Menstruacija. Riječ koja i dan-danas izaziva nelagodu, šaputanja i plave tekućine u reklamama za higijenske potrepštine. Da, dobro ste pročitali – plave tekućine. Desetljećima smo gledali kako se “čistoća” i “svježina” tampona i uložaka demonstrira nečim što nema veze sa stvarnošću. Jer valjda je crvena boja krvi bila previše “šokantna,” previše “prljava,” previše – stvarna. Hajde, posljednjih godina stvari su se počele mijenjati, doduše, puževim korakom

MenstruAI

No dok se društvo sporo, ali sigurno, budi iz menstrualnog sna srama, znanost je već daleko odmakla. Prije koji mjesec je (isprva potiho) predstavljen MenstruAI, prototip pametnog uloška razvijenog na ETH Zürichu, koji obećava tihi, ali radikalan preokret u ženskom zdravlju. I ne samo to, mogao bi zauvijek promijeniti percepciju menstrualne krvi.

Krv kao otpad vs. krv kao izvor informacija (povijest ignoriranja)

Godinama se menstrualna krv tretirala kao otpad, nešto što treba brzo i diskretno ukloniti. Zamislite samo, više od 1.8 milijardi ljudi na svijetu menstruira, a opet, u medicini je menstrualna krv gotovo u potpunosti ignorirana. Kao da je riječ o nekom nebitnom biološkom procesu, a ne o kompleksnom izljevu tijela koji može signalizirati puno toga.

To je odraz sistemskog nedostatka interesa za žensko zdravlje. Povijesno gledano, žensko je tijelo bilo misterij, izvor srama i tabua, a ne predmet ozbiljnog znanstvenog istraživanja. Od reklama iz 1920-ih koje su menstruaciju opisivale kao “prirodni hendikep” i “medicinski problem koji se mora riješiti” do onih iz 1970-ih u kojima se prvi put spomenula riječ “menstruacija” (i to samo zato što je Courteney Cox u reklami za Tampax to učinila!), sve je vrištalo: sakrij, prikrij, pretvaraj se da ne postoji.

Žene su morale plesati u bijelim bikinijima, voziti bijele bicikle i nositi bijela odijela, dok su iznutra možda prolazile kroz grčeve i natečenost. Nije li ironično da smo, kako bismo se osjećale “slobodno” tijekom menstruacije, morale potisnuti stvarnost vlastitog tijela?

MenstruAI – budućnost je crvena (i pametna)

Ali što ako bismo tu istu, “sramotnu” krv pretvorili u moćno dijagnostičko sredstvo? Upravo to rade znanstvenici na ETH Zürichu s projektom MenstruAI. Umjesto da je percipiraju kao otpad, oni je vide kao dragocjen izvor informacija.

Što je MenstruAI? Jednostavan, neelektronički senzor integriran u uložak koji, poput COVID testa, reagira na specifične biomarkere u menstrualnoj krvi i mijenja boju. Dovoljno je uslikati korišteni uložak pametnim telefonom, a aplikacija bazirana na strojnom učenju analizira boju i daje zdravstvenu analizu. Nema laboratorija, nema invazivnih postupaka.

Trenutačno MenstruAI prati tri ključna biomarkera: C-reaktivni protein (CRP) koji je opći pokazatelj upale, CEA (karcinoembrionalni antigen) što je tumorski biljeg povišen kod raznih vrsta raka te CA-125 što je protein povišen kod endometrioze i raka jajnika. Ako ste mislili da se ovdje radi o nečemu velikom, usudila bih se napisati da ste u krivu jer ovdje se radi o nečemu – revolucionarnom!

AI generiran vizual, Lucas Dosnon i Josef Kuster / ETH Zurich

Menstrualna krv sadrži stotine proteina, od kojih mnogi koreliraju s koncentracijama u venskoj krvi. To znači da njezina analiza može otkriti rane stadije bolesti, uključujući tumore poput raka jajnika ili endometrioze.

Zašto je MenstruAI više od tehničke inovacije

MenstruAI nije samo tehnički i znanstveni projekt; to je doprinos pravednijoj zdravstvenoj skrbi. Kako kaže profesorica Inge Herrmann, jedna od voditeljica istraživanja: “Kad govorimo o zdravstvenoj skrbi, ne možemo jednostavno izostaviti polovicu čovječanstva.”

Zamislite samo implikacije za zemlje s lošijom zdravstvenom skrbi. MenstruAI može poslužiti kao sustav ranog upozoravanja, omogućujući korisnicima da potraže liječničku pomoć u slučaju abnormalnih vrijednosti. MenstruAI nije zamjena za dijagnostiku, već alat koji pruža informacije kad je odlazak liječniku uistinu potreban. Ova tehnologija ne samo da demokratizira pristup zdravstvenim informacijama nego nas i prisiljava na to da se suočimo s vlastitim predrasudama. Činjenica da su se čak i unutar akademskih krugova pojavile kritike poput “ovo je gadno” ili “nepraktično” jasno pokazuje koliko je stigma duboko ukorijenjena.

AI kao spasitelj_ica ženskog zdravlja?

U ovom kontekstu, umjetna inteligencija (AI) doista može biti spasiteljica. Ne samo da omogućuje preciznu analizu podataka iz menstrualne krvi već i otvara vrata masovnom, jeftinom screeningu koji je do sada bio nezamisliv. AI može prepoznati suptilne razlike u boji i koncentracijama koje bi ljudsko oko propustilo, pretvarajući “otpad” u – medicinski zlato.

Foto: Monika Kozub

Istovremeno, suradnja s dizajnerima i umjetnicima iz ZHdK-a (Zürcher Hochschule der Künste) pokazuje da se razmišlja o tome kako tehnologiju učiniti ne samo funkcionalnom nego i društveno prihvatljivom. Cilj je smanjiti psihološke barijere i dizajnirati uređaj koji će biti dio svakodnevice, a nikako ne nešto što se skriva.

Hoćemo li se napokon prestati sramiti

Pitanje ostaje: hoćemo li se napokon prestati sramiti menstruacije? MenstruAI je golem korak prema naprijed. Pokazujući svijetu da menstrualna krv nije prljavština, već riznica podataka, ova tehnologija razbija tabue na najznanstveniji mogući način. No promjena neće doći samo iz laboratorija. Ona mora doći i iz naših domova, iz razgovora s djecom, iz medija koji će konačno prestati prikazivati plave tekućine. Dokle god se menstruacija skriva iza eufemizama poput “tetka Flo” ili “ženski problemi”, nastavit ćemo prenositi osjećaj srama i gađenja na buduće generacije.

Vrijeme je da shvatimo: menstrualna krv je crvena, to je normalno, i ništa u vezi s njom ne bi trebalo biti sramotno. Menstruacija nas ne čini prljavima, ne čini nas slabima i definitivno nije nešto što treba zatomiti. To je prirodan proces, dio života gotovo polovice čovječanstva, i sada, zahvaljujući AI-ju, postaje i snažan alat za naše zdravlje. Znanstvenici u ETH Zürichu otišli su korak dalje MenstruAI-jem; to je više od tehnološkog čuda; to je manifest koji pokazuje kako je vrijeme da se ženskom zdravlju konačno dodijeli mjesto koje zaslužuje.