom “$lutty girl glam”. I, moram priznati, odradila je to “to the point”. Nije se libila rekreirati taj look u njegovoj punoj snazi. Nestale obrve, težak crni smokey eye, nevino ružičaste usne. Izgledala je kao da je upravo izašla iz nekog high fashion editorijala iz tog desetljeća, ali s onim prepoznatljivim Julijinim pomakom.
View this post on Instagram
Julia Fox je medijska ličnost koja nas godinama drži na rubu svojim konstantnim preobrazbama. Od njezinih viralnih one-linera do dubljih promišljanja, njezina stalna reinvencija ljepote dolazi s mudrošću nekoga tko je, čini se, proživio tisuću života. Sjetimo se samo kultnog The Fox Eye looka s revije Kenzo FW22 tijekom pariškog Tjedna mode u siječnju 2022. Taj oštar, grafički tuš koji je produžavao i podizao kut oka postao je njezin zaštitni znak, reinterpretacija nečeg drevnog kroz prizmu moderne it girl. A onda, tu je bio i The Fox Eye na Schiaparelli Haute Couture SS22 reviji, u siječnju 2022. godine, podignut na potpuno novu, nadrealnu razinu. Svaki put ostavila je trag, pomaknula granice percepcije make-upa i zasigurno potaknula razgovor o ljepoti.
View this post on Instagram
No vratimo se na taj “throwback look”. Vidjeli smo naznake tog povratka i prije. Na dodjeli Elton John AIDS Foundation’s 32nd annual Academy Awards viewing partyju u ožujku 2024., Julia je ponovno pokazala izbijeljene obrve, ali u kombinaciji s elaboriranim Fox Eye tušem. Nisam mogla ne zamijetiti i Avril Lavigne u već spomenutom, i njoj toliko karakterističnom, “smokey eye 2010” stilu. Bio je to zanimljiv spoj prošlosti i sadašnjosti, nagovještaj da bi se estetika 2010-ih mogla vratiti, ali s modernim twistom.
Sada se postavlja pitanje: je li Julijin posljednji look s Instagrama najava povratka te estetike kao nove definicije seksepila? Ili je to samo još jedna u nizu njezinih provokacija, možda čak i povratak “lošeg ukusa” koji je tada, objektivno gledano, dominirao?
Osobno, oduvijek sam smatrala da je Julijina ljepota subverzivna. Ona ne igra po pravilima. Ona ih stvara. Njezina reinterpretacija trendova, njezina sposobnost da izvuče nešto zanimljivo čak i iz onoga što se smatra passé, jest fascinantna. Ona je živi dokaz da se ljepota ne mjeri konvencionalnim standardima, već stavom i autentičnošću. Kad pogledam taj look iz 2010-ih, ne mogu ga promatrati bez konteksta tog vremena. Bio je to period ekscesa, blinga, i određene vrste “in-your-face” glamura. Posvijetljene obrve imale su za cilj naglasiti oči, učiniti ih dominantnima. Teški crni smokey bio je sinonim za senzualnost, za femme fatale look. A ružičaste usne davale su tu dozu nevinosti, stvarajući zanimljiv kontrast s dramatičnim očima.

Ipak, vremena su se promijenila. Naša definicija seksepila je evoluirala. Danas se više cijeni suptilnost, “effortless chic”, individualnost. Pa zašto bi se onda nešto tako upečatljivo, odvažno i statement kao make-up iz 2010-ih mogao vratiti kao nova definicija seksepila? Mislim da je ključ u reinterpretaciji, a Julia Fox je majstorica toga. Ona ne kopira slijepo trendove iz prošlosti. Ona ih uzima, secira i daje im novu, svježu perspektivu. Njezin “$lutty girl glam” nije doslovna kopija Donatelle Versace iz 2010. Postoji tu ta ironična nota, ta svijest o tome koliko je taj look bio “over-the-top”, ali i određena doza nostalgije.
Ukus: dobar ili loš?
Možda se ne radi o povratku lošeg ukusa, već o preispitivanju naših definicija dobrog i lošeg ukusa. Moda je ciklična, a ono što je jučer bilo “hard no”, danas može postati cool. A Julia Fox je tu da nas podsjeti na to. Ona provocira, ali s namjerom. Ona nas tjera na to da razmislimo zašto nešto smatramo lijepim ili ružnim, chic ili tacky.
Njezina sposobnost da konstantno redefinira svoj izgled, od oštrog Fox Eyea koji je postao njezin zaštitni znak, do izbijeljenih obrva na dodjeli Oscara, pokazuje njezinu hrabrost i nekonvencionalnost. Ona se ne boji eksperimentirati, ne boji se biti drukčija. A u svijetu u kojem se individualnost sve više cijeni, to je njezina najveća snaga.
Možda povratak make-upa iz 2010-ih, kroz prizmu Julije Fox, nije toliko o ponovnom prihvaćanju tih specifičnih lookova u doslovnom smislu, već o prihvaćanju stava koji stoji iza njih – hrabrosti da se bude odvažna, da se ne mari za konvencije, da se izrazi sebe bez zadrške.
Uostalom, ljepota je subjektivna. A Julia Fox podsjeća nas na to da je najljepše ono što je autentično i samouvjereno – pa čak i ako to znači posvijetljene obrve, težak crni smokey i ružičaste usne koje vrište “2010”, ali sa stavom suvremenosti. Možda je to upravo nova definicija seksepila – biti svoj(a), bez isprike, čak i ako to znači koketiranje s onim što se nekad smatralo “lošim ukusom”. Jer, na kraju krajeva, tko uopće definira dobar ukus?
Foto: Getty Images, @juliafox