Zagrebački Botaničar niže izložbe zanimljivih umjetnika i umjetnica takvom dinamikom i kvalitetom da bi se i neke umjetničke galerije mogle ugledati u ovaj – bar. Iako prostor nije tipično galerijski, i iako ima poprilično “svog” karaktera, postav svake izložbe do sada – funkcionira. A ovo je stvarno najbrži i najjednostavniji način kako približiti umjetnost svakodnevnim posjetiteljima i prolaznicima. 

Jasmina Runje – Gdje je duša?

Jedino se ponekad pitam da ne bi bilo naodmet da osim otvorenja jedan dan bude na neki način posvećen umjetniku i izložbi tako da posjetitelji mogu razgovarati s umjetnicima, raspitivati se o izložbi i radovima, a i sami umjetnici bi tada mogli na direktan i neposredan način educirati publiku, objasniti im sve ono što gledaju i vide. No, bez obzira na to, primjećujem da su posjetitelji zainteresirani za ono što je na zidovima, nerijetko se ustaju i čitaju legende ako prate radove ili uzimaju deplijan i čitaju ga, listaju te se vraćaju na svoje mjesto za stolom, ka svome piću i društvu. Ja si pomalo utvaram da s društvom razgovaraju o umjetnosti koju upravo gledaju.

Tako je i s radovima izložbe Jasmine Runje koja je trenutno postavljena u  Botaničaru. Izložba se zove “Gdje je duša” i ako pratite rad Jasmine Runje znat ćete, ili bolje rečeno, osjetit ćete da je ovakav naslov u potpunosti ispravan kada se radi o njezinoj umjetnosti, njezinim radovima.

Iako je njezin slikarski tematski repertoar neograničen, kako i što slika je prilično jasno, definirano i s upitnikom na kraju. Ovaj ciklus slika je inspiriran djetinjstvom, bajkama, slavenskom mitologijom, sirenama, marionetama, različitim likovima, ali i različitim motivima koji se često ponavljaju, isprepliću; poput krletki, daha, zvona, valova, biljnih motiva. Radovi donose mnogo detalja i prizvuk nadrealizma. I postavljaju pitanje: “Gdje je duša?”. Posjetite Botaničar i saznajte odgovor, ili bolje rečeno – osjetite.

Fotografije: Ivica Ivčević