Akne. Jedne od najvećih neprijateljica kože i, realno, našeg samopouzdanja. Dok se mnogi bore s hormonalnih aknama, aknama na leđima ili vidljivim mjestima poput obraza, jedna od stvari od koje strepe jest promjena temperatura. Nažalost, ono često vodi pogoršanju postojećeg stanja. Porazgovarali smo na tu temu s Magdalenom, kreatoricom profila @skinlosophy.hr  koji donosi jasne i znanstveno provjerene informacije o mnogim problematičnim stanjima kože, pa tako i aknama

Krenimo od početka i saznanja kojeg smo već trebali usvojiti – akne nisu samo mladenački problem. Akne kod odraslih osoba stanje su koje pogađa i muškarce i žene, pa čak i one koji su dobro prošli tinejdžerske dane po pitanju akni. Zbog čega? 

Stres

Kada je tijelo pod stresom, bilo mentalnim ili fizičkim, bijele krvne stanice idu prema površini kako bi se borile protiv napadača. Posljedica toga su miteseri ili bijeli miteseri, a iz njih se razvijaju prištići i akne. Najbolja obrana je konzumiranje što više namirnica koje imaju protuupalno djelovanje, kao i namirnica koje pomažu tijelu da bolje podnosi stres.

Previše sebuma

Sebum su prirodne masnoće koje tijelo luči. Na zdravoj razini sebum igra značajnu ulogu zaštite kože od vanjskog štetnog utjecaja i održavanja prirodne vlažnosti. Međutim, ako koža luči previše sebuma, on zatvara pore i rezultat su akne. Alfahidroksidna kiselina, bolje rečeno pripravci za lice koji je sadrže, pomažu u ovom slučaju.

Odumrle stanice kože

Kada je sebum blokiran i ne može izaći na površinu kože, oksidira i tako nastaju miteseri, crni potkožni prištići. Napravite piling jednom do dva puta tjedno kako biste redovito skidali odumrle stanice kože.

Bakterije

Previše sebuma na koži pogoduje razvoju bakterija, a bakterije izazivaju prištiće. Redovito umivajte lice i čistite ga antibakterijskim preparatima.

Masna hrana

Postoji dvojba među stručnjacima uzrokuje li hrana prištiće ili ne. Ali za svaki slučaj, imate li prištiće, smanjite unos masne i jako začinjene hrane.

Teška šminka

Kozmetika bazirana na ulju je vrlo teška i opterećuje vašu kožu, te gura višak sebuma i bakterije dublje u kožu, što vodi do upala i prištića. Uvijek provjerite sastojke i birajte proizvode namijenjene osjetljivoj i koži sklonoj aknama.

Kako pobijediti akne u doba grijanja i velikih promjena temperatura?

Jedan od faktora kad se stanje zna pogoršati jesu promjene temperatura u kojima se sad nalazimo. Pitali smo Magdalena nekolicinu najvažnijih informacija o tome. 

Koje se akne najčešće stvaraju radi većih promjena temperatura?

Ne postoji jedan specifični tip akni koji se pojavljuje sezonski – kod većih promjena temperature narušava se kožna barijera i to vodi pogoršanju tipa akni koji ste imali do sada!  Dakle, ako vam se u hladnijim danima koža naglo pogorša, vjerojatno se radi o narušavanju kožne barijere. Kožna barijera obilježava onaj najvanjskiji sloj kože koji se sastoji od mrtvih stanica kože. Ove mrtve stanice  poredane su poput ciglica međusobno  spojenih „cementom“ izgrađenim od lipida (kao što su ceramidi). Kada je ovaj zaštitni sloj kože narušen to otvara vrata za razne kožne probleme – najčešće akne. Kožnu barijeru može narušiti puno stvari – od prečestog umivanja do korištenja agresivnih krema. Zimi je glavni krivac za narušenu kožnu barijeru su prehladan zrak vani te grijanje unutra.

Kad biste rekli da je vrijeme za posjetu dermatologu, jesu li to samo 3-4 akne kojima nismo skloni, ili osjećaj boli, nešto treće?

Ako govorimo o aknama, razlog za odlazak kod dermatologa su one akne koje ne prolaze uz sav vaš trud. Kod nekih akni kozmetika, koliko god dobra ona bila, nije dovoljna. 

Kad primijetimo akne u ovo doba godine, što prvo trebamo učiniti sa svojom rutinom, koje je najbolje rješenje, koje kreme za akne ili proizvode važno isključiti?

Najbolje bi bilo raditi na osnaživanju kožne barijere. Vremenske prilike ne možemo kontrolirati, ali možemo paziti na to što stavljamo na kožu. Bilo bi dobro izbaciti isušujuće čistače. To su oni od kojih vas koža nakon umivanja steže i pecka. Također u čistačima izbjegavajte sastojke popust SLS-ova (na etiketi ćete vidjeti pod imenom Sodium Lauryl Sulfate te Sodim Laureth Sulfate) jer oni isušuju kožu.

Od sastojaka je super uvesti one koji jačaju kožnu barijeru – to su niacinamid i ceramidi. Obojica spadaju u „pametne sastojke“ jer mogu doslovno komunicirati s kožom i reći joj da poradi na poboljšanju kožne barijere!

Što uvodimo u rutinu i nakon koliko dana bismo trebali primijetiti poboljšanje?

Rezultati se zapravo mogu vidjeti jako brzo! Uz dobru i konzistentnu (!!!) rutinu rezultati dolaze već kroz koji dan – koža će biti sjajnija, a crvenilo manje izraženo. Za ozbiljnije rezultate potrebno je barem mjesec dana. To je zato što je koži potrebno 28 dana da se u potpunosti obnovi. Dakle, 28 dana od sada ćemo imati skroz novu garnituru stanica kože koje su rezultat toga kako se brinemo za našu kožu danas. Zato je bitno nastaviti se držati rutine nakon prvih rezultata!

Što biste rekli da je najveća pogreška kad je riječ o suzbijanju akni?

Korištenje previše isušujućih proizvoda! Većina proizvoda za kožu sklonu aknama namijenjeni su isušivanju akni. Međutim, ako ih je previše oni ne isuše samo aknu nego i svu okolnu kožu. Zato je bitno uz proizvode protiv akni koristiti i hidratantne proizvode.

@skinlosophy.hr

Kako si možemo pomoći u prevenciji izbijanja akni tijekom ovih temperaturnih razlika?

Dobrom i konzistentnom rutinom koja podrazumijeva neisušujući čistač, proizvod sa salicilnom kiselinom (protiv akni) te laganu hidratantnu kremicu.

 

Magdalenu možete pratiti ovdje.