Kapilare na licu nisu opasne, ali ne izgledaju previše lijepo. Kako riješiti ovaj problem u 9 koraka?

Znate taj osjećaj: dok pažljivo promatrate svoje lice u jednom od onih ogledala koje povećavaju sliku, naiđete na sićušnu mrežu žilica koje se poput paukove mreže šire po sredini vašeg obraza ili uz nos. Kapilare na licu?! Odakle mi?

Prije svega, nemojte paničariti. Ispucale kapilare događaju se svima. Ali vrijeme je da saznate zašto su vaše preko noći postale tako vidljive.

Zašto se javljaju popucale kapilare na licu?

Puknute ili proširene krvne žile mogu se naći na vašem licu zbog nekoliko uzroka. Jedan od razloga je trauma—na primjer, nedavna mikrodermoabrazija, intenzivno ljuštenje ili trenje. Iako je piling odličan za zaglađivanje teksture i vraćanje sjaja koži, on, poput mikrodermoabrazije, može ostaviti vidljive kapilare na licu.

Druga dva uzroka su mnogo češća.  To su:

  1. kronična i dugotrajna oštećenja od sunca i zračenja koja mogu uzrokovati stvaranje malih krvnih žila oko nosa i obraza tijekom vremena
  2. temeljna stanja kao što je rosacea, koja uzrokuje crvenilo lica, ali se također može manifestirati kao popucale kapilare na licu

Kako spriječiti pojavljivanje kapilara na licu?

Vidljive kapilare na licu mogu biti proširene ili popucale. Puknuće kapilare događa se zbog traume, primjerice kada dobijete modricu na koži nakon udarca. No male crvene krvne žilice koje se nalaze na različitim dijelovima lica (najčešće nos, obrazi i brada) i koje nisu popucale zbog traume su trajno proširene kapilare. Česte su kod ljudi svijetle puti.

Uvijek nosite kremu za sunčanje

Kao što je ranije spomenuto, oštećenje od sunca može biti uzrok vaših puknutih ili proširenih krvnih žila. Ako ste posvećeni sunčanju, možda biste trebali postati dosljedni u nanošenju kreme za sunčanje s najmanje SPF 30.

Ne istiskujte bubuljice

Sjećate se one o traumi koja uzrokuje pucanje ili proširenje kapilara? Pa, rigorozna mikrodermoabrazija nije jedini krivac. Diranje lica, posebno istiskivanje prištića također može biti uzrok.

Nanesite antiinflamatorne proizvode

Kada je riječ o njezi kože, jako je važno koristiti proizvode koji su isključivo formulirani da održe kožu mirnom kako bi se spriječilo crvenilo. Držite se proizvoda koji sadrže protuupalne i umirujuće sastojke i, naravno, izbacite one za koje se zna da izazivaju iritaciju.

Pijte hladnu vodu

Ako znate da pocrvenite u licu svaki put kada vježbate u teretani, nosite sa sobom hladno piće i pijte ga tijekom vježbanja kako biste spriječili ponovno pucanje krvnih žila. Normalno, kada pijete ledeno hladno piće, vaše krvne žile se sužavaju, sprječavajući širenje i crvenilo.

Potražite savjet kod dermatologa

Ako osjećate da vam je koža uvijek crvena ili postaje crvena od naizgled svake sitnice, razgovarajte sa svojim dermatologom da provjeri imate li rosaceu. Budući da to može dovesti do dugotrajnog stvaranja vidljivih krvnih žila, a rosacea se može pogoršati upotrebom nekih proizvoda za njegu kože, obratite se svom liječniku za pravi lijek i savjet.

Održavajte svoju kožu vlažnom

Hidratacija je odgovor na mnoge kožne probleme, pa tako i na kapilare na licu. Kada vaša koža postane suha, postaje nadražena. Jednostavnom hidratacijom vaša koža postaje zaštićena od iritacija, pa čak i pucanja kapilara.

Čuvajte sredstva za njegu kože u hladnjaku

Možda ste čuli kako čuvanje proizvoda u hladnjaku može produljiti vijek trajanja vaše kozmetike, ali pokazalo se da to također koristi vašoj koži. Niska temperatura može ublažiti crvenilo na koži i smiriti upalu. Osim toga, izbjegavajte vruće tuširanje i druge aktivnosti koje mogu povećati pregrijavanje ili navalu krvi u lice, što može izazvati crvenilo.

Koristite serum s vitaminom C

Dok smo kod vitamina C, uključivanje seruma u rutinu može biti vrlo korisno ako ste zabrinuti zbog ispucalih ili proširenih krvnih žila.

Idite na laserski tretman

Kada se radi o uklanjanju popucalih kapilara, laserski tretman u ordinaciji najbolja je opcija. Laserski tretmani najbolji su i najučinkovitiji način da se riješite sitnih krvnih žila na licu. Intenzivno pulsirajuće svjetlo ili IPL također može smanjiti crvenilo tijekom vremena — oba postupka dostupna su u ordinaciji vašeg dermatologa.

Foto: Pexels, Unsplash