S vremena na vrijeme nije loše, dapače, potrebno je izaći iz zone komfora i okušati se u novim izazovima. Bez obzira na to je li riječ o promjeni prehrane, dnevnim rutinama ili navikama, nova iskustva nas obogaćuju i potencijalno otvaraju vrata neotkrivenim interesima. U tom kontekstu, jeste li ikad razmišljali o odlasku na put biciklom?

Ako jeste, onda je vrijeme da se upoznate s prvim koracima vezanima za planiranje – od opreme pa do same realizacije, a kako bismo iz prve ruke dobili provjerene informacije, razgovarali smo s Oscarom Piljekom, biciklističkim avanturistom koji je mnoge kilometre odvozio na dva kotača te je autor biciklističkog putopisa “Svaki dan je čudo”, koji čitatelje vod(z)i od Cresa pa sve do dalekog Maroka.

Ipak, mi za početak krećemo malim koracima i u nastavku donosimo Oscarove savjete za prvo putovanje biciklom u granicama Lijepe Naše!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oscar Piljek (@oscar_wild_piljek)

Kupnja bicikla i opreme

Logično, prvi korak uključuje nabavku prikladnog bicikla i potrebne opreme. Što se tiče bicikla, radi se o touring modelima koji u većini slučajeva dolaze sa stražnjim nosačima (bisage), a moguće je dokupiti i prednje. Naime, bisage su vaši koferi na biciklu i mjesto za pohranu stvari. Oscar govori da je obavezno imati i zračnicu iliti rezervnu gumu u slučaju nezgode, kao i mini set alata za zamjenu. Isto ako, nije obavezno, ali je poželjno imati “rogove” za bicikl kako biste mogli promijeniti položaj ruku tijekom vožnje.

Nakon što ste obavili kupnju bicikla, vrijeme je za ostatak opreme. Opremite se kacigom i šeširom koji se može fiksirati oko vrata te koji odgovarajuće štiti od sunca. Potrebne su vam još i sunčane naočale, rukavice za bicikl te odjeća. Što se tiče materijala, Oscar sugerira sintetiku jer se najbrže suši te minimizira mogućnost prehlade, a kad je riječ o krojevima, u fokusu je odjeća koja prianja uz tijelo kako tkanina ne bi zapela u dijelove bicikla.

Kod odabira obuće, zaboravite na klasične tenisice jer su vam potrebne tenisice s SPD kopčom. Naime, SPD modeli omogućuju optimalan prijenos snage s nogu na pedale, a posebna ploča na potplatu omogućuje pričvršćivanje kompatibilne kopče na pedale – ovo je posebice važno na usponima ili neravnom tlu (makadamu).

PRO TIP: U specijaliziranim dućanima možete pronaći i biciklističke hlače s jastučićima na stražnjici koje mogu znatno olakšati vožnju i cijeli put.

Prilagodite tijelo biciklu

Oscar nam otkriva da je ovo možda i najvažnija stavka, a radi se o prilagodbi bicikla vlastitom tijelu. U ovome mnogi griješe i to zato što sjedalo pozicioniraju previsoko te se prilikom vožnje noge u potpunosti ispružuju. Iako tako pozicionirano sjedalo pruža udobniji osjećaj, zapravo je potpuno pogrešno i može prouzročiti ozbiljne zdravstvene probleme s koljenima, odnosno ligamentima. Zato vaše sjedalo mora biti na onoj visini koliko je potrebno da noga u najispruženijoj točki bude pod kutom od 10-15 stupnjeva.

Testna vožnja

Nakon što ste nabavili sve potrebno, vrijeme je da se pripremite na put. Što to znači? Prije samog kretanja, barem sedam dana, svaki dan vozite bicikl 25-30 kilometara jer ćete na taj način tijelo pripremiti za izazove pred vama te izbjeći neugodne probleme na putu. Oscar govori da oni koji se ne pripreme kako treba prije puta – prvi dan izdrže, drugi dan nekako “poguraju”, dok treći i četvrti dani nastupa veliki umor, iznemoglost i temperatura. Stoga ne podcjenjujte važnost svakodnevne pripreme.

Također, u ovom periodu isprobajte vožnju s opremom, odnosno svime što planirate nositi. Imajte u vidu da je ljetni period najteži za vožnju, ali s druge strane ima benefit nošenja najmanje opreme – iskoristite to i minimizirajte prtljagu kako bi vožnja bila što jednostavnija, pogotovo ako ste početnik koji se prvi put upušta u ovako nešto.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ソラ (*☻-☻*) (@jazzluv18)

Hrana i voda

Što se tiče vode, na biciklu je potrebno imati dva pretinca za vodu. Budući da vaša prva biciklistička tura vrlo vjerojatno neće biti u divljini bez naznaka trgovine nemojte pretjerivati s hranom i opremite se sitnicama koje možete prigrist. Što više toga nosite, teže vam je voziti, a u kontekstu početnika, ruksak pun hrane čini veliku razliku.

Navigacija

Prije nego što uopće krenete na put, dobro istražite rutu i Oscar savjetuje da imate “old school” papirnatu kartu. Tehnologija je odlična stvar, ali katkad može iznevjeriti, a treba i računati na to da možda na određenim djelima rute nećete imati signala. Stoga je sinergija klasične karte i GPS-a nepogrešiva kombinacija.

PRO TIP: Na svoj mobilni uređaj instalirajte aplikaciju ViewRanger koja ima ucrtane i makadamske puteve koje klasična navigacija ne prepoznaje.

I to je ukratko to, a još bismo dodali da za prvi put ne precijenite svoje mogućnosti bez obzira na to u kakvoj ste fizičkoj formi – put biciklom, pa makar i kraći, nije jednostavan pothvat. Stoga krenite polako i savjesno, a ako se zaljubite u ovaj način putovanja, pred vama je još pregršt avantura!

Foto: Pexels, Unsplash, Instagram