Navikli smo da nas društvene mreže potiču na trošenje, no posljednjih tjedana sve je popularniji “no spend” challenge koji, na razočaranje konzumerista i trgovina promovira – štednju
Opće je poznato da se u siječnju svi trudimo usvojiti kvalitetnije životne navike i raditi na unaprjeđenju sebe. Posljednjih godina, već su postali uobičajeni izazovi poput “dry January” i “Veganuary”, a sada im se pridružuje još jedan – “no spend January”. O čemu je riječ?
Dakle, nakon što smo se u prosincu posvetili kupovini, bilo za sebe ili za najbliže, a uz to nam nije pomogla ni inflacija, a možda čak i neki nepredviđeni trošak poput zamjene kućanskog aparata koji je baš sada odlučio otići u mirovinu, u siječnju se često moramo suzdržati i paziti na svoje financije. Baš tome je posvećen ovaj izazov.
Iako smo navikli na suprotno, sadržaj koji promovira štedljiv način života izuzetno je popularan na internetu. Videozapisi označeni s #nospendjanuary trenutno imaju preko 50 milijuna pregleda na TikToku, dok oznaka #nospendchallenge broji više od 194 milijuna pregleda.
Što je “no spend” challenge?
Dakle, cilj ovog izazova je srezati “luksuzne” troškove i šopingiranje koje nam nije potrebno – poput ispijanja sedamnaeste kave u omiljenom kafiću ili kupnje još jednog kaputa ili para čizama koji nam “silno treba”. No, ako mislite da to znači da se morate zaključati unutar svoja četiri zida da biste sigurni da vam novac ne curi – varate se.
Za izazov bez trošenja, plaćate samo osnovne stvari tijekom određenog vremenskog perioda. Trideset dana je prilično uobičajeno, pa ćete možda čuti da se naziva i mjesec bez trošenja.
U osnovi, pokrivate svoje osnovne troškove (hrana, komunalije, smještaj i prijevoz) i druge nužnosti, ali kažete “ne” svemu dodatnom. Večera u restoranima? Ne. Obnova garderobe? Ne ovog mjeseca.
No, to ne znači da odbacujete zabavu zauvijek – samo nepotrebne troškove privremeno pauzirate dok se fokusirate na štednju. Kroz “no spend month” postajete svjesniji svojih financija, a ovaj mjesec vam može poslužiti i kao reset budžeta. A prednosti izazova su u potpunosti vrijedne truda.
Prednosti “no spend” challengea
Zašto je važno staviti na “pauzu” našu potrebu za kupovinom i koje nam prednosti ovaj izazov donosi?
Štedite novac.
Hajde da odmah krenemo sa najvažnijom i najočiglednijom prednosti. Glavni motiv ovdje, zar ne? Prihvaćanje izazova “bez troškova” znači da ćete uštedjeti novac. I to brzo.
Jeste li “lifestyle creep”?
Ponekad, kada počnemo zarađivati više, naši troškovi jednostavno porastu da bi zadovoljili taj veći prihod. I mi to ni ne primjećujemo! To se zove “lifestyle creep”, a mjesec bez troškova će vam pokazati jeste li i vi upali u ovaj obrazac. Zašto? Pa, sljedeća prednost odgovara na to…
Temeljan uvid u troškove.
Jeste li se ikada osjećali kao na autopilotu dok pravite svoj budžet iz mjeseca u mjesec? Planirate li uopće svoj mjesečni budžet i “nadgledavate” li svoje troškove? Ne? Ponekad se i to dešava. Vrlo često zapravo ni ne primjećujemo svoje navike trošenja. Ali kada promijenite rutine smanjenjem troškova, ne možete ne primijetiti te navike!
Prestat ćete s emotivnim trošenjem.
Emotivno trošenje se događa i najboljima od nas. No, kada prakticirate “no spend” izazov, jednostavno ne možete “dodati u košaricu” novu bluzu koja vam zapravo i nije potrebna, ali danas ste tužni, pa vam baš nekako i treba jer želite popraviti svoje raspoloženje. Ovaj izazov natjerat će vas da shvatite i bolje razumijete koliko često posežete za malim (i nepotrebnim!) zadovoljstvima kupovine – a ova spoznaja je prvi korak ka ukidanju ovog negativnih navika trošenja.
Bit ćete zahvalniji.
Lako je naviknuti se na dobro, zar ne ? Oni mali luksuzi postanu dio naše normalne rutine trošenja, pa često zaboravljamo koliko su to zapravo blagoslovi. Pa, kada ih isključite tijekom mjeseca bez troškova, ne možete ih ne primjetiti!
Pravila “no spend” izazova
Pravila izazova nisu strogo urezana u kamen, pa prilikom određivanja istih razmislite o svojim slabostima i postavite pravila koja će vam pomoći da se borite sa svojim troškovnim. Želite neke primjere? Nastavite čitati…
Bez posjeta kafićima.
Što fali starim, dobrim druženjima u udobnosti vlastitog doma? Napravite kavu kod kuće i pozovite prijatelje ili obitelj. U ovih mjesec dana izazova možda baš otkrijete neki novi super recept za kavu.
Bez šopinga.
Tijekom ovog izazova, izbjegavamo bilo kakav šoping. Umjesto toga, predlažemo da zavirite u svoj ormar i iskoristite ono što već imate kako biste stvorili zanimljive outfite. Ovo je sjajna prilika da oživite svoj stil kombinujući različite komade odjeće na nove i inovativne načine. Možda ćete otkriti neke zaboravljene komade koji mogu doprinijeti stvaranju sasvim novog izgleda. Na kraju, možete otkriti da imate obilje resursa unutar svog ormara, čime ćete istovremeno uštedjeti novac i smanjiti nepotrebnu potrošnju.
Bez impulzivnih kupovina.
Kada se upućujete u kupovinu namirnica, unaprijed si pripremite popis i držite se toga. Ova jednostavna praksa pomaže vam da smanjite neophodne stavke. Dodatno, planiranje tjednog jelovnika može biti korisno u pametnijoj kupovini i smanjenju otpada hrane. Kada unaprijed znate što ćete kuhati, možete kupovati s ciljem i smanjiti mogućnost da vam namirnice završe neiskorištene.
Ovo pravilo također vrijedi i za emocionalnu kupovinu. Umjesto da posegnete za kupovinom kao odgovor na emotivni trenutak, predlažemo da pronađete druge načine za suočavanje s emocijama – prošećite, pustite omiljenu playlistu i plešite ili nazovite prijatelja. Vjerujte, ove alternative će vam pružiti mnogo više zadovoljstva od impulzivne kupovine, a vaš novčanik će vam biti zahvalan.
Bez naručivanja hrane i odlaska u restorane.
Znamo da je jednostavnije naručiti hranu ili proći u restoran brze hrane samo zato što je na putu kući i umorni ste nakon dana prepunog obaveza. No, jeste li ikada osvijestili koliko vam novaca iscuri mjesečno zbog te navike? A da ne govorimo o tome da je zdravije skuhati si obrok. Ponovno se vraćamo na prethodno pravilo i sugestiju planiranja tjednog jelovnika, na taj način možete skuhati obrok za nekoliko dana unaprijed, tako da vas gotovo jelo čeka doma nakon dolaska s posla.
Bez beauty tretmana.
Znam da je ovo osjetljiva tema za neke (i za mene je). Svi volimo imati sređenu manikuru i počupane obrve. No, to su luksuzi koje si možemo i sami doma napraviti. Tako da iako uživamo u beauty tretmanima, možemo ih se odreći na kratki period.
Zaključno, “no spend” izazov pruža izniman poticaj za osvještavanje vlastitih financijskih navika te promišljanje o načinima boljeg upravljanja novcem. Uz to, ovakvi financijski “detoxi” mogu poslužiti kao razdoblje u kojem gradimo svijest o vrijednostima koje zaista obogaćuju naš život.
Foto: Pexels, Profimedia.hr