U Studiju galerije sv. Krševana (Galerija Matija) u Šibeniku 25. kolovoza otvorena je izložba Duje Kodžomana Centar za m_ješanje mode. Nakon što je početkom godine predstavljena u virtualnom formatu, izložba je i fizički postavljena u prizemlju najhomogenije očuvane barokne građevine u povijesnoj jezgri Šibenika.

Izložba Duje Kodžomana Centar za m_ješanje mode

Rad Centar za m_ješanje mode problematizira pitanje nepismenosti u javnom prostoru. Proizišao je iz autorova fotodnevnika u kojem je bilježio gramatičke i pravopisne pogreške, tipfelere i misaono problematične sintagme u javnom prostoru hrvatskih i europskih gradova. Objekti nastali kao rezultat umjetničkog procesa tako su nositelji bizarnih, gramatički/pravopisno neispravnih ili crnohumornih poruka kojima smo okruženi.

Izložba fotografija u Šibeniku

Prvu od tri izložbene cjeline čini 36 fotografija koje nemaju pretenziju umjetničke fotografije, već samo bilježe detektirani fenomen. Drugu izložbenu cjelinu čini videoprojekcija koja prikazuje proces selektiranja i ekstrahiranja teksta sa spomenutih fotografija u Photoshopu. Posljednja cjelina predstavlja pamučne majice kratkih rukava na koje su aplicirani ekstrahirani motivi, prilikom čega je zadržana originalna tipografija i forma teksta. Majice su isproducirane kao kolaboracija konfekcijskog brenda Fruit of the Loom i fiktivnog brenda Duje dizajn, za kojeg je Kodžoman osmislio vizualni identitet i primijenio ga na dvije vrste etiketa. “Riječ je o autoironijskom postupku u kojem se koristim antidizajnerskim elementima – od osnovnog serifnog pisma Times New Roman do naziva brenda gdje je sufiks “dizajn” po mom mišljenju dizajnerski problematičan čin”, objašnjava autor.

Kustosica i autorica predgovora izložbe Jozefina Ćurković ističe da je: „Centar za m_ješanje mode rad na razmeđi konceptualne umjetnosti i kritičkog spekulativnog dizajna, pri čemu se ne dizajnira uporabni predmet nego artefakt koji služi kao polazište za gradnju narativa o temama u rasponu od operativnih principa modne industrije do semiotike jezika u javnom prostoru“.

Izložba je otvorena do 22. rujna, a pogledati se može od ponedjeljka do subote od 9 do 12 sati te od 20 do 22 sata.

Fotografije: Tonka Lokas