Ako se nađete u Parizu, mogli biste na ulici zateći bicikliste koji, možda neočekivano, ne nose sportsku odjeću kao na Tour de Franceu te nisu profesionalci, već su obični ljudi koji koriste bicikle za svakodnevni prijevoz. Naime, prema službenim mjerenjima i istraživanju L’Instituta Paris Région, francuska metropola iz dana u dan pretvara se u grad biciklista.

Ovu zanimljivu činjenicu otkrilo je nedavno objavljeno izvješće instituta, koje je utvrdilo da postoje zapanjujuće promjene u načinu kretanja stanovnika Pariza, posebice tijekom razdoblja najveće prometne gužve. Istraživanje je provedeno uz pomoć GPS uređaja koji su pratili kretanje 3337 Parižana u dobi od 16 do 80 godina tijekom sedam uzastopnih dana od listopada 2022. do travnja 2023. godine. Rezultati su pokazali da je prijevoz biciklom sada postao dominirajući oblik mobilnosti za putovanja iz predgrađa u središte grada.

No čudi li ovo zapravo ako uzmemo u obzir abnormalne automobilske gužve koje ćete zateći u gradu? Uz to, ova promjena djelomično je rezultat i izgradnje novih biciklističkih staza diljem grada.

Ipak, ovaj trend porasta biciklista nije zaživio u predgrađima, gdje je javni prijevoz manje dostupan, a stoga su automobili i dalje glavni oblik mobilnosti, no za putovanja od periferije Pariza do središta, broj biciklista sada daleko premašuje broj vozača automobila.

Anne Hidalgo, gradonačelnica Pariza, provodila je niz mjera usmjerenih protiv automobilskog prometa tijekom svojih dviju administracija. Ograničavanje broja parkirnih mjesta, zabrana pristupa SUV vozilima i zatvaranje nekih glavnih cesta za vozače samo su neke od mjera koje je poduzela. Anketa provedena uz podršku ovog istraživanja predstavlja potvrdu njezine politike, koja nije izazvala znatna negodovanja stanovnika.

Ukratko, želja za uklanjanjem ili barem smanjenjem automobila iz gradske jezgre pokazalo se daleko popularnije nego što su njezini kritičari predviđali. Pariz je zbog toga postao čišći, zdraviji i prohodniji grad, a biciklistički prijevoz polako postaje njegov zaštitni znak.

Foto: Pexels