Popularna kultura opsjednuta je 80-ima. Dovoljno je reći – Stranger Things. Zato smo na jednome mjestu okupili 50 najpopularnijih filmova 80-ih vodeći se za ocjenama na IMDB-u i Rotten Tomato stranici! Koliko ste ih gledali?

Filmovi 80-ih

Nije nam teško shvatiti zašto su ove godine toliko još popularne. Osamdesete su bile zlatno desetljeće u filmu, s naglaskom na Hollywood, jer ipak smo njima bili bombardirani za vrijeme odrastanja – ako ste milenijac poput nas. Filmovima koje iznova i iznova gledamo i ne možetmo ih se zasititi, pa čak i ako ste rođeni tek 90-ih ili početkom 00-ih. “Prljavi ples”, “Footloose”, “E.T.”, “Smrtnosno oružje” – toliko je popularnih filmova rođeno 80-ih u Hollywoodu, možemo reći i kvalitetnih, s obzirom na to da su se pokazali gledljivi i  desetljećima nakon premijere. U nastavku donosimo popis i očekujemo vaše prijedloge i komentare koji bi se još trebali pronaći ovdje!

50. “Goonies” (1985.)

Kad smo već spomenuli Stranger Things, ne možemo ne započeti listu s filmom “Goonies”. Skupina mladih i pomalo neprilagođenih klinaca pod imenom The Goonies otkriva drevnu kartu i kreće u avanturu pronalaska davno izgubljenog blaga legendarnog gusara.

49. “Gremlins” (1984.)

Film koji je obilježio naše djetinjstvo. Bez obzira na horor verziju, svatko od nas htio je imati onog slatkog, nježnog Mogwaija, točnije Gizma. No najbliže tome došli smo kad smo ga dobili u Furby verziji!

48. “Amadeus” (1984.)

Život, uspjeh i nedaće Wolfganga Amadeusa Mozarta, kako ih je ispričao Antonio Salieri, skladatelj njegova vremena koji je bio ludo ljubomoran na Mozartov talent i tvrdio da ga je ubio.

47. “Batman” (1989.)

Puno prije nego što su Robert Pattinson, Ben Affleck ili Christian Bale ikad kročili u Batcave, Michael Keaton imao je ulogu Batmana. Ova filmska verzija na slavnog superjunaka, također s Jackom Nicholsonom u ulozi posebno bezobzirnog Jokera, postao je četvrti film s najvećom zaradom u cijelom desetljeću.

46. “Dead Poets Society” (1989.)

Stidljivi Todd Anderson (Ethan Hawke) pohađa koledž u srcu Nove Engleske koji školuje buduću elitu Amerike. Svi profesori ove prestižne škole stroge su osobe, lažni autoriteti koji se strogo pridržavaju pravila. Svi osim jednog – profesora književnosti Johna Keatinga (Robin William), nekonvencionalnog čovjeka punog entuzijazma, originalnih ideja i inspiracijskih stihova, jedinog profesora na koledžu koji vjeruje da riječi i ideje mogu promijeniti svijet.

45. “Rain Man” (1988.)

Ova priča o Charlieju Babbittu (Tom Cruise) koji kreće na uzbudljivo putovanje s Raymondom, starijim autističnim bratom za kojeg nije ni znao da ga ima (glumi ga Dustin Hoffman), odnijela je kući polovicu od osam Oscara za koje je bila nominirana, uključujući i za najbolji film i najboljega glumca za Hoffmana.

44. “King of comedy” (1982.)

Mladi komičar u želji da se probije u svijetu komedija nakon uzastopnog odbijanja od strane poznatog komičara odluči se na pomalo drastičan korak. Naime, on uz pomoć prijateljice odluči oteti poznatog stand-up komičara kako bi ga napokon uspio prisiliti da pogleda njegov nastup.

43. “The Lost Boys” (1987.)

Puno prije Sumraka ili čak Buffy, ubojice vampira, ova komedija-horor film ažurirala je vampire za moderno doba na oštar i inovativan način.

42. “Beverly Hills Cop” (1984.)

Eddie Murphy kao detektiv Alex Foley iz Detroita u filmu “Policajac s Beverly Hillsa” postao je kultni miljenik 80-ih (i objektivno urnebesan). Film je osvojio nagradu People’s Choice za omiljeni film i dobio nominacije za Zlatni globus i Oscara.

41. “Broadcast News” (1987.)

Film Jamesa L. Brooksa iz 1987. ispričao je priču o dva rivalska TV novinara i producentu. Svakako je jedan od najtoplijih filmova 80-ih godina prošlog stoljeća, istovremeno pametan i zabavan, emotivan i racionalan, film koji duhovitim pristupom potpuno rasvjetljuje politiku funkcioniranja jedne moćne televizijske kuće.

42. “Aliens” (1986.)

Tko je mogao gledati “Aliena”, a da ga Sigourney Weaver u ulozi opake Ripley potpuno i apsolutno ne oduševi?

41. “Lethal Weapon” (1989.)

Iako su nastavci serijala dizali kvalitetu, činjenica je kako će posebno mjesto u srcu svakog obožavatelja uvijek zauzimati prvi dio “Smrtonosnog oružja”. Vrlo vjerojatno jedan od najutjecajnijih akcijskih serijala svih vremena, doslovce je pokrenuo revoluciju akcijskog buddy-buddy filma, spajajući vrhunske akcijske sekvence s oduškom u vidu izrazito duhovitih scena, ali i s idilom obiteljskog doma.

40. “The NeverEnding Story” (1984.)

 

Ova kultna fantazija prati priču unutar priče, dok maltretirano dijete otkriva portal knjige priča u mitsku zemlju Fantasia. Iako postoje neka zastrašujuća čudovišta (izgrađena kroz tada suvremene efekte prije CGI-ja), priča priča dirljivu priču koja u konačnici govori o moći djece i mašte.

39. “The Thing” (1982.)

Nazovite nas papcima, ali “The Thing” Johna Carpentera i dan-danas nam je zastrašujuć.

38. “Blue Velvet” (1986.)

Neodoljiv misterij Davida Lyncha govori o Jeffreyu (Kyle MacLachlan), koji pronalazi odsječeno ljudsko uho i kreće na dramatično, zastrašujuće putovanje.

37. “Purple Rain” (1984.)

Malo manji fanovi Princea možda neće znati da je njegov kultni album “Purple Rain” zapravo soundtrack za njegov istoimeni mjuzikl. Polu-autobiografska rock drama prikazuje uspon umjetnika (glumi ga Prince osobno) do slave, dok svoj napeti osobni život pretače u svoju glazbu.

36. “Raiders of the Lost Ark” (1981.)

Prvi film iz epske franšize Indiana Jonesa Stevena Spielberga zasigurno nije razočarao. Svatko tko je uspio izaći iz filma a da nije zaljubljen u Harrisona Forda kao Indyja… Svaka čast!

35. “Full Metal Jacket” (1987.)

Pragmatični američki marinac promatra dehumanizirajuće učinke koje rat u Vijetnamu ima na njegove kolege, od njihove brutalne obuke u kampu do krvavih uličnih borbi u Hueu.

34. “The Terminator” (1984.)

Sve do “Terminatora” Arnold Schwarzenegger bio je drugorazredna holivudska zvijezda. No Schwarzenegger je, srećom, pristao glumiti čovjeka-robota, u filmu tada sasvim nepoznatog Camerona. Uz to negativca, mehaničkog ubojicu kamena izraza lica i bez emocija, uloga koja mu je otvorila holivudski zvjezdani vrh. Ne moramo ni dodati da je postao ikona dehumanizirajuće budućnosti.

33. “A Nightmare on Elm Street” (1984.)

Ova zastrašujuća priča o serijskom ubojici koji novi plijen pronalazi u snovima prvi je dio kultnog horor serijala koji je osvojio publiku diljem svijeta. Redatelj Wes Craven (“Last House on the Left”, “Hills Have Eyes”) stvorio je jednog od najpoznatijih negativaca svih vremena, Freddy Kruegera.

32. “Die Hard” (1988.)

Nedvojbeno jedan od najboljih (neki kažu i božićnih!) akcijskih filmova svih vremena, Bruce Willis kao John McClane bio je toliki hit da je film iznjedrio četiri nastavka i seriju videoigara.

31. “The Karate Kid” (1984.)

Teško je ne navijati za ultimativnog autsajdera Ralpha Macchia, koji uči tradicionalne borilačke vještine od progresivnog azijsko-američkog lika za to vrijeme, gospodina Miyagija, kako bi se borio protiv nasilnika koji mu uništavaju život.

30. “The Outsiders” (1983.)

Godine 1966., u Tulsi, tinejdžeri se dijele na dvije grupe. Ako si “soc” (društvenjak), imaš bogatstvo, automobile, budućnost. No, ako si “greaser”, autsajder si, imaš samo svoje prijatelje… i san da ćeš jednog dana konačno nekome pripadati. Kad se dvojica “greasera”, Ponyboy (Howell) i Johnny (Macchio), sukobe s okrutnim Bob Sheldonom (Garrett), članom “soc” skupine, stvari izmiču kontroli što dovede do tragičnih posljedica koje će zauvijek promijeniti njihove živote.

29. “Scarface” (1983.)

Bez ikakve sumnje “Lice s ožiljkom”, kriminalistička drama o moći i pohlepi, velikog Briana De Palme, u trenutku pojavljivanja redefinirala je kriminalistički žanr, a Al Pacinova gluma, tj. preobrazba u bezobzirnog kartelskog lorda zabilježena je kao jedna od najimpresivnijih u posljednjih 30-ak godina.

28. “Ghostbusters” (1984.)

“Istjerivači duhova” primjer su komedije 80-ih i izvor nebrojenih citata pop kulture. Film je 1985. godine bio nominiran za dva Oscara i za Zlatni globus. Film ima nominaciju i za Grammy u kategoriji najboljeg albuma filmske glazbe. Dobio je nagradu BAFTA za najbolju originalnu pjesmu).

27. “Terms of Endearment” (1983.)

Snažna veza između majke i kćeri, to jest između dvaju glavnih likova u ovom filmu, zbog koje je teško ne postati emotivan. Nevjerojatne izvedbe Shirley MacLaine i Debre Winger dovele su do nagrade za najbolji film, skupa s četiri druge nagrade Oscar.

26. “Coming to America” (1988.)

 

Eddie Murphy, Arsenio Hall i James Earl Jones čine genijalan kraljevski dvorski trio fiktivne zemlje Zamunda u ovom urnebesnom, za svoje vrijeme progresivnom, filmu o potrazi za ljubavlju.

25. “Poltergeist” (1982.)

Osamdesete su odvele horor na novu razinu sa Spielbergovim Poltergeistom. “Zastrašujuće” je malo reći kad se radi o ovoj priči punoj neizvjesnosti s nadnaravnom temom u kojoj glumi glumica koja je premlada da uopće uđe u kino.

24. “Risky Business” (1983.)

Nemoguće je govoriti o filmovima iz 80-ih, a ne spomenuti sekvencu koja je svijetu predstavila Toma Cruisea. Čim je kliznuo kroz praznu kuću pjevajući “Old Time Rock and Roll”, zvijezda je rođena.

23. “Airplane!” (1980.)

Parodija na filmove zrakoplovnih katastrofa, “Ima li pilota u avionu?” dolazi iz radionice Jima Abrahamsa, Davida Zuckera i Jerryja Zuckera, ekipe zaslužne za nezaboravni filmski serijal “Goli pištolj”, “Top Secret!”, “Kakvi frajeri” i seriju “Police Squad!”.

22. “Stand by Me” (1986.)

Filmska adaptacija Roba Reinera romana Stephena Kinga koja prati četiri tinejdžera u uzbudljivoj drami o odrastanju.

21. “Top Gun” (1986.)

Maverick je pokorio kinoblagajne s razlogom. Nitko nije zaboravio ovaj kultni klasik koji nas je osvojio nezaboravnim kadrovima, glazbom te glavnim i sporednim likovima.

20. “Blade Runner” (1982.)

Nevjerojatno snažan film koji je revolucionaran u svojoj suštini i čija premisa uistinu nije toliko daleka s obzirom na sve što se događa u svijetu.

19. “Say Anything” (1989.)

Prvi film za koji je scenarij napisao i režirao Cameron Crowe (jedan od najboljih filmova Camerona Crowea bio je “Jerry Maguire” (1996.) nominiran za Oscara). “Say Anything” američka je tinejdžerska romantična komedija-drama koja  prati romansu između Lloyda Doblera, prosječnog učenika, i Diane Court, razredne maturantice, odmah nakon završetka srednje škole.

18. “E.T.: The Extra-Terrestrial” (1982.)

Ovaj instantni blockbuster brzo je postao jedan od filmova s najvećom zaradom i katapultirao Drew Barrymore u zvijezde!

17. “Footloose” (1984.)

Filmovi iz 80-ih bili su nepotpuni bez seksi glavnog muškarca, ali Kevin Bacon… Kakva bi to bila ljestvica najboljih filmova 80-ih bez priče Herbeta Rossa o plesu i kršenju pravila?

16. “Beetlejuice” (1988.)

Bubimir! Bubimir! Bubi.. Nemojte to reći treći put jer još uvijek smo uvjereni da bi se jezivi lik Tima Burtona mogao pojaviti. Film iz 1988. bio je odskočna daska glumcima poput Michaela Keatona, Aleca Baldwina i Winone Ryder.

15. “Ferris Bueller’s Day Off” (1986.)

Matthew Broderick je Ferris Bueller, tinejdžer s razrađenim planom kako ostati kod kuće “bolestan” i zatim s još razrađenijim planom što učiniti s danom umjesto toga. Ovaj hit film ima sve što volimo u filmovima iz 80-ih: (ponekad iritantnu) tinejdžersku tjeskobu, zanimljiv humor i avanturu – što ga čini doista nezaboravnim.

14. “The Shining” (1980.)

Puno se zločestih dečkiju iz 80-ih zove Johnny, ali Jack Nicholson definitivno preuzima tortu za najstrašnijeg Johnnyja u ovoj nedvojbeno proganjajućoj adaptaciji najprodavanijeg romana Stephena Kinga.

13. “The Color Purple” (1985.)

Ovaj kultni film vrijedi pogledati prije nego što filmska glazbena adaptacija izađe sljedeće godine. S prepunom zvjezdanom glumačkom postavom, uključujući Whoopi Goldberg i Oprah Winfrey, priča o zlostavljanoj kućanici (Goldberg) koja sanja o ponovnom susretu sa svojom sestrom odvest će vas od suza do bijesa pa opet do suza, ali radosnica.

12. “Do the Right Thing” (1989.)

Kad je 1989. u Cannesu prikazana drama “Učini pravu stvar” američkog redatelja i scenarista Spikea Leeja (“Malcolm X”, “Insider”), većini je bilo jasno da je riječ o naslovu koji će izazvati burne reakcije u Americi. Doista, Leejev je film potaknuo niz reakcija i komentara o međurasnim i socijalnim odnosima u suvremenim Sjedinjenim Američkim Državama, ali pritom nitko nije osporavao da je u pitanju izvrstan film koji će se gledati godinama.

11. “The Princess Bride” (1987.)

Izuzetno voljena bajka Roba Reinera još uvijek je rado gledana i danas. Mandy Patinkin u tajicama, ne baš inteligentan, ali desetljećima citiran humor — što više možete poželjeti od filma iz 80-ih?

10. “Dirty Dancing” (1987.)

Ljetna romansa, zabranjena ljubav (ako ostavimo čudnu razliku u godinama po strani), ubojiti plesni pokreti i seksi glavni lik? Filmski nokaut Waynea Blaira 1987. donio nam je epsku ljubavnu priču između neobične djevojke Baby te mračnog i zamišljenog Johnnyja, kao i nedvojbeno najlegendarniju plesnu rutinu svih vremena.

9. “Who Framed Roger Rabbit” (1988.)

“Tko je smjestio zecu Rogeru” nije bio samo iznimno kreativan film – bio je to i značajan film u smislu inovacije specijalnih efekata.

8. “Back to the Future” (1985.)

 

Ovaj klasik znanstvene fantastike/komedije postigao je veliki uspjeh (bio je to film s najvećom zaradom 1985.) i katapultirao je Michaela J. Foxa u zvijezde A-liste. U filmu, Marty McFly (Fox) putuje u prošlost i dovodi vlastitu egzistenciju u opasnost kad prekine susret svojih roditelja i prisiljen je ostati kako bi ispravio stvari.

7. “When Harry Met Sally…” (1989.)

Ovaj rom-com klasik Nore Ephron i Roba Reinera govori o Harryju Burnsu (Billy Crystal) i Sally Albright (Meg Ryan), dvoje najboljih prijatelja koji se zaljube jedno u drugo. Premisa se čini jednostavnom, ali Ephronov scenarij majstorski je tečaj razvoja karaktera i socijalne psihologije za jako dobar smijeh iz srca.

6. “Star Wars”

Treba li išta reći?

5. “The Breakfast Club” (1985.)

“The Breakfast Club”, školska dramedija snimljena 1985. godine, danas ima kultni status te se smatra jednim od najboljih filmova slavnog redatelja Johna Hughesa (“Weird Science”, “Planes, Trains & Automobiles”, “Pretty in Pink”). U glavnim ulogama pojavljuju se neke od najpoznatijih mladih zvijezda tog desetljeća.

4. “Planes, Trains and Automobiles” (1987.)

Maketingaš iz Chicaga mora se boriti kako bi doputovao kući iz New Yorka za Dan zahvalnosti, sa simpatičnim prodavačem zavjesa za tuš-kabinu kao jedinim društvom.

3. “Dune” (1984.)

“Dina – pješčani planet” američki je SF film Davida Lyncha iz 1984. nastao po istoimenom romanu Franka Herberta iz 1965. U dalekoj budućnosti pojavljuje se čovjek koji bi mogao biti prorok kojeg već dugo očekuje cijela galaksija. Vojvodu i njegovu obitelj Imperator šalje na pješčani planet gdje se vadi plin koji je neophodan za putovanje kroz svemir. Potez je napravljen kako bi uništili vojvodu i obitelj, ali njihov sin uspijeva pobjeći i traži osvetu koristeći jedinstvenu ekologiju planeta kao jedno od oružja…

2. “My Neighbor Totoro” (1988.)

“Moj susjed Totoro” putem simbola i alegorija portretira bijeg djece od problema svakodnevnog života (bolesna majka) u svijet mašte. Kao i kod većine njegovih filmova, i u ovome su glavni junaci ženski likovi, djevojčice Satsuki i Mei, ali i neobična bića iz fantazije, u ovom slučaju divovsko mačkoliko biće Totoro.

1. “Once upon a Time in America” (1986.)

“Once Upon a Time in America” zadnji je film Sergia Leonea iz 1984. s Robertom De Nirom i Jamesom Woodsom u glavnim ulogama. Priča je to o prijateljstvu, ljubavi, novcu, i izdaji, ispričana iz perspektive sentimentalnoga židovskoga gangstera Noodlesa (R. De Niro). 

Netradicionalni božićni filmovi sve su veći hit među gledateljima