Odgađanje spavanja jedan je od mnogih neprijatelja sna, a radimo ga nekad i nesvjesno. Gledamo serije, skrolamo po mobitelu… Kako prestati odgađati i bolje se naspavati?

Koliko ste si puta rekli da ćete prestati predugo zuriti u epizode nove sezone omiljene serije ili da ćete mobitel ostaviti u drugoj prostoriji? Neovisno o tome želite li samo pogledati 20-ak minuta filma ili samo se malo tipkati s prijateljem, znate da će vam proletjeti sljedeća dva sata, a probudit ćete se toliko zgaženi kao da ste noć prije završili na nekom tulumu.

Mnogima od nas ovaj je scenarij i previše poznat. To je školski primjer odgađanja odlaska na spavanje, a iako smo svjesni da je gledanje u mobitel ili u TV nešto što nas drži budnima, može biti navika koje se teško riješiti.

Jednom kada odlazak na spavanje počnemo povezivati ​​s negativnim mislima, na primjer, brigom da “nikad ne možete zaspati kroz pola sata”, to može pogoršati situaciju i još vas dodatno ubaciti u ciklus odgode spavanja. No treba je svakako pokušati suzbiti.

Nedavna studija koju su vodili istraživači sa Sveučilišta u Arkansasu pokušala je istražiti vezu između odgađanja prije spavanja i tjeskobe. Istraživači Rebecca L. Campbell i Ana J. Bridges pitali su sudionike koliko su se često osjećali napeto, nervozno ili razdraženo u posljednja dva tjedna te jesu li sanjarili ili bili zabrinuti. Ispitanici su također zamoljeni da im kažu u koje vrijeme žele ići spavati u odnosu na vrijeme u koje su stvarno uspjeli zaspati i prijavili su ukupan broj prospavanih sati i sve daljnje probleme. Naposljetku, autori studije otkrili su da anksiozniji sudionici pokazuju veće odgađanje odlaska na spavanje, imaju tendenciju da spavaju manje sati ukupno po noći i prijavljuju više problema sa snom.

No, kako možete početi izlaziti iz ovog ciklusa? Stručnjaci preporučuju, umjesto radikalnog, suosjećajniji pristup situaciji. Prvo, prestanite se kritizirati i negodovati. Drugo, shvatite da se s ovim problemom bavi preko 80 posto ljudi, no isto tako i da se ne bi smjelo dogoditi da postane kroničan problem.

Prvo što biste mogli napraviti jest to da sat vremena prije odlaska na počinak smanjite svjetla u stanu. Ugasite stropnu rasvjetu i upalite lijepe lampe za ugođaj. Možete otići malo i prošetati (i pritom pokušajte što manje koristiti mobitel!), a ako se volite okupati prije spavanja, nemojte niti to odgađati! Ako inače krenete s tim ritualom oko 20 sati, sada krenite pola sata prije.

Instalirajte aplikacije koje vam zabranjuju pristup društvenim mrežama ili igrama iza određenog vremena. Tako ćete si osvijestiti da ih se trebate kloniti prije spavanja i stvorit ćete naviku da odaberete nešto drugo. Poput slušanja glazbe, podcasta, audio booka ili čitanja!

Najvažnije je zapamtiti da se te promjene ne mogu dogoditi preko noći i da budete nježni prema sebi. Navike je teško savladati, a možete početi i s mikro navikama koje će vam dati podršku i optimizam u izvršavanje novih obaveza. Sretno!

 

Foto: S L/ Unsplash