Vjerujemo da u svojoj okolini imate barem jednog prijatelja ili poznanika koji trči maratone, pa, ako je i vas zainteresirao takav vid aktivnosti i željeli biste probati – imamo nekoliko savjeta kako se pripremiti.

Prije svega, trčanje maratona nije samo fizički izazov već i emocionalna i mentalna avantura koja zahtijeva dobru pripremu. No, ako ste početnik, bitno je znati da čak i ako ste fizički aktivni u određenom vidu, to ne znači da ste već sutra spremni za trčanje maratona.

Stoga, kako bismo vam olakšali ključne prve korake, u nastavku izdvajamo nekoliko važnih segmenata za sve one koji se žele okušati u trčanju maratona!

Postavite realan cilj

Prvi korak je odabrati odgovarajući maraton i postaviti realan vremenski okvir za pripremu. Ako ste početnik, preporučuje se planiranje najmanje 16 do 20 tjedana treninga prije utrke te nemojte odmah razmišljati o brzini – vaš prvi cilj trebao bi biti završiti maraton s osjećajem zadovoljstva.

Dobar plan treninga

Dobro strukturiran plan treninga ključan je za uspjeh te bi bilo izvrsno kada bi uključivao ova tri elementa – dugotrajno trčanje tijekom kojeg periodično povećavajte udaljenost kako biste izgradili izdržljivost, treninge kraćeg trčanja i intervala koji poboljšavaju brzinu i kondiciju te dane odmora jer je tijelu potreban oporavak.

Također, tijekom priprema, uključite i nekoliko treninga koji oponašaju uvjete utrke. Primjerice, trčite na sličnom terenu i testirajte strategiju hidratacije i prehrane.

Uvedite i trening snage

Osim trčanja, bitno je raditi i na izgradnji mišića, a za to je idealan trening snage. Naime, treningom snage olakšat ćete svom tijelu da se nosi s opterećenjem koje maratoni donose, a bitno je da se fokusirate na sve dijelove tijela – gornji i donji dio te jezgru.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FORM (@form)

Kvalitetna prehrana

Pravilna prehrana ključno je gorivo za vaše tijelo tijekom priprema. Fokusirajte se na uravnotežen unos ugljikohidrata, proteina i zdravih masti, a u tjednima prije utrke povećajte unos ugljikohidrata kako biste napunili zalihe energije. Hidratacija je također ključna te ne zaboravite na dovoljan unos.

Informirajte se oko opreme

S pretpostavkom da ne znate koja vam je oprema potrebna, obratite se prodavačima u specijaliziranim prodavaonicama, trenerima ili nekome tko već trči maratone. Isto tako, na početku ne pretjerujte s opremnom jer najvažnije je imati kvalitetne tenisice te odjeću koja vas ne sputava u kretanju.

Mentalna priprema

Kao što smo spomenuli, trčanje maratona je i veliki mentalni izazov, stoga – budite spremni na trenutke umora i sumnje u svoje sposobnosti, ali zadržite pozitivan stav i fokusirajte se na male, ali značajne napretke. Isto tako, ne zaboravite niti na dovoljnu količinu sna.

P.S.  Sve je veći broj škola za trčanje koje su idealan način da naučite sve o pravilnom trčanju te poboljšate svoje sposobnosti, a mnoge imaju i specijalizirane programe za one koji se pripremaju za maraton.

Foto: Unsplash, Instagram/@amandabisk