U Osijeku se nalazi jedno posebno mjesto – Muzej osobnih priča. Radi se o muzeju koji prikuplja i čuva priče građana Osijeka, pripadnika dvadeset i dvije nacionalne manjine, ali čini i mnogo više, priča priče života isprepletenih sjećanjima, tradicijom, ritualima i osobnim iskustvom, koje mijenjaju ne samo one koji pričaju o svojim značajnim trenucima nego utječu i na one koji ih slušaju, posjetitelje Muzeja.

Muzej osobnih priča

Muzej je nastao iz potrebe da u zajednicama u kojima živimo i djelujemo, preispitujemo uvriježena stajališta i predrasude o manjinama, prezentirajući drugačije narative kroz fotografiju, predmet i dokumentarni videozapis.

Riječ je o nepisanoj, osobnoj povijesti, rezultatu življenja u interkulturnoj sredini koja je proživjela svoj rast i razvoj u kulturnom i gospodarskom smislu, ali i sukobe, rat pa i propadanje. Muzej osobnih priča propituje tko smo bili, kako se nosimo s onime tko smo danas i što želimo biti.

Istaknuli bismo tri izložbe trenutno u Muzeju. Izložba “Priče Roma” koja donosi 18 priča, osobnih povijesti o važnim životnim trenutcima. Priče pričaju Romi i Romkinje, većinom pripadnici i pripadnice podskupina Muntenci/Munćani, Ludari i Ardeljani/Erdeljci, ogranka Bajaši, naseljeni na području Slavonije i Baranje.

Izložba “Priče Židova” tako govori o individualnim, životnim sudbinama utkanim u zajednički umjetnički narativ vremena i mjesta, kroz osobne iskaze 28 ljudi. Osijek je to mjesto gdje se ti putevi susreću, fizički kao i simbolički, sa zajedničkom poveznicom židovstva. Izložba nam donosi jednu novu vrstu svjedočanstva u odnosu na onu koje Agamben spominje jer su ovo priče ljudi koji su dobrim dijelom generacijski odvojeni od 40-ih godina prošlog stoljeća.

Izložba “Po mjeri” donosi priče tekstilnih radnica. Vođeni idejom da tamo gdje živi tvornica, živi grad, ucrtane su na kartu Osijeka nekadašnje najveće osječke tekstilne tvornice i postojeće poduzetničke inicijative. Tretirane na ovaj način, one nisu doživljene kao relikti prošlosti, čije su mjesto i ulogu preuzeli IT sektor i ugostiteljstvo, nego kao mjesta susreta grada i njegovih stanovnika. Nositeljice osobnih priča u postavu se predstavljaju fotografskim portretom, rezimeom (dijelom osobnog narativa) i video intervjuom. Njihova svjedočanstva su pokušaj glasnog progovaranja o ustrajnosti osobne borbe za vlastitu egzistenciju i prosperitet njihovih bližnjih, ali i prisjećanje dojmljivih trenutaka iz radnog i privatnog okruženja.

Muzej se nalazi na adresi Trg Vatroslava Lisinskog 1 (Stara Pekara, 2.kat) i za javnost je otvoren subotom od 10 do 15 sati.

Fotografije: Muzej osobnih priča