Vjerujemo da svatko od nas ima svoju definiciju i percepciju odmora – neki odmaraju baveći se aktivnošću, dok se drugi izležavaju, a treći se niti ne znaju u potpunosti isključiti. Isto tako, odmor je u modernom društvu vrlo relativan pojam jer ga gotovo i nema, a sve zbog nikad veće dostupnosti potaknute tehnologijom. Svima nam se više od jednom dogodilo da na godišnjem odmoru odgovaramo na e-mailove, samo zato jer, eto – mobitel je uvijek u ruci. Međutim, odmor je potreban i nužan kako bismo dobro balansirali u svakodnevnom životu.

Dr. Saundre Dalton-Smith u svojoj knjizi “Sacred Rest: Recover Your Life, Renew Your Energy, Restore Your Sanity” govori o nekoliko različitih modela odmora te zapravo predstavlja ideju da je potrebno sedam različitih vrsta odmora kako bismo se osjećali dobro. Ističe i da rješenje burnouta nije samo u kratkotrajnom odmaranju, već kombiniranju svih načina, a čemu se točno radi, saznajte u nastavku!

Fizički odmor

Fizički odmor ima dva dijela: aktivni i pasivni. Pasivni uključuje spavanje i drijemanje jer trebamo kvalitetan san, dok aktivni dio uključuje aktivnosti poput joge, istezanja, masaža i osiguravanja da ergonomija vašeg radnog mjesta nije štetna za vaše tijelo. Što se tiče znakova nedostatka aktivnog fizičkog odmora – to mogu biti bolovi u tijelu, oticanje nogu i stopala nakon dugog sjedenja te grčevi u leđima.

Mentalni odmor

Osoba s nedostatkom mentalnog odmora može ležati u krevetu, ali ne može zaspati jer ne može “utišati” misli. Također, možda ćete imati problema s koncentracijom i pamćenjem informacija, čak i u mlađoj dobi, a simptomi uključuju i nemogućnost prisjećanja osnovnih stvari poput popisa za trgovinu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elin Warn (@elinwarn)

Društveni odmor

Društveni odmor doživljavamo u društvu ljudi koji nam ne oduzimaju energiju. Naime, većinu vremena provodimo s ljudima koji crpe našuenergiju, bilo da su to djeca, kolege ili klijenti. Stoga, važno je imati odnose u kojima se ne osjećamo iscrpljeno, već obogaćeno. Provodite vrijeme s ljudima koji ne traže ništa od vas, već jednostavno uživate u njihovom društvu.

Duhovni odmor

Duhovni odmor ovisi o vlastitim uvjerenjima, a nedostatak istog može se očitovati u osjećaju da naš rad nema smisla, odnosno da je sve što činimo uzalud. Stoga, povežite se s nečim što vam daje osjećaj svrhe, bilo kroz zajednicu, radnu kulturu ili nešto slično.

Digitalni odmor

Naša tijela reagiraju na senzorne podražaje oko nas, bilo da su to zvukovi telefona, jaka svjetla ekrana, dječja igra ili notifikacije na telefonu. S vremenom, ovo može dovesti do senzornog preopterećenja, što uzrokuje iritaciju i tjeskobu. Pa, primijetite li da ste na kraju dana vrlo razdražljivi, bilo bi poželjno napraviti digitalni detoks.

Emocionalni odmor

Mnogi od nas nose puno emocionalnog tereta jer ne žele dijeliti svoje brige s drugima, a simptomi nedostatka emocionalnog odmora uključuju osjećaj da uvijek morate kontrolirati svoje emocije i da nikad ne možete biti potpuno iskreni o onome što osjećate.

Kreativni odmor

Kreativni odmor doživljavamo kada uživamo u ljepoti u bilo kojem obliku, bilo da je to prirodna ili umjetnička ljepota, a nedostatak kreativnog odmora može se očitovati kod poteškoća u inovativnosti i rješavanju problema – bili privatnih ili poslovnih.

Foto: Instagram/@katiaerokhin