Priznali mi to sebi ili ne, svijet se mijenja, i to brzinom munje. A ponajviše ga mijenja tehnologija kojom smo okruženi. Te promjene možemo ignorirati i ostati u njihovoj sjeni, ili ih možemo iskoristiti i naučiti nešto novo. 

A upravo o toj budućnosti koja nam predstoji i kako ju najbolje iskoristiti govori i WEB3 Tales Konferencija o kojoj smo već pisali i koja nam se opasno približava. 

Kao uvod u konferenciju razgovarali smo s Belmom Gutlić, suosnivačicom Alice in Blockchains i potpredsjednicom inženjerstva kanadskog Chainsafea, jedne od najvećih svjetskih blockchain kompanija. 

S Belmom smo razgovarali o tome što je uopće WEB3, kakvo nam to novo doba dolazi, hoće li postojati nove industrije, pa čak i nova radna mjesta zahvaljujući novoj tehnologiji. Sve ovo i još puno toga, saznajte u nastavku. 

Što je zapravo Web3 i kako će promijeniti poslovni svijet koji danas poznajemo?  

Web3 je izraz koji predstavlja novu generaciju interneta koja se temelji na principima decentraliziranosti i otvorenosti te omogućuje korisnicima da samostalno upravljaju svojim podacima, privatnošću i digitalnom imovinom. Eliminiranjem troška posrednika poslovni procesi, poput financijskih usluga, postaju efikasniji. Zbog decentraliziranog načina rada, uvode se novi mehanizmi koji stvaraju nove poslovne modele, primjerice, kredit ne mora plasirati jedna banka nego to može napraviti 100 različitih identiteta, privatnih ili poslovnih, sudjelujući različitim iznosima. Ukratko, web3 je vizija interneta gdje posjedujemo digitalne predmete poput umjetnina ili glazbe koje izravno prodajemo drugim ljudima, bez potrebe za posrednicima koje će upravljati time umjesto nas. To sve obavljamo digitalnim novcem – kriptovalutama, transparentno i automatski (platiš i odmah dobiješ).

Do sada je većina kontrole podataka i servisa bila u rukama nekolicine centraliziranih korporacija, dok tehnologije poput blockchaina omogućavaju decentralizaciju i rad bez posrednika.

Koja je po tebi ključna prekretnica koja je ubrzala digitalnu transformaciju rada i radnog iskustva?  

Zadnjih par godina svjedočili smo zaista velikom broju promjena u digitalnom svijetu. Zbog pandemije smo u kratkom roku uspjeli poslovanje prebaciti online i optimizirati procese. Kriptovalute i blockchain tehnologija su dosegle najveći val upotrebe do sada. Zadnji trend je umjetna inteligencija s alatima poput ChatGPT-a koji nas je sve ugodno iznenadio. Ne bih mogla navesti jedan određeni razlog kao prekretnicu, ali svakako je digitalna transformacija rezultat svih investicija u IT u posljednjih deset godina.

Na koji će način nova tehnologija biti pokretač nove ekonomije?  

Kriptovalute su osnova rada blockchaina i velik dio web3 svijeta. S obzirom na to da za korištenje nije potreban posrednik, ne postoje barijere za ulazak u sustav. Bilo tko s mobilnim uređajem može sudjelovati u decentraliziranom financijskom sustavu, postižući time veću financijsku uključenost diljem svijeta. Blockchain sustav je transparentan i matematički siguran tako da je upravljanje opticajem novca ili zajmovima puno sigurnije i efikasnije, čime se rješavaju neki od problema kojima se tradicionalne financije muče, a gdje web3 tehnologija može osigurati novu i bolju ekonomiju. 

Zbog web3 načela, velik potencijal nalazi se i u stvaranju manjih ekonomija unutar određenih aplikacija kroz tokene tako da korisnik svojim sudjelovanjem i radom dobije i naknadu. Na primjer, Brave browser ne prikazuje reklame korisnicima osim kada oni to žele, ali dobiju naknadu za svaku reklamu u obliku Brave tokena odnosno vlastite kriptovalute BAT. To je eksperimentalan, ali zanimljiv primjer promjene načina sudjelovanja korisnika. 

 Kako možemo novu generaciju interneta uvrstiti u svoje poslovanje?  

Postoji puno odgovara na ovo pitanje i upravo zato, kao dio udruge Alice in Blockchains, radimo Web3 Tales konferenciju 1. i 2. lipnja u Zagrebu. Na glavnom dijelu konferencije pričat će se o primjenama blockchain tehnologije i kako se snaći unutar kripto i decentraliziranog načina poslovanja. Vrijednost tih predavanja vjerujemo da će najviše donijeti stručnim osobama i tvrtkama koji žele unaprijediti svoje poslovanje novim principima i tehnologijama, kao i onima koji su već to započeli, pogotovo onima koji su u područjima poput fintecha, umjetnosti, gaminga, IT-a općenito, ali i za one koji žele iskorak napraviti u metaverse i virtualno proširiti dio poslovanja. 

 

Koje su mogućnosti napredovanja u web3 industriji?  

Web3 je novo područje i nova tehnologija koju još istražujemo pa je zbog toga i vrlo pogodno tlo za inovacije. Koga zanima koračati po neistraženom, onda je ovo dobra prilika za pokretanje startupa i dolaska do investicija koje bi pokrile početne korake. Za one koji su na pozicijama vezanim za ekonomiju ili tehnički razvoj, otvaraju se nova područja za učenje poput analiza tržišta, dizajna kripto ekonomije unutar aplikacije (tokenomics), blockchain developmenta i slično. 

Hoće li nova generacija interneta i ako da, kako promijeniti pristup zapošljavanju?  

Znanje novih tehnologija će svakako biti poželjno. Osim toga, u neko skorije vrijeme ne vidim kako bi se puno toga promijenilo. I dalje će nam biti potrebne sve profesije, jednako kao i do sada u svim IT sektorima.  

Koji su, po tebi izazovi zapošljavanja u novoj eri?  

U fazi rane adopcije, kao što je to slučaj s web3 trenutno, još uvijek postoji veća razina potrebnog tehničkog predznanja. To znači da će se oni s boljim razumijevanjem tehnologije, brže i snaći. Ono što vidim kao jedan trenutni i stvarni izazov je najčešće neke računovodstvene i pravne prirode gdje, uz trenutne zakonske okvire, nije uvijek sasvim jasno kako poslovati na ispravan način koji je operativno izvediv. 

Kako se pripremiti za tržište rada u budućnosti?  

Za napredak, potrebno je pratiti nove trendove i tehnologije te primjenjivati ono što one donose u svojoj industriji. Vlastito znanje i edukacija je najbolja investicija, bolja i od Bitcoina. Sve koji se žele pripremiti za budućnost i novo tržište pozivam još jednom da nam se pridruže na Web3 Tales konferenciji!