Smanjuje li kolagen doista bore? I da li ga je bolje piti ili nanositi na kožu? Evo što studije govore o dodacima kolagena.

Oko kolagena i suplemenata s kolagenom podigla se velika buka. Zvijezde i influencerice svakodnevno nas bombardiraju dobrobitima kolagena za kožu, kosu i nokte. Znanost je ovdje jasna: kolagen je esencijalni protein koji održava kožu zategnutom, kosu sjajnom i nokte jakima. Znajući to, čini se sasvim logičnim da bi uzimanje kolagena riješilo mnoge probleme. No, je li stvarno tako?

Kolagen je glavni strukturni protein u našim tkivima. Nalazi se u koži, kosi, noktima, tetivama, hrskavici i kostima. Kolagen zajedno s drugim tvarima, poput hijaluronske kiseline i elastina, održava elastičnost, volumen i vlažnost kože. Također pomaže u stvaranju proteina poput keratina koji oblikuju kožu, kosu i nokte. Naša tijela prirodno proizvode kolagen koristeći aminokiseline iz proteina ili hrane bogate kolagenom kao što su juha od kostiju, meso i riba. Ali starenje, oštećenja od sunca, pušenje i konzumacija alkohola smanjuju proizvodnju kolagena.

Kolagenski napici i dodaci prehrani često sadrže kolagen iz mnogo različitih izvora, poput ribe, govedine, svinjetine ili piletine. Obično sadrže peptide, kratke lance aminokiselina koji pomažu u stvaranju bitnih proteina u tijelu, uključujući sam kolagen i keratin.

Da li kolagen zaista smanjuje bore?

Pregled i analiza 19 studija, objavljenih u International Journal of Dermatology, u kojima je sudjelovalo ukupno 1125 sudionika, pokazuju da kolagen smanjuje bore. No, kakav je njegov učinak na kosu i nokte nikada nije dokazano. Prema tim studijama, oni koji su koristili suplemente kolagena primijetili su poboljšanje čvrstoće, gipkosti i vlažnosti kože, a bore su postale manje uočljive. Zvuči obećavajuće, no treba imati na umu još jednu stvar – svi komercijalni suplementi sadrže i vitamine, minerale, antioksidanse, koenzim K10, hijaluronsku kiselinu i kondroitin sulfat.

Dodatna istraživanja su pokazala da kolagen smanjuje bore kada njegovi dodaci sadrže velike količine peptida prolilhidroksiprolina i hidroksiprolilglicina. Zatim može poboljšati vlažnost i elastičnost, te smanjti bore i hrapavost kože. Međutim, učinak kolagena na kosu i nokte još nije u potpunosti istražen. Zasad nema pouzdanih istraživanja koja bi pokazala da doista postoji nekakav snažan učinak.

Trebam li uzimati suplemente kolagena?

Ono što treba znati kada su u pitanju suplementi kolagena je da naše tijelo ne može apsorbirati kolagen u cijelom obliku. Da bi ušao u krvotok, mora se razgraditi na peptide kako bi se mogao apsorbirati kroz crijeva. Ti se peptidi mogu dalje razgraditi u građevne blokove koji čine proteine ​​poput keratina koji pomažu u formiranju kože, kose i noktiju. Ili peptidi mogu formirati kolagen koji se taloži u drugim dijelovima tijela, poput hrskavice, kostiju, mišića ili tetiva.

Ako je vaš cilj poboljšati teksturu i elastičnost kože i smanjiti bore na najmanju moguću mjeru, a odlučili ste isprobati dodatke ili napitke s kolagenom, pregledajte popis sastojaka i profil proteina. Izbjegavajte suplemente s previše aditiva. Proizvodi koji sadrže velike količine prolilhidroksiprolina i hidroksiprolilglicina bolji su u smanjenju bora i poboljšanju vlažnosti kože. Posavjetujte se sa svojim liječnikom prije početka bilo kakvih novih dodataka prehrani. Osobe koje su sklone gihtu ili imaju druga medicinska stanja koja zahtijevaju ograničavanje unosa bjelančevina ne bi smjele koristiti suplemente ili napitke s kolagenom.

Foto: Pexels