Ponekad se, kada pospremamo svoj životni prostor i organiziramo svoje stvari jednostavno izgubimo u gomili – što predmeta kojih imamo, što misli jer ne znamo ni sami trebaju li nam zaista sve te stvari, a opet, žao nam je riješiti ih se. 

Upravo tu dolaze tehnike za rješavanje nereda, kao što je popularna metoda “12-12-12”. Bilo da ih zovemo tehnikama za rješavanje nereda, igrama ili izazovima, takav okvir pomaže ukloniti sentimentalni pritisak koji često prati proces čišćenja i organiziranja.

Metoda 12-12-12

Ova jednostavna metoda zapravo podrazumijeva pronalaženje 12 predmeta koje treba baciti, 12 koje se mogu donirati i 12 koje treba vratiti na svoje mjesto.

Ova tehnika pruža strukturu i ciljeve koji se lako mogu postići u nekoliko minuta, što sprječava onaj osjećaj pretrpanosti ili iscrpljenosti tijekom rješavanja nereda. Osim toga, potiče brzo donošenje odluka, sprječavajući nas da se zaglavimo nad sentimentalnim predmetima.

Postavljanje vremenskog ograničenja za svaku rundu ovog izazova može pomoći u stvaranju osjećaja hitnosti i učiniti čitav proces bržim i organiziranijim, budući da čišćenje može biti fizički i emocionalno iscrpljujuće.

Još jedan razlog za isprobavanje ove metode je što nas potiče da razmislimo o vrijednosti stvari u našem životnom prostoru. Naime, Kelly Kandra Hughes, stručnjakinja za psihologiju rješavanja nereda i minimalizma, sugerira: “Umjesto da se fokusirate na 12 predmeta, zašto ne pokušate s jednim? Počnite s jednim i vidite kako se osjećate. Tako možete nastaviti tjedan dana, a zatim razmisliti o povećanju broja ako se osjećate spremnima.”

Važno je napomenuti da nema univerzalnog pristupa rješavanju nereda. Ako trebate riješiti puno stvari i želite brze rezultate, možete povećati broj predmeta u svakoj kategoriji. 

Možete čak koristiti “metodu obrnutog odbrojavanja” kao što predlaže Prerna Jain, gdje počinjete s manjim brojevima i postupno ih povećavate kako napredujete.

Pametno je uključiti proces čišćenja u svoju tjednu rutinu, usredotočiti se na određene dijelove doma umjesto na cijelu kuću te držati kutije za donacije pri ruci, jer neki predmeti koje vi nećete koristiti, dobro će poslužiti onima koji ih ne mogu priuštiti.

 

Foto: Pexels