Projekt Terra Meera Croatia zove vas da obnovite plodnu zemlju i posadite drvo u jednom od najljepših dijelova Hrvatske, Šibensko-kninskoj županiji, u blizini Krke.

”Danas hrana dolazi s kamiona, a ne iz zemlje, dok je trešnje i slatke breskve mogu pronaći u samo pokojem sretnom vrtu.”, riječi su iz videa Irene Ateljević, znanstvenice i sveučilišne profesorice, školovane između ostalog i na Novom Zelandu, koja već niz godina govori na svjetskim konferencijama i upozorava na ono na što nas upozoravaju i mnogi drugi stručnjaci. Krajnji je čas da se probudimo i počnemo pomagati i pridonositi prirodi, živjetu u suodnosu s njom, a ne protiv nje.

Ako su vas nedavni popularni dokumentarci na Netflixu napokon malo razbudili i shvatili ste da želite nekako pridonijeti očuvanju prirode, ekologije, te početi biti aktivni sudionik kvalitetnijeg, zdravijeg lifestyle, koji ide korak u korak s prirodom, danas ćemo vas upoznati s projektom koji odmah možete podržati i na stranici gogetfunding.com/be-the-seed-of-change/ .

https://www.instagram.com/p/CF9BI9IpOwb/

Iza cijele ideje stoje Irena Ateljević i njena kćer Tina, koja je povratkom u Hrvatsku odlučila potaknuti proizvodnju hrane lokalno, prvo kroz restoran i hub u Šibeniku, She, gdje se priremala organski uzgojena hrana, a u sklopu svega bio je i centar za promociju zdravog i lokalnog načina života, kao i yoga centar. Kao nastavak na cijelu ideju Irena je nadomak Bribira kupila zemlju koju sada obrađuje s timom mladih ljudi, a njihov zajednički cilj je stvoriti zdravu zemlju koja se održava i plodna je korištenjem samo prirodnih procesa, poput ugljika i vode. Time ne da se samo utječe na ono što raste iz nje, već na cijeli prirodni kružni proces koji je direktno povezan i s klimatskim promjenama. Osim toga, cijeli projekt osim što pridonosi prirodi pridonosi i cijeloj zajednici. ”Ispred nas je svega šezdeset godina zdrave i plodne zemlje, jer smo dvije trećine već uništili i pretvorili smo je u prašinu. Zemlja je izvor života, izvor svega živog, ona je baza eko sistema cijelog planeta. Radi se o regeneraciji zemlje jer većina sadnji odvija se s kemijskim uništavanjem same zemlje. Važno je isto tako reći da i kada se radi o organskim sadnjama, u kojima se možda ne koristi kemija, često se opet koriste stvari koje ne čine dobro samoj zemlji, ne obnavljaju je već je ubijaju.”

”Način nako koji jedemo i kupujemo uništavamo Zemlju. Na svijetu nas je jednostavno previše i moramo nešto početi mijenjati.”, dodaje Tina, koja trenutno studira u Berlinu, ali surađuje s Terra Meera projektnom od tamo. Osim toga, Teera Meera dio je i svjetske priče, u suradnji s poznatom svjetskom tvrtkom za sadnju drveća koja postoji od 2013. godine, Gone West, od kada su na svijetu posadili preko 4 milijuna drveća. Želja Irene i Tine je da za početak posade 300 voćki na svojoj zemlju u blizini Bribira.

https://www.instagram.com/p/CF_mDsKpGl4/

”Ako ništa drugo, koronavirus sada nam je pokazao koliko smo svi međusobno povezani i kako nam je svi imamo samo jedan zajednički dom, a to je planet Zemlja. Svima nam je ovo zajedničko. Ne možemo možda živjeti kao prije, na tradiocionalan način, ali ono što možemo je tranformirati svoj pristup i kreirati novu viziju za čovječanstvo.”

Cijeli podcast s Irenom i Tinom možete poslušati i ovdje: www.therapyofdance.com, a više o Terra Meera pronađite na službenoj stranici www.terrameera.com.

Foto: Instagram @terrameeracroatia