I ove godine u kolovozu dolazimo u čaroban dvorac Stara Sušica na dvanaestu Ljetnu školu pisanja!

Srednjevjekovni dvorac Stara Sušica, smješten na rubu borove šume Gorskog kotara, već jedanaest godina mjesto je za književnost i književno stvaralaštvo, na CeKaPeovim Ljetnim školama pisanja.

Do sada je ovu sedmodnevnu intenzivnu školu pisanja završilo preko 300 polaznika i polaznica, koji su u osami Gorskog kotara, u izolaciji dvorca na rubu šume, živjeli i pisali književnost uz mentorstvo poznatih pisaca i spisateljica, voditelja i voditeljica radionica. Ove godine Ljetna škola pisanja postaje regionalna književna manifestacija, na kojoj će sudjelovati gostujući voditelji iz Srbije, te polaznici i polaznice iz država regije.

Ljetna škola pisanja ove godine, u dva termina po sedam dana, nudi šest različitih radionica: Kratka pričaProzaPoezijaRaspisivanje, Scenarij i Roman.

Prvi put u dvanaest godina Ljetna škola pisanja održat će se u dva termina: 21. kolovoza – 28. kolovoza i 28. kolovoza – 4. rujna 2022.

U prvom tjednu Ivana Bodrožić vodit će radionicu raspisivanje, Sanja Kovačević radionicu scenarija, Saša Ilić radionicu romana, a Zoran Žmirić radionicu kratke priče. U drugom tjednu s nama su: Lana Bastašić na radionici proze, Dorta Jagić na radionici poezije i Davor Mandić na radionici kratke priče.

Radionice pisanja održavaju se u jutarnjem i popodnevnom terminu. Kroz 40 školskih sati polaznice i polaznici će imati priliku zakoračiti u svijet kreativnog pisanja ili izbrusiti vještine spisateljskog zanata. Radionice su namijenjene svim odraslim osobama, bez obzira na prethodno iskustvo i znanje, uz samo jedan uvjet – ljubav prema književnosti i pisanju.

Slobodno vrijeme rezervirano je za pisanje, rad na tekstovima, druženje i otkrivanje prekrasnog Gorskog kotara, čije nas šume iz godine u godinu inspiriraju i potiču na pisanje. Uz cjelodnevni rad na tekstu, i ove godine u večernjim satima razgovaramo o pisanju i književnosti s gostujućim piscima i pjesnicima.

Svi koji su u sušičkom dvorcu doživjeli i proživjeli sedmodnevnu čaroliju pisanja, svoje stvaralačke i spisateljske dane dijele na „prije i poslije Ljetne škole pisanja”.

Puna cijena, koja uključuje smještaj, puni pansion i kotizaciju za radionice je 4.300,00 kn.

Pozivamo vas da  na našoj web stranici izaberete radionicu, prijavite se i ovo proljeće pišete s nama u čarobnom dvorcu!

A što još znamo o dvorcu Stara Sušica?

“Za ovaj frankopanski kaštel mještani će vam najprije reći kako je svjedok velike “osmanlijske pohare” iz 1586. koja bijaše brza i strašna. Koliko su osvajači tada bili blizu, svjedoči i to da su spalili crkvicu koja je bila u neposrednoj blizini kaštela. Današnja crkva Svetoga Antuna Padovanskog, koja se nalazi na njezinu mjestu, podignuta je 1874. godine.” kažu nam iz odličnog interaktivnog projekta frankopani.eu koji piše i upoznaje nas s čak 17 povijesnih znamenitosti.

Kulturno-turistička ruta „Putovima Frankopana“ obuhvaća sedamnaest kaštela, utvrđenih gradova i dvoraca (kašteli Gradec, Krk, Grobnik, Trsat, Drivenik, Grižane i Bakar, kula u Bribiru, kaštel s kulom Kvadrac Novi Vinodolski, kaštel Zrinskih u Brodu na Kupi, Stari grad Zrinskih u Kraljevici, Stari grad Ledenice, Stari grad Hreljin, dvorci Nova Kraljevica, Severin i Stara Sušica te dvorac Zrinskih u Čabru) te tri sakralna kompleksa (Franjevački samostan s crkvom Navještenja Marijina na Košljunu, Pavlinski samostan u Crikvenici i manastir Gomirje).

Kaštel što su ga u Staroj Sušici podigli Frankopani, smješten u blizini Ravne Gore na 800 metara nadmorske visine, u netaknutoj crnogoričnoj stoljetnoj šumi, pamti i ratne i idilične dane. Nakon uspješnoga odolijevanja Osmanlijama, zajedno s Ravnom Gorom 1785. godine proglašen je povlaštenim gradom carevine hrvatsko-ugarskoga kralja Josipa II., a pozlaćena pokaznica iz 1778. godine kao dar carice Marije Terezije i danas se čuva u župnoj crkvi Svete Terezije Avilske. Novija povijest započela je i gradnjom Karolinske ceste na početku 18. stoljeća, koja spaja kontinent i Primorje. U 19. stoljeću dvorac je bio vlasništvo grofa Lavala Nugenta, irskoga aristokrata fasciniranoga duhom i baštinom Frankopana i obnoviteljem kaštela na Trsatu. Godine 1890. godine kupili su ga riječki trgovci Feliks i Josip Neuberger te dvorac obnovili u romantičnome duhu svoga vremena. Tada je nadogradnjom kule i tornja dvorac dobio konačni oblik i – zasjao sjajem novoga doba. U to je vrijeme, naime, u Staroj Sušici postojala staklana, a uzvodno od nje, uz potok, bila je pilana koja je i dvorac i imanje opskrbljivala električnom energijom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DavorĐopar (@davor_djopar)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zoltán Móra (@klebermann)

Foto: Domagoj Blažević / frankopani.eu, Instagram