Iako velika većina zatvara oči nad činjenicom da je tekstilna industrija jedan od tri najveća zagađivača okoliša, svijest o održivosti ipak se laganim koracima kreće nabolje. Naime, modna industrija počiva na modelu brze mode koji je koncipiran kroz masovnu proizvodnju, mijenjanje trendova od danas do sutra i to sve kroz snažnu marketinšku propagandu kao odgovor na potražnju kupaca, ali i efekt nametanja.
Jeste li znali da je za proizvodnju primjerice jedne pamučne majice potrebno oko 2,700 litara vode, što je ekvivalent potrošnji vode jedne osobe u razdoblju od dvije i pol godine? Nadalje, tekstilna industrija je odgovorna za oko 10% ukupnih globalnih emisija ugljičnog dioksida, što je više od međunarodnih letova i pomorske plovidbe zajedno.
Kad je riječ o tretiranju odjeće, bojenje i obrada tekstila uključuju velik broj razno raznih kemikalija te prema procjenama, tekstilna industrija na godišnjoj bazi u atmosferu ispusti oko 1.2 milijarde tona štetnih kemikalija, dok se svake godine baca preko 90 milijuna tekstilnog otpada. O puštanju mikroplastike prilikom pranja u okoliš nije potrebno niti pisati. Ovdje je riječ tek o dijelu zastrašujućih brojki, bez uplitanja neljudskih uvjeta rada u tvornicama zemalja trećeg svijeta, koje bi nam kolektivno trebale biti dovoljan alarm za male, ali značajne primjene. Održivi pristup modni nije kompliciran kako se čini i moguće ga je prilagoditi svom životnom stilu, pa potaknuti time, u nastavku donosimo nekoliko korisnih i praktičnih smjernica.
Doniranje i recikliranje odjeće
Bilo da želite donirati ili reciklirati odjeću, prvi korak uključuje detaljnu reviziju garderobe te realnu prosudbu o tome što nosite, a što ne. Jednom kada ste napunili „crne vreće“ s odjećom koju više ne želite, vrijeme je da razmotrite što s njom učiniti. Želite li odjeću donirati, to možete učiniti tako da ćete se raspitati postoji li u vašoj blizini obitelj kojoj je odjeća potrebna te ju jednostavno tamo odnijeti, ali postoje i druge opcije.
Humana Nova
Radi se o Socijalnoj zadruzi u koju je moguće donirati odjevne predmete i tekstil koji vam više nije potreban. Humana Nova prihvaća sav čisti i suhi kućni tekstil, a iznimke su tepisi, popluni, jastuci i sličan glomazan ili specifičan tekstil za koji nije moguće garantirati da će biti recikliran na pravi način. Ova zadruga ima nekoliko opcija kako možete donirati odjeću – osobno, na reciklažnim dvorištima s kojima surađuje ili u neki od postavljenih kontejnera na različitim lokacijama.
Humana Nova – spremnici:
- Ikea
- Lepoglava, Trg kralja Tomislava 8
- Komunalne usluge Đurđevac
Centri ponovne uporabe:
- Humana Nova Čakovec
Reciklažna dvorišta:
- GKP PRE-KOM d.o.o.
- GKP Čakom
- MURS-EKOM d.o.o.
- VIRJE, reciklažno dvorište
- Čistoća d.o.o. Varaždin
- Komunalac Koprivnica
- KOMUNALNO PODUZEĆE d.o.o. Križevci
- Drava Kom d.o.o.
- Lukom
- Novokom Ltd.
- Komunalno poduzeće 6. maj
- KOMUNALAC d.o.o. GAREŠNICA
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Crveni križ
Crveni križ u svakoj županiji ima svoje lokacije na koje je moguće donijeti odjeću koju želite pokloniti, a osim odjeće, moguće je donijeti i druge vrste tekstila poput posteljina, krpa i slično. Međutim, bitno je napomenuti da Crveni križ ne reciklira odjeću već istu u originalnom stanju prosljeđuje svojim korisnicima. To znači da odjeća mora biti čista i u nosivom stanju.
Nadalje, odjeću je moguće donirati humanitarnim organizacijama i domovima za nezbrinutu djecu ili odnijeti na neko od reciklažnih dvorišta diljem Hrvatske, ovisno o vašem mjestu stanovanja:
- SOS Dječje selo Hrvatska
- Udruga Mali zmaj
- Humanitarna organizacija Dora
- Udruga Are You Syrious
- Dječji dom Zagreb
- Dječji dom Vrbina Sisak
- Dječji dom Maestral Split
Društvene mreže, buvljaci…
Vjerujemo da ste primijetili kako unazad nekoliko godina buvljaci uživaju veliku popularnosti. Bilo da se radi o svjetskim franšizama poput BeThriftyja ili pak lokalnim organizacijama, posjećenost je velika. Brojne domaće influencerice periodično organiziraju buvljake uživo o čemu je informacije najbolje pratiti putem društvenih mreža, a nerijetko se prodaja odjeće odvija i putem IG storyja. Također, influencerica Matea Miljan pokrenula je platformu Rent4style koja se bavi najmom svečanih haljina za posebne prigode, a često i otkupljuje haljine. Ovo je također sjajna metoda kako smanjiti gomilanje odjevnih predmeta u ormaru koje ćete nositi jednom, eventualno dva puta ili se riješiti svečanih haljina koje skupljaju prašinu u ormaru.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Isto tako, na Facebooku postoji pregršt grupa za razmjenu ili prodaju odjeće. Od luksuznih komada, pa sve do high street inačica, gotovo sve što se prodaje po redovnoj cijenu u dućanima, možete pronaći i na resaleu. Također, i vi možete prodavati/pokloniti svoje odjevne predmete i na taj način spojiti ugodno s korisnim.
Možda još uvijek niste čuli za domaću resale platformu ReStyloh koja je pokrenuta 2019., a na kojoj možete pokloniti, prodati ili razmijeniti odjevne predmete. Aktivacija računa je potpuno besplatna i svoju odjeću možete oglasiti bez dodatnih komplikacija. Također, ne smijemo zaboraviti na pionira prodaje nošenih komada, a ro su Moje Krpice. Naime, ova platforma je već dugi niz godina sjajna adresa na kojoj se možete riješiti viška odjeće, ali i kozmetike te ostalih sitnica poput detalja za dom, za kućne ljubimce, djecu i slično.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Foto: Instagram, Unsplash