Opčinjenost tetovažama kod nas ne jenjava, dapače, stalno smo u istraživanju novih motiva i stilova. Jedan od njih je prilično nedavno, prije nekih desetak godina, postao poznat i sve popularniji među mlađom generacijom, a radi se o tradicionalnim starohrvatskih motivima tetovaža.

Starohrvatske tetovaže

Radi se o stiliziranim geometrijskim oblicima koje su na svoju kožu tetovirale – žene. Da bi razumjeli porujeklo i značaj ove pojave morat ćemo malo zaviriti u povijest Hrvatske i Bosne. Naime, tetoviranje žena katolkinja vrlo je važno je u kulturno-povijesnom razumijevanju čitave Bosne i Hercegovine, a poglavito srednje Bosne, gdje je ono etnološki raritet jedinstven u cijelome svijetu.

@croatiantattoos

Najveći značaj tradicijsko tetoviranje žena imalo je za vrijeme Osmanlija, između 1463. i 1878. godine, kada je tetoviranje križa na rukama žena kao simbola kršćanstva, imalo prvenstveno zaštitnu funkciju (sprječavanja odvođenja i silovanja). Običaj tetoviranja žena najviše je bio raširen među Hrvatima u Bosni i Hercegovini, na području srednje Bosne i zapadne Hercegovine te manje u dalmatinskom zaleđu u Republici Hrvatskoj. Istraživači su zabilježili čak 317 različitih motiva tetovaža od kojih je osnova znak križa.

Znamen na koži

O ovoj pojavi govori nova knjiga; “Znamen na koži” koja tematizira semiotičke aspekte tetovaža žena katolkinja u Bosni i Hercegovini, funkciju tradicijske tetovaže prvenstveno kao sredstvo vizualne komunikacije te rasvjetljava njeno suvremeno komunikacijsko značenje. Knjigu je napisala Vesna Haluga, znanstvenica koja je prošle godine obranila i doktorat na temu “Semiotički aspekti i suvremeno komunikacijsko značenje tradicijske tetovaže žena katolkinja iz BiH”.

@croatiantattoos

Cilj autoričinog istraživanja je pridonijeti očuvanju i popularizaciji hrvatske tradicijskokulturne baštine te u znanstvenom smislu, unaprijediti postojeće i iznjedriti nove spoznaje o tom jedinstvenom fenomenu. Autorica knjige snažno se zalaže i za stavljanje hrvatske tradicijske tetovaže na listu UNESCO-ve nematerijalne kulturne baštine čovječanstva što bi bio veliki doprinos njenom očuvanju, popularizaciji i priznavanju kao raritetnog etnološkog specifikuma.

Knjiga je objavljena u izdanju Dominović i može se kupiti putem linka, a ako vas zanimaju upravo ovakve tetovaže zapratite i Instagram profil @croatiantattoos.

@poppybags

Fotografije:@croatiantattoos, @poppybags