Nažalost, vjerujemo da se gotovo svaka žena barem jednom u životu susrela s dobivanjem neprimjerenih fotografija koje niti u jednom trenutku nije tražila. Dakako, govorimo o žargonski rečeno tzv.  slanju ”d**k pics”, aktivnosti koja sve ove godine prolazi ispod zakonskih radara, a poprilično je uznemirujuća. Osim žena, i muškarci se, doduše rjeđe, susreću s istim problemom. Stvar postaje još gora kada osoba koja šalje neprimjeren sadržaj jednostavno ne prestaje ili se okomi na maloljetne osobe pomoću tehnologije.

Kao što smo naveli, velika većina država nema zakonski reguliran pravilnik o ”’cyberflashingu”, što znači da seksualni prijestupnici bez ikakvog straha nastavljaju širiti uznemirujuć sadržaj. Međutim, čini se da se stvari mijenjaju jer je u Engleskoj upravo osuđen čovjek koji je slao neprimjeren sadržaj – na godinu dana zatvora. Zakoni o ”cyberflashingu” dugo su bili u izradi diljem Ujedinjenog Kraljevstva, a konačno su stupili na snagu 31. siječnja 2024. kao dio Zakona o online sigurnosti (u Škotskoj je ”cyberflashing” zločin još od 2010.).

Registrirani seksualni prijestupnik, Nicholas Hawkes, osuđen je na više od godinu dana zatvora (66 tjedana) na Southend Crown sudu zbog slanja fotografija genitalija 15-godišnjoj djevojčici i odrasloj ženi. Žena je napravila snimke zaslona i istog dana muškarca prijavila policiji u Essexu. Tijekom saslušanja na prekršajnom sudu u Southendu 12. veljače, Hawkes je proglašen krivim po dvije točke optužnice za “slanje fotografije ili videa genitalija s ciljem izazivanja uznemirenosti ili poniženja”, što spada pod nedavno donesen zakon o ”cyberflashingu” koji uključuje sadržaj poslan putem društvenih mreža, aplikacija za upoznavanje, Bluetootha i Airdropa.

”Cyberflashing je ozbiljan zločin koji ostavlja trajne posljedice na žrtve, ali prečesto se prezentira kao nepromišljena zafrkancija ili bezazlena šala’‘, izjavila je Hannah von Dadelszenm, zamjenica glavnog tužitelja.

Žrtava ”cyberflashinga” ima nebrojeno puno, a u kontekstu Hrvatske, još uvijek ne postoji ovako strogi zakon, odnosno kazna, međutim prijava nadležnim tijelima itekako je poželjna, štoviše presudna kako bi se maksimalno doskočilo ovom ozbiljnom problemu!

Foto: Unsplash