Toplina vode u kojoj se kupate, posao koji obavljate – sve to doprinosi tome da vaše ruke izgledaju staro i grubo. Saznajte koje navike uništavaju vaše ruke, kako ih oporaviti i vratiti im mekoću.

Naše ruke igraju vitalnu ulogu u našem svakodnevnom životu. Obično nismo svjesni koliko nam neke svakodnevne navike i situacije uništavaju kožu ruku. Ponavljamo ih svaki dan jer su to rituali naše higijene, dio naših obaveza i poslova. Zbog svega toga naše ruke često ogrube i izgledaju znatno starije od lica ili tijela. Nokti počinju žutjeti, ljuštiti se i lomiti, koža ruku postaje naborana, gruba na dodir i suha. Često koža puca ili dobiva pjege. A sve to možemo zaustaviti, samo ako znamo što uzrokuje te promjene.

7 navika koje uništavaju kožu ruku

Ove su navike dio naših života i neke od njih ne možemo promijeniti, ali možemo poduzeti korake kako bismo bolje njegovali svoje ruke. Zato je važno zapamtiti razloge zašto koža naših ruku brzo stari.

Često pranje ruku

Pranje ruku neophodan je dio naše higijene, pogotovo ako smo aktivni i puno se krećemo izvan kuće. Pranje ruku još uvijek se smatra jednim od najučinkovitijih načina za zaustavljanje širenja bolesti, a zima je vrijeme kada smo svi okruženi virusima. Iako često pranje ruku pomaže u zaustavljanju širenja infekcije, ono isušuje kožu. Suha koža izgleda starije, na koži se pojavljuju pukotine i nabori, a osim toga takva je koža sklona ekcemima i dermatitisu.

Oštri sapuni

Dok pomno proučavamo sapun ili kupku za tijelo kako bismo vidjeli sve sastojke, kada peremo ruke, zapravo ne razmišljamo puno o proizvodima koje koristimo. Ponekad sapuni koje koristite zapravo sadrže oštre sastojke koji mogu uzrokovati više štete nego koristi. To je svakako slučaj ako imate osjetljivu kožu, gdje je svaka reakcija još izraženija. Blaži ili nježniji sapuni, a posebno sapuni posebno namijenjeni osjetljivoj koži, prava su stvar ako ne želite da vam ruke izgledaju staro.

Izloženost vanjskim čimbenicima

Izloženost vremenskim prilikama, posebice nižim temperaturama, vodeći je čimbenik u tome što vaše ruke izgledaju staro i zapušteno. Kada postane hladnije, zrak postaje suši i razina vlažnosti je niža. S manje vlage u zraku, naša koža postaje suša i počinje vapiti za hidratacijom. Uz oštre zimske vjetrove i suhi zrak, postoji još jedan štetan učinak na kožu ruku zimi: centralno grijanje. Točnije, suhi zrak koji se stvara u prostoriji.

Rizični poslovi

Ovisno o vašem zanimanju, možda ćete trebati više njege ruku nego drugim ženama. Neki poslovi jednostavno zahtijevaju da vaše ruke budu stalno izložene nepovoljnim uvjetima.

  • Zdravstvena zaštita (liječnici, medicinske sestre, veterinari)
  • Ljepota (manikir majstori, frizeri, kozmetičari)
  • Industrijski inžinjeri
  • Građevinska struka
  • Ugostiteljstvo
  • Čišćenje

U biti, svaki posao u kojem ste izloženi grubim teksturama, površinama i materijalima smatra se kritičnim. Ovisno o vašem poslu, možete također biti izloženi jakim kemikalijama ili formulama ili nošenje kirurških rukavica može smanjiti količinu prirodne vlage i zraka koji dopiru do vaših ruku. Imajući ovo na umu, uvijek je dobra ideja uključiti rutinu njege ruku u svoj dnevni režim njege kože kako bi vaše ruke izgledale lijepo i njegovano.

Umjetno grijanje / promjena temperature

To može biti problem i ljeti i zimi. Promjene temperature i vlažnosti mogu utjecati na vaše ruke. To znači da u oštrijim zimskim mjesecima umjetno grijanje može isušiti ruke. U umjetno zagrijanom zraku ima manje prirodne vlage. Slično tome, u toplijim mjesecima vaše ruke reagiraju na znoj i višak vlage. Kada tada ruke izložite klimatiziranom zraku, koža na rukama postaje suha i zategnuta te jednostavno izgleda staro.

Antibakterijski gel

Sredstva za dezinfekciju ruku se mnogo više koriste od pandemije. Iako antibakterijski gelovi ubijaju sve bakterije na rukama, njegova učestala uporaba ima kontraefekt na zdravlje kože ruku. Postaju suhe i grube. Zato je važno voditi računa o svakodnevnoj njezi ruku ako redovito koristite sredstvo za dezinfekciju ruku.

Topli tuševi i kupke

Iako je topla kupka ili tuširanje ugodno tijekom ovog razdoblja, najbolje je izbjegavati prevruću vodu prilikom pranja ruku. Bolje ih je prati u mlakoj ili hladnoj vodi jer vruća voda isušuje našu kožu i može nam oduzeti važna ulja koja je održavaju u formi.

Kako oporaviti kožu ruku i vratiti joj mladolik izgled?

Briga o našim rukama je važna. Njega ruku vitalan je korak ka održavanju hidratacije jer je voda neophodna da bi naše ruke izgledale glatke, podatne, zdrave i čiste. Bez obzira na to što radimo s rukama, izlažemo ih vanjskim iritansima. Ako dobro razmislite kroz što nam sve ruke prolaze tijekom dana…
Rutina njege ruku trebala bi biti dio svakodnevne rutine njege kože, a evo kako bi trebala izgledati:

  • čišćenje ruku nježnim sapunom uz dobro ispiranje.
  • krema za ruke – svaki put nakon pranja ruku. Ovo pomaže da koža zadrži vlažnost
  • noćna maska – najmanje svaku drugu večer koristite vazelin ili neku drugu masnu kremu preko noći. Ruke zaštitite rukavicama
  • piling ruku je obavezan dva puta tjedno

Foto: Pexels