Tetovaže su efektan i mnogima značajan detalj na tijelu, međutim, katkad je riječ o nepromišljenoj odluci koju poželimo ukloniti. Srećom, moderna tehnologija to danas i omogućava jer je tetovaže moguće odstraniti pomoću lasera

Lasersko uklanjanje tetovaža funkcionira tako što laser emitira kratke impulse svjetlosne energije koji prodiru u kožu i razbijaju pigment tetovaže u manje čestice. Tijelo zatim prirodnim putem apsorbira te čestice, a boja tetovaže s vrenenom postupno blijedi. Svjetlosni impuls cilja specifične boje, zbog čega su neki pigmenti lakše uklonjivi od drugih. Što se tiče boli, ne možemo reći da je uklanjanje tetovaže laserom bezbolno jer se osjeti peckanje čiji intenzitet ovisi o dijelu tijela i debljini kože. Ipak, dobra vijest je da se mogu koristiti lokalni anestetici ili kreme za smanjenje boli, a sâm tretman obično ne traje dugo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lara Jurkoweit (@laramaju)

Što utječe na rezultate uklanjanja

Uklanjanje tetovaža laserskim putem ovisi o nekoliko faktora, uključujući vrstu tinte, nijansu kože i starost tetovaže. Naime, crne, tamne i crvene tetovaže najlakše je ukloniti, dok su narančaste, ružičaste, smeđe i ljubičaste boje nešto teže, a najteže je ukloniti tirkizne, svijetloplave i svijetlozelene nijanse s gotovo nemogućim uklanjanjem žutih i bijelih.

Nastavno na to, što je boja teža za uklanjanje, to je potrebno više tretmana.Važno je navesti da postoji na stotine vrsta tinta koje se koriste kod tetoviranja, a zbog nedostatka standardizacije, predviđanje rezultata tretmana može biti izazovno. Također, nijansa kože igra veliku ulogu – osobe sa svjetlijom kožom (Tip I, II, III) najbolji su kandidati jer je kod njih manja vjerojatnost od promjene boje kože nakon tretmana. Kod tamnijih osoba (Tip IV, V, VI), postoji veći rizik od diskromije, što zahtijeva veći oprez i više tretmana. Isto tako, što je tetovaža starija, to je vjerojatnije da će biti potrebno više tretmana, a ponekad proces može trajati i do dvije godine.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lara Jurkoweit (@laramaju)

Tko su preferirani kandidati

Nažalost, nije svatko idealan kandidat za uklanjanje tetovaže laserom. Kao što smo naveli, s obzirom na to da lasersko svjetlo teže pronalazi tintu u tamnijoj koži, bolji kandidati su oni s neosunčanom ili srednje osunčanom kožom. Također, osobe koje lako dobivaju ožiljke, imaju autoimune bolesti ili uzimaju određene lijekove nisu prikladne za laserske tretmane, kao niti osobe kojima su aplicirane metalik sjajne boje.

Što nakon tretmana

Nakon laserskog uklanjanja tetovaže, tretirano područje može pocrveniti, može se pojaviti jak osjećaj topline, a mogu se stvoriti i male krastice. Međutim, nema mjesta za paniku jer ove nuspojave u potpunosti nestaju kroz nekoliko dana. Od liječnika kod kojeg se odlučite obaviti zahvati dobit ćete detaljne upute o potrebnoj njezi nakon tretmana, a neki od univerzalnih savjeta uključuju zabranu diranja ili čupkanja krastica te njegu tretiranog područje odgovarajućom kremom. Također, važno je zaštititi tretirano područje od sunčeve svjetlosti ili druge snažne svjetlosti najmanje mjesec dana uz obavezno korištenje kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (50+) prilikom boravka na otvorenom (nakon što vam liječnik odobri mazanje treniranog područja).

Foto: Instagram/@small.tattoos