Kao čitateljska poslastica za sam kraj godine u izdanju Planetopije stiže hrvatski prijevod knjige karizmatičnog umjetnika Nicka Cavea nastale u suradnji s novinarom i prijateljem Seánom O’Haganom.

Nick Cave jedan je od rijetkih glazbenika koji je već za života postao ikona – prvenstveno zbog svog golemog umjetničkog talenta, snažnih i poetskih tekstova, originalne glazbe, širine duha i karizme koja plijeni pažnju čak i onih koji nisu njegovi najveći fanovi. Cave nije pobornik konvencionalnih intervjua i prepričavanja anegdota, za njega je knjiga Vjera, nada i krvoproliće duboko promišljeno istraživanje onoga što doista pokreće njegov život i kreativnost, nastala na temelju više od četrdeset sati razgovora s novinarom i prijateljem Seánom O’Haganom. Dotičući se Caveova života, od ranog djetinjstva do danas, ljubavnih odnosa, radne etike i dramatične transformacije posljednjih godina, Cave i O’Hagan bave se pitanjima vjere, umjetnosti, glazbe, slobode, tugovanja i ljubavi. U ovom nevjerojatno iskrenom, dubokom i inspirativnom djelu, Cave javno progovara o previranjima i događajima koji su mu promijenili život, svjestan da artikulirajući svoju ranjivost ne pomaže samo sebi, već i drugima.

Knjiga Vjera, nada i krvoproliće, meditacija je o vjeri, umjetnosti, glazbi, slobodi, tuzi i ljubavi koja na dosad neviđen način daje uvid u unutarnji život Nicka Cavea.

„Možemo presvući mnogo koža, ali zapravo smo uvijek ona ista vražja zmija.“

„Mladi Nick Cave mogao si je priuštiti da na svijet gleda sa stanovitom ohološću jer nije imao pojma što budućnost nosi. Danas vidim da su oholost i prijezir prema svijetu bili svojevrstan luksuz, ili neumjerenost, pa čak i taština. On nije znao ništa o dragocjenosti života – njegovoj krhkosti. Nije imao pojma kako je teško, ali prevažno, voljeti svijet i prema njemu se odnositi blago. I, kao što rekoh, pojma nije imao što mu se sprema. Bio je potpuno nesvjestan svega toga.“

Nick Cave bavi se glazbom više od četrdeset godina i najpoznatiji je kao tekstopisac i pjevač benda Nick Cave and The Bad Seeds, čiji je posljednji album Ghosteen bio naširoko proglašen njihovim najboljim radom. Caveov rad također uključuje širi raspon medija i načina izražavanja, primjerice skladanje filmske glazbe, keramičku skulpturu i pisanje romana. Tijekom posljednjih nekoliko godina njegova web stranica The Red Hand Files i događanja uživo pod nazivom „Conversation With“ omogućuju Caveu da istražuje i produbi odnos s fanovima.

Seán O’Hagan intervjuirao je mnoge umjetnike, pisce i glazbenike u posljednja četiri desetljeća. Trenutno piše za Observer te je kritičar fotografije za Guardian.

Foto: Getty Images