Prvi put su napravljene na dvoru, različito se zovu u različitim državama. Princes krafne, profiterole, cream puffs, chou à la crème… Različitih naziva, ali jednako omiljene. Otkrivamo sve o princes krafnama i dijelimo s vama najbolji recept koji smo pronašli dosad! 

Postoji li netko tko ne voli princes krafne? Vjerujemo da vas ima, ali i da vas možemo nabrojati na prste jedne ruke! U to smo uvjereni iz jednog jedinog razloga, a taj je da ova slastica već stoljećima osvaja svijet – sve od 16. stoljeća, kada je popularizirana u Francuskoj. Vjeruje se da su tamo stigle iz Italije, s  Katarinom de Medici, ženom francuskog kralja Henrika II. koja ih je obožavala i sa sobom donijela recept koji joj je, barem se tako priča, na tjednoj bazi morao raditi kraljevski slastičar. Međutim, to je samo jedan od mitova, a pravo porijeklo dan danas nije poznato. 

Iako ne sumnjamo da je Katarina zasigurno uživala u ovim delikatesnim slasticama, malo je vjerojatno da je njezin kuhar izmislio pecivo kao niti punjenje koje je stvorilo princes krafne. Štoviše, davno prije nego što je Katarina de Medici kročila na francusko tlo, kuhari iz 13. stoljeća u južnoj Njemačkoj i Francuskoj radili su lisnata peciva punjena bogatim smjesama sira. Tijesto za pecivo peklo se u vrućoj pećnici dok nije napuhalo, a zatim se prerazalo na pola i u sredinu se ubacio sir. Često se dodavalo bilje za dodatnu aromu. A u isto vrijeme kada je Katarina bila kraljica u renesansnoj Francuskoj, slastičari diljem Francuske i Engleske počeli su eksperimentirati s mješavinama tijesta od brašna, vode, masti i jaja. Točna smjesa se zove choux, to jest kuhano tijesto, a radi se o jednostavnoj mješavini s prekrasnim rezultatima: kad se napuhne, u sredini stvara prozračnu rupu koju možete napuniti slatkim ili slanim nadjevom.

Kako god bilo, princes krafne čak imaju i svoj dan koji se obilježava 2. siječnja, a u nastavku vam donosimo jedan od najboljih recepata koji smo isprobali na ovu, onaj Kate Bošković s portala Slatkopedija. Uživajte!

Recept za najbolje princes krafne

Princes krafne su jedna od onih slastica koja dokazuje da je u slastičarstvu baš svaki gram važan.

Sastojci

Krema za princes krafne

  • 500 ml mlijeka
  • 10 žlica šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 4 jaja
  • 5 žlica oštrog brašna

Za tijesto

  • 180 gr glatkog brašna
  • 100 ml ulja
  • 125 ml vode
  • 3 – 4 jaja (ovisno o veličini)

I još

  • 1 šlag pjena
  • pola vrećice šlagfixa

Princes krafne_Slatkopedija

Priprema

  1. Na početku, precizno izmjerite sastojke za tijesto. Prokuhajte ulje i vodu pa smanjite vatru. 
  2. Dodajte brašno i kuhajte dok ne dobijete kompaktnu smjesu koja se lako odvaja od lonca (vrlo kratko traje). Ovo tijesto ostavite da se ohladi i pređite na pripremanje kreme.
  3. Stavite kuhati 250 ml mlijeka s deset žlica šećera i vanilin šećerom. U međuvremenu razdvojite bjelanca i žumanca te izmiješajte žumance s brašnom i preostalih 250 ml mlijeka. 
  4. Od bjelanaca napravite čvrsti snijeg. 
  5. Prokuhano mlijeko dodajte smjesi žumanca i brašna pa kuhajte na pari stalno miješajući pjenjačom dok ne dobijete gustu smjesu poput palente. Na kraju, ručno miješajući dodajte snijeg od bjelanaca. Prekrijte kremu prozirnom folijom (foliju stavite izravno na kremu da se ne bi stvorila korica) i ostavite da se dobro ohladi.
  6. Upalite pećnicu da se ugrije na 200-250 stupnjeva (ovisno o jačini pećnice).
  7. Pripremljenom ohlađenom tijestu dodajte jedno po jedno jaje te nakon svakog dobro izmiješajte ručno ili mikserom. Nakon tri jaja procijenite je li vam smjesa dovoljno kompaktna za oblikovanje te treba li dodavati još jaja. Ukoliko vam se čini da je točno na granici i da treba još malo, dodajte joj još samo jedan žumanjak, a ne cijelo jaje.
  8. Kad ste dobili gustu, ljepljivu smjesu, na lagano namašćen lim za pečenje, žličicom ili slastičarskom špricom za širokim otvorom poredajte male hrpice, ostavljajući između svake dovoljno prostora (jer se u pečenju one dosta rašire). Pecite ih 20-25 minuta na temperaturi 200-250 stupnjeva i u tom periodu ni slučajno ne otvarajte vrata od pećnice kako vam krafnice ne bi pale i izgubile svoj oblik. Nakon toga ih sušite još 10-ak minuta na temperaturi od 150 stupnjeva.
  9. Gotove krafne izvadite iz pećnice. Nakon što se malo prohlade, prerežite na pola. Kremu stavite u slastičarsku špricu sa zvjezdastim otvorom pa napunite donju polovicu krafne i poklopite gornjom polovicom.
  10.  Za kraj, krafne pospite šećerom u prahu.

Napomena

Duljina pečenja ovisit će o veličini krafna – manje krafne će brže biti gotove, dok će većim krafnama biti potrebno više vremena.

Ukoliko želite malo drugačije krafne, možete na kremu dodati još i šlag pjenu.

Umjesto šećera u prahu, preko princes krafni možete preliti i čokoladnu glazuru (u tankim linijama).

 

Fotografije: Kate Bošković